Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Lugje jas od deneska ne se uklucuvam na forumot, ne citam, ne pisuvam, gledajki kakva e situacijata, vo narednite 2 godini nema da go zemam pasosot, a i ne se znae dali voopsto ke go zemam.
Zatoa ke si baram drugo chare za da zaminam vo EU.
Pozdrav i so srekja na site :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Lugje jas od deneska ne se uklucuvam na forumot, ne citam, ne pisuvam, gledajki kakva e situacijata, vo narednite 2 godini nema da go zemam pasosot, a i ne se znae dali voopsto ke go zemam.
Zatoa ke si baram drugo chare za da zaminam vo EU.
Pozdrav i so srekja na site :)

Со среќа, и ако може сподели твој совет и мислење како и јас а и останатите да отидеме во ЕУ да живееме и работиме без тој фамозен БГ пасош.

Сериозно ако имаш идеи, совети те молам напиши, било овде, било преку приватна порака.

А вие останатите извинете што излегувам надвор од насловот на оваа тема.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Освен визите и брак, друг легален начин да се оди во ЕУ нема. Едно друго е битно, во тие визи кои се врзани за работодавац (зборам за Германија) треба да останиш 2 години непреинато во една фирма, за да бидиш колку толку слободен човек т.е да мењаш работа без согласнот на биро за странци. Е сеа, сексот е кога германец ќе те научи дека си во тесно т.е те пука со нереални работни обврски и те тера да работиш повеќе од сите други, пошо си со виза, оти ако тој ти даде отказ, ти по логика треба да се вратиш назад. Друг муабет е ако си стручен кадар, доктор, програмер и слично т.е они да зависат од тебе. Тука веќе имаш права и бенефити, ама тоа е за друга тема не за темата бг пасош. Бг пасошот ти дава каква таква еднаквост у смисла и да те напудат од работа си идеш фино лепо си наоѓаш друга работа не размисуваш. Има право на социјални бенефити, можеш фирма да отвори етц етц, шо не е случај со визата. Е тука е клучот на БГ-то, оно ти овозможува сето ова да го имаш и да гледаш кон иднината без да се трауматизираш, дали ќе добиеш отказ, дали шефицата ќе те мрази/сака, дали фирмата ќе пропадне и слично. Па сеа види ти. Правило за западен балкан веќе е климаво, може и да не го продолжат заради коронава.
Со среќа.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Lugje jas od deneska ne se uklucuvam na forumot, ne citam, ne pisuvam, gledajki kakva e situacijata, vo narednite 2 godini nema da go zemam pasosot, a i ne se znae dali voopsto ke go zemam.
Zatoa ke si baram drugo chare za da zaminam vo EU.
Pozdrav i so srekja na site :)
Ti izgleda si najde nekoja germanka da se zenis i da odis Germanija,drug nacin nema osven na divo da odis i rabotis,a i toa sega ne moze ni gi zatvorija granicite,a rabotnite vizi za gragani od balkanot germancite gi ukinuvaat,znaci nadevajse da dobies bg pasos drugo care nema,ili ke cekas Zajko da ja vnese Makedonija vo EU pobrzo ke ne napika vo Golema Albanija mama da mu ebam predavnicka,korumpirana.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
26
Поени од реакции
103
Здраво, да прашам дали има некој во слична ситуација.

Вторпат го испуштам терминот за подигнување указ во Софија и ја направив целата постапка за подигнување на указот овде во амбасада. Значи најуредно си пишав мејл на министерството, ми вратија дека указот е испратен во амбасадата во Скопје и дека ќе можам да си го подигнам лично, но веќе третпат се јавувам во амбасада и ми викаат дека нема ништо.

Ова беше минатата недела, да не искочи некој проблем на крај... за колку време треба да пристигне указот овде во амбасада?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво, да прашам дали има некој во слична ситуација.

Вторпат го испуштам терминот за подигнување указ во Софија и ја направив целата постапка за подигнување на указот овде во амбасада. Значи најуредно си пишав мејл на министерството, ми вратија дека указот е испратен во амбасадата во Скопје и дека ќе можам да си го подигнам лично, но веќе третпат се јавувам во амбасада и ми викаат дека нема ништо.

Ова беше минатата недела, да не искочи некој проблем на крај... за колку време треба да пристигне указот овде во амбасада?
Go prakaat po e mail znaci vednas stignuva,izgleda ne go pratile,znaci povtorno pisi im mail vo ministerstvoto za da go pratat.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Здраво, да прашам дали има некој во слична ситуација.

Вторпат го испуштам терминот за подигнување указ во Софија и ја направив целата постапка за подигнување на указот овде во амбасада. Значи најуредно си пишав мејл на министерството, ми вратија дека указот е испратен во амбасадата во Скопје и дека ќе можам да си го подигнам лично, но веќе третпат се јавувам во амбасада и ми викаат дека нема ништо.

Ова беше минатата недела, да не искочи некој проблем на крај... за колку време треба да пристигне указот овде во амбасада?
Тука очигледно има некоја сопка, или овие од БГ правосудие се зезат или овие од амбасадата у Скопје се зезат. Е сеа, какви се искуствата со преземање на укази во конзулат Битола ? има сопки од овој карактер или нема?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
26
Поени од реакции
103
Go prakaat po e mail znaci vednas stignuva,izgleda ne go pratile,znaci povtorno pisi im mail vo ministerstvoto za da go pratat.
И јас така знам и уопште не ми се допаѓа што уште го нема. Ќе пишам сега мејл, фала ви

Не знам како е во конзулат во Битола ама очигледно не се нешто разработени дипломативе во кое било претставништво :cautious:

Едит - сега ми кажуваат информација дека ги праќале сите наеднаш во четврток/петок. Има смисла ова или лажат? Ќе почекам дотогаш па ќе пробам пак со мејл
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
И јас така знам и уопште не ми се допаѓа што уште го нема. Ќе пишам сега мејл, фала ви

Не знам како е во конзулат во Битола ама очигледно не се нешто разработени дипломативе во кое било претставништво :cautious:

Едит - сега ми кажуваат информација дека ги праќале сите наеднаш во четврток/петок. Има смисла ова или лажат? Ќе почекам дотогаш па ќе пробам пак со мејл
Jas za mene kazuvam od koga go primiv e mailot deka mi e isprateno vo konzulat se javiv drugiot den i mi rekoja deka e stignat ukazot da odam da si go zemam, dali vo meguvreme napravile izmeni i sega naednas gi prakale iskreno ne znam.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
26
Поени од реакции
103
Jas za mene kazuvam od koga go primiv e mailot deka mi e isprateno vo konzulat se javiv drugiot den i mi rekoja deka e stignat ukazot da odam da si go zemam, dali vo meguvreme napravile izmeni i sega naednas gi prakale iskreno ne znam.
Да да, и јас така знам дека е ама... се мењаат работите од ден за ден.

Нема проблем, фала ви во секој случај
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom