Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Значи и ние што сме на положително со потврда, да не очекуваме потпис :(
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935

Radev i Jotova zborat deka treba da se ubrza i olesni procesot na izdavanje bugarsko drzavjanstvo :pos: :pos:
Po koj pat "ke" i "treba" da go "ubrzat"?
Neka zeme neka potpisuva ukazi gospodjata, a ne da tera kampanja za izbori. Beter od ovie nasite, pred izbori 300 cuda "ke" napravat, a posle gi snema, parkirat se u foteljite, a obicniot covek koj go e"e...
Od koga pocnaa da "ubrzuvat" so drzavjanstvo, ne moze da gi sledime veke od sto ima sekakvi promeni na pozitivno u statusite i ukazi po 10-20 sekoj den.
Cudo ebago :yid: Kaj i da e, od so ja "ubrzaa" procedurata, ke pocnat da ne molat da zememe bg drzavjanstvo i po doma da ni nosat pasosite...i pari ke ni davat, samo da zememe :tapp:
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Jas bev vo petokot vratena. Imav zakazano vo 8.30 i bev uste vo 8:00tamo i prvo ne sakaa da me pustat ni vnatre deka ne sum imala kompletni dokumenti. Posle bev na salter i mi gi vide dokumentite i mi kaza ili nekoj dokaz od linija po koja odam da prilozam ili samo preku roditel.
Gi prasav kako vo Skopje vo ambasada im gi zemaat dokumentite i vrsat intervjua taa edna zena kaza "sickite shte dobijat otkaz".
Poludeni se skroz uste sum nervna
А со кои документи беше ти? изводи имаше од прабаба/дедо?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Значи и ние што сме на положително со потврда, да не очекуваме потпис :(
Nem ne vadi takvi muabeti. Ti si pominat na sovet i ke ti potpisat, pitanje e samo koga. Problem e za tie sto enos ke pocnat, se na obrazuvana, finalna...sto nemaat nikakov star dokument ili poteklo preku roditel/brat/sestra. Za onie sto se samo so potvrdi od zdruzenie ke bide problem, ako u skoro vreme ne smenat nesto, da vratat kako sto bese predhodno, pred april 2021.
Uzivaj si i pisi koga ke imas ukaz.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Nem ne vadi takvi muabeti. Ti si pominat na sovet i ke ti potpisat, pitanje e samo koga. Problem e za tie sto enos ke pocnat, se na obrazuvana, finalna...sto nemaat nikakov star dokument ili poteklo preku roditel/brat/sestra. Za onie sto se samo so potvrdi od zdruzenie ke bide problem, ako u skoro vreme ne smenat nesto, da vratat kako sto bese predhodno, pred april 2021.
Uzivaj si i pisi koga ke imas ukaz.
Ако потпишат,имаш софра :)
 
Член од
15 август 2021
Мислења
15
Поени од реакции
66
А со кои документи беше ти? изводи имаше од прабаба/дедо?
da po ista linija drzacjanstvo dobija brat mi i sestra mi i za niv imalo togas takov zakon za mene mozelo ako roditelot mi e drzavjanin ili po linijata po koja odam da najdam dokument bugarski od vremeto kade nekade stoi deka nekoj od linijata e po narodnost bugarin.
zalno e da se gleda kakov ocaj se i kolku se izludeni a medicinata ne e mokjna da im pomogne. bolesnici
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
da po ista linija drzacjanstvo dobija brat mi i sestra mi i za niv imalo togas takov zakon za mene mozelo ako roditelot mi e drzavjanin ili po linijata po koja odam da najdam dokument bugarski od vremeto kade nekade stoi deka nekoj od linijata e po narodnost bugarin.
zalno e da se gleda kakov ocaj se i kolku se izludeni a medicinata ne e mokjna da im pomogne. bolesnici
Види, законот сегашен треба да е овој од оваа вест: Облекчиха условијата за родно гражданство на б'лгарите в чужбина - (vmro.bg)
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ljudi, vidimo sta radi jedna osoba Mateva svima nama.. mislim da pod hitno moramo da se organizujemo i da ulozimo protest da se ova kretenka smeni iz direkcije...
Dajte predloge sta i kako da radimo, jer cemo svi iz 2019.i 2020.samo sa potvrdama biti odbijeni, iako je to krsenje zakona i svega...
Nemamo mnogo vremena za gubljenje.
 
Член од
6 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
7
Ljudi, vidimo sta radi jedna osoba Mateva svima nama.. mislim da pod hitno moramo da se organizujemo i da ulozimo protest da se ova kretenka smeni iz direkcije...
Dajte predloge sta i kako da radimo, jer cemo svi iz 2019.i 2020.samo sa potvrdama biti odbijeni, iako je to krsenje zakona i svega...
Nemamo mnogo vremena za gubljenje.
Slazem se u potpunosti, ne vredi da samo sedimo i cekamo, treba nesto preduzeti. Za pocetak bilo bi od koristi i da ljudi na ovom forumu koje je zadesio status dopune podele sa nama svoja iskustva, sta se desava (da li su i sta slali, ko ide direktno , ko preko posrednika)...Da li imate neke informacije? Kontam da ima mnogo vracenih/odbijenih a niko nista ne govori sa tim da je mnogima rok za dopunu istekao...Hajde javite se
 
Член од
13 август 2021
Мислења
76
Поени од реакции
163
Ljudi, vidimo sta radi jedna osoba Mateva svima nama.. mislim da pod hitno moramo da se organizujemo i da ulozimo protest da se ova kretenka smeni iz direkcije...
Dajte predloge sta i kako da radimo, jer cemo svi iz 2019.i 2020.samo sa potvrdama biti odbijeni, iako je to krsenje zakona i svega...
Nemamo mnogo vremena za gubljenje.
Ja sam na polozitelno, ali nema veze, mozda mogu nekim idejama da pomognem ili bar da dam asocijacije pametnijima od mene. Mozda je vec nesto uradjeno, mozda su neke ideje glupe, ali predlazem sledece pa se vi nadovezujte ili kako vec:
1. Odrediti koordinatora akcije
2. Definisati i staviti na papir tacno opisan problem
3. Protumaciti zakon ako je neophodno koji govori o tom problemu
4. Izvesti analizu i podatke dosadasnjeg stanja (nece biti tesko s' obzirom da je forum odlican i prati se sve)
5. Podeliti ove ulazne informacije clanovima foruma
6. Skupiti predloge clanova kako bi dopis ministarstvu trebalo da izgleda
7. Dati nekome od poverenja na prevod i procenu
8. Izvrsiti korekcije
9. Poslati dopis ministarstvu
10. Uloziti zalbu posto tesko da ce da prodje (xaxax salim se, naravno da moze da uspe ako dodje u prave ruke)
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ja sam na polozitelno, ali nema veze, mozda mogu nekim idejama da pomognem ili bar da dam asocijacije pametnijima od mene. Mozda je vec nesto uradjeno, mozda su neke ideje glupe, ali predlazem sledece pa se vi nadovezujte ili kako vec:
1. Odrediti koordinatora akcije
2. Definisati i staviti na papir tacno opisan problem
3. Protumaciti zakon ako je neophodno koji govori o tom problemu
4. Izvesti analizu i podatke dosadasnjeg stanja (nece biti tesko s' obzirom da je forum odlican i prati se sve)
5. Podeliti ove ulazne informacije clanovima foruma
6. Skupiti predloge clanova kako bi dopis ministarstvu trebalo da izgleda
7. Dati nekome od poverenja na prevod i procenu
8. Izvrsiti korekcije
9. Poslati dopis ministarstvu
10. Uloziti zalbu posto tesko da ce da prodje (xaxax salim se, naravno da moze da uspe ako dodje u prave ruke)
Naravno, hvala na predlogu, svaki predlog je dobrodosao.
Molim sve clanove koji su u slicnom problemu, posebno oni koji su imali intervju 2019.i 2020.i koji su na finalnom statusu i koji nemaju nista sem potvrde da se ukljucuje u diskusiju jer je svima nama u intersesu da isteramo pravdu!!!
Ne smemo da dozvolimo da gledamo kako krse sve moguce zakone i razvlace nas godinama i onda da nas na kraju odbiju a to NE SMEJU DA RADE!
Meni nekoliko stvari trenutno padaju na pamet:
- protest ispred ministarstva pravde
-pokretanje peticije za smenu Katje Mateve
-kontaktiranje organizacije Bugara u Makedoniji i stranaka koje su nekad vodile bitku sa Matevom, konkretno VMRO koji se zalaze za davanje drzavljanstva svim Makedoncima.
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Еве примерно како Ковачев подејствувал, а гледам денес и добил подршка од Радев за истото.

Андреј Ковачев ГЕРБ/ЕНП: Б'лгарското гражданство трјабва да се получава јавно и с церемонија! - YouTube

Радев: „Посебно место во оваа политика ќе заземат прашањата за бугарското државјанство, кои ги засегаат Бугарите во светот воопшто. Добивањето на бугарско државјанство треба да се олесни и забрза и од управна постапка да се претвори во свечен акт. Бугарското државјанство е и државјанство на Европската Унија и тоа треба да биде причина за гордост“,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom