Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 јануари 2021
Мислења
22
Поени од реакции
25
Jel zna neko nesto u vezi ovog statusa gde se trazi potvrda o srodstvu iz bugarske opstine za decu bugarskih drzavljana?
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Sekoja cest,kaj mene 22 meseci zadolzitela! Po novo za 1 godina pasos.
Ami zadolzitelna 19 meseci i po novo kaj so odat rabotive namesto pasos stap so kosa kje dobieme...e toa e za pofalba...a da ne zaboram eve finalna odi 8mi mesec i aber nema sigurno uste 2-3 ke turni dur se smeni na noviov status po se izgleda....subo vreme dojde da cekas blgarski stap....

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Посредникот само што ме извести дека нема потреба да одам за указот до софија(веќе го имам од бт подигнато), дека за 10 дена ќе почнело да ги праќаат во Софија, дали некој има некое инфо?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Sekoja cest,kaj mene 22 meseci zadolzitela! Po novo za 1 godina pasos.
Tesko da ce po novom godinu dana da pasosa kad samo finalna traje 10 meseci sada. Vidite da se u sustini nista ne menja znacajno sto se tice cekanja.
Ono sto je nekad bilo zadolzitelno, sada je finalno, potpis je ostao isti.
Tako da tesko da iko moze ispod 2 godine od intervjua da dodje do pasosa, nazalost.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Zdravo drustvo
Kako sto poodamna napisav , poradi nedostaveni dokumenti dobiv otkaz.
Sega ptocedurata si ja brkam sam.
Sobiram dokumenti, preveduvacot vo Sofija mi napomna deka mi treba legalizacija na dokumentite, pred preveduvanje.
Kade se pravi taa legalizacija?
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
2
Здраво, сакам да прашам за издавање на документи за деца од кои едното е родено пред да станам бугарски државјани а второто после тоа.Која е процедурата паралелно да им извадам државјанства па пасоши?Од каде најпрво треба да почнам.Во амбасадата ми викаат дека треба да одам во Софија по адреса,додека други ми викаат дека треба да закажам термин? Ве молам за одговор доколку имал некој слично искуство или познавање. Ви благодарам Поздрав
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
448
@Altair75 , Проверував преку конзултатски пат , само оваа преписка е сменета 12455/2019 Од финална на преписката е нередовна. на 13.8 сменета, рок до 13.11//
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво, сакам да прашам за издавање на документи за деца од кои едното е родено пред да станам бугарски државјани а второто после тоа.Која е процедурата паралелно да им извадам државјанства па пасоши?Од каде најпрво треба да почнам.Во амбасадата ми викаат дека треба да одам во Софија по адреса,додека други ми викаат дека треба да закажам термин? Ве молам за одговор доколку имал некој слично искуство или познавање. Ви благодарам Поздрав
Здраво, јас сум иста ситуација како тебе! Синот првиот ми е роден пред да станам бугарски државјанин и во тој случај детето кое е родено пред родителот да стане БГ процедурата и постапката ќе си оди согласно нормални рокови и начини на аплицирање. Второто дете (со Господ напред, треба да ми се роди во декември) и за детето родено откако родителот се здобил со БГ државјанство било многу полесно и истото се добивало за месец до два... да завршат одморове ќе имам точно инфо за кое дете какви документи и каде треба да се подадат и ќе ти ја проследам информацијата...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
@Altair75 , Проверував преку конзултатски пат , само оваа преписка е сменета 12455/2019 Од финална на преписката е нередовна. на 13.8 сменета, рок до 13.11//
Imase pred nekoj den na FB decko so prepiska mislam bese 12639/2019,samo sto ovoj ne bese preku konzulski pat. Taka da veruvam deka se mnogu ponapred otideni verojatno okolu 13000/2019 prepiska se stignati.
Pozdrav
Автоматски споено мислење:

Ke bide interesno da se vidi megju prvite lugje koi sto se staveni na dopolnitelna sto ke bide...Verojatno ne se do tolku zabegani da dadat otkaz na 50 000 lugje a....??
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Imase pred nekoj den na FB decko so prepiska mislam bese 12639/2019,samo sto ovoj ne bese preku konzulski pat. Taka da veruvam deka se mnogu ponapred otideni verojatno okolu 13000/2019 prepiska se stignati.
Pozdrav
Автоматски споено мислење:

Ke bide interesno da se vidi megju prvite lugje koi sto se staveni na dopolnitelna sto ke bide...Verojatno ne se do tolku zabegani da dadat otkaz na 50 000 lugje a....??
Isto se i ja pitam, da li su toliko ludi da odbiju oko 20 hiljada ljudi koji su samo sa potvrdama.
Ostaje da vidimo sta ce biti. Trebalo bi za 2 meseca da znamo sta se desilo sa ljudima koji su pre mesec dana dobili status dopune.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom