Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Kod mene je bila obrtna prica posrednik mi reko nemoj preko brata idi samo preko dede (Brat od rodjenog ujaka od istog dete )...kome verovati ..i dali sad taj bratov pasos vazi kao neki jebeni dokaz ili ne ako te bace na dopunu?
Ja sam prvi put predao proizhod, izvodi i potvrdu i molbu, sad preko brata.. Nista mi nije jasno
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Kod mene je bila obrtna prica posrednik mi reko nemoj preko brata idi samo preko dede (Brat od rodjenog ujaka od istog dete )...kome verovati ..i dali sad taj bratov pasos vazi kao neki jebeni dokaz ili ne ako te bace na dopunu?
Ako ste od istog dede, trebalo bi da prodje. Posto ti nisi nista odneo osim potvrde, odnesi to sto pre..
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Reko mi je deda ti je zlatna linija jaci dokaz od brata koji je srebrena ali to je bilo pre dve godine ....sad ne znam
Bilo je tako do aprila 2021. Sada vise nije. Ukoliko nemas neki stari dokument, odnesi bilo sta, bolje i to nego nista. Ti bar imas nesto da odneses, a vecina nas nema bas nista. Skoro su se javili neki da su prosli sa povrdama i pasosem od brata, sestre kao dodatni dokaz, tako da ne cekaj vec nosi to kao dopunu jer ces dobiti status dopune 100%. Ustedeces sebi 5,6 meseci ukoliko ne dobijes dopunski status.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Дали знае некој дали има воопшто начин да се иде без вакцина?
Еден пријател ми кажа бил пред 3 недели со пцр тест па пак таму пцр тест чекал у хотел за тоа време па ме интересира ако некој има вакво искуство да каже дали уште важи.
Оште е истото за влез
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Луѓе имам УКАААААААААЗЗЗЗЗ !!!! :vozbud: :vozbud: :vozbud:
Плачам од среќа , фала му на Бога за оваа добрина ..

Указ 158 .
Положително 10.03.2021
Финална 20.09.2020
Интервју 14.03.2019 во Софија
Постапка почната уште 2018 , се поврзав по линија дедо роден 1917 , мајка па до мене и потврда од Здружение .
Честитам!!!!!!!!
Urlam urlam i kaj mene ukaz
Честито мики.

И кај сопругот има указ денес
Ајде аирлија Пале, мило ми е!!!!
Кога ќе си го земеш указот треба да кажеш дека сакаш службена адреса на ул. легија 6 во Софија а и после два месеца кога ќе поминат треба да дојдеш во Софија да си ја земеш адресната карта и да си поднесеш за ЕГН и от кога ќе ти излезе ЕГН си подневаш за сликање
Те молам не шири дезинформации во обид некому да помогнеш.
Ова што ти го зборуваш е за преку амбасада, НЕ за Софија.

Во Софија, после указ, во ист ден се даваат док за ЕГН потоа тие се подигаат и одиш да се сликаш за пасош.

Какви црни два-три месеци, тоа е погрешно насочување.
 
Член од
25 април 2020
Мислења
3
Поени од реакции
3
zdravo izlezen mi e ukazot pred 2 nedeli,sakam da go odam vo sofija pri kraj na oktomvri, dokolku nekoj od tuka saka da odime zaedno neka mi pise vo poraka
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Честитам!!!!!!!!

Честито мики.


Ајде аирлија Пале, мило ми е!!!!

Те молам не шири дезинформации во обид некому да помогнеш.
Ова што ти го зборуваш е за преку амбасада, НЕ за Софија.

Во Софија, после указ, во ист ден се даваат док за ЕГН потоа тие се подигаат и одиш да се сликаш за пасош.

Какви црни два-три месеци, тоа е погрешно насочување.
Не е дезинформација, заборавив да напишам дека е преку амбасадата, треба убаво да си платиш за да си го земиш за еден ден.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Не е дезинформација, заборавив да напишам дека е преку амбасадата, треба убаво да си платиш за да си го земиш за еден ден.
Не би да се натегаме, не е тоа целта. Прашаа како може ти им го кажуваш обиколниот наместо директниот пат.
Во суштина погрешно ги насочуваш.
Толку од мене.

п.с. нема ништо дебело да плати, ќе си оди сам (имаме милион постови на форумот како и што и каде треба да прави) и ќе си заврши раб без посредник и со добра заштеда наместо трошок.

Ако оди преку посредник кој "има свој човек во Средец" само ќе му ги земат парите и пак ќе си почека.
И за ова е сто пати дискутирано претходно.
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Катја Матева е забавила 17 хил. молби за б'лгарско гражданство, зајави бивш минист'р на правос'дието - Б'лгарија - Дневник (dnevnik.bg)
Znae li nekoj povejke za nejze
Na koja pozicija e vratena? i dali znaete dali bi si zaminala posle izborite, bidejki e od tehnicka vlada postavena
Автоматски споено мислење:

"С'штата тази госпожа тв'рди, че македонците не били б'лгари", в'змути се вицепремиер'т.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ova vest je iz 2018.
Hajde svi zajedno da se potrudimo da procitamo ovu vest 10.2021!!
Ona je direktorka direkcije bg drzavljanstvo. Nju ne postavlja vlast, ona je za stalno tu.
Medjutim, ona ima sada podrsku predsednika komisije i vecine ostalih clanova i zato se ovo desava( skoro svi clanovi komisije su iz stranke BSP, imenovanih od strane predsednika republike koji je isto BSP).
Ako se promeni vlast, promenice se i sastav komisije i onda ona sama ne moze nista ukoliko je drugi ne podrzavaju.
Na zalost, za sada ima podrsku vecine clanova komisije.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
35
Од Декември 2020 на финална, во јуни 2021 бев ставен на дополнителни документи во врска со тоа како е добиен произходот, ги дадов, се смени пак во финална. На интервју се приложени стар документ(свидетелство од пра дедо) и потврда со изводи по пра дедо. Произходот добиен по вујко пред промената на законот . Кога да очекувам промена, знам дека не може никој точно да каже, но ориентационо?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Мислам дека можеш да си подигнеш во конзулат/амбасада на БГ во земјата каде престојуваш со што ќе овластиш некој да побара препраќање на Указ... (долг процес)

Втора опција но те молам консултирај уште доста според мое мислење ти е следна:
На сите ЕУ граѓани (а ти веќе си прогласен со указот) не смее никој да ти забрани проток и слободно движење низ цела ЕУ ако немаш створено кривично дело на територијата на ЕУ!

Опција ти е од местото каде што си копнено да дојдеш до Софија. На граница можно е да те задржат дека ќе те појави flagged во системот и ќе видат дека си баран за overstayed... и ќе ти дозволат влез во бг да си завршиш работа... граѓанин нивни си... немаш кривично дело! прекршочно ти е.

Следна и опција... напушти шенген и ЕУ преку HU, имаш некои веќе испробани опции... доцни ноќни часови... избегнување гужва, дискретност при подавање пасош... оди во мкд и од мкд за софија...

консултирај се и со други за да собереш повеќе предлози со цел да го имаш најбрзо еу пасошот.

среќно


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Jas mislam deka prestojuvanje poveke od dozvolenoto se smeta za krivicno, ali daj Boze da gresam. Imase vakva situacija na forumot kaj sto eden clen imase veke crn pecat a dobi ukaz, i znam deka go podigna ukazot vo drzavata kaj sto prestojuval, ama ne uspeal da se slika ili ne znam sto... najdobro da si prasa nekoj poupaten ili ako mu stavat crn pecat da gi moli na granica da go pustat da se slika.
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Заместник-председателја на ДАБЧ Димит'р Владимиров определи като порочна практиката, с'штествувала в ДАБЧ в'в вр'зка с удостоверенијата за б'лгарски произход в'в вр'зка с текста, че може да се издава так'в документ на базата на бележка от организација на б'лгари зад граница, призната от компетентен д'ржавен орган. "Агенцијата регистрира в своја регист'р такива организации, които започват да издават такива удостоверенија, това се превр'шта в законна порочна практика, т'ј като никој не може да контролира в'просните дружества по места по как'в начин изв'ршват својата дејност", припомни казуса тој. В крајна сметка това доведе до огромен бум на зајавители в агенцијата, през март 2021 г. с промјана в закона се премахна този текст и се даде в'зможност да се с'здаде консултативен с'вет к'м ДАБЧ, к'м којто, при необходимост, МП да изпрашта преписките и тој да дава становиште. В момента тече с'гласувателна процедура, затова оште нјама так'в с'вет, уточни Владимиров.


Ova objasnuva se za zastojot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom