Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
zdravo, nov sum na forumot. Imam bugarsko drzavjanstvo, sakam da podnesam za decata. Ve molam za informacija. Ednoto ima napolneto 18 godini, vtoroto e 11 godini. Kolku razbiram, za niv ne treba da se vadi proizhod, bidejki roditelot (jas) e bugarski drzavjanin. Soprugata nema BG drzavjanstvo. Ako ne treba proizhod, znaci treba direktno da se zakaze vo ministerstvo za pravosudie? Elektronski li se pravi toa? Slusnav deka sega, koga se odi licno da se odnesat dokumentite vo MP, vednas pravat intervju? Pogolemoto dete posto e polnoleltno, sigurno samo ke odi na intervju. A za pomaloto, kakva e procedurata? Blagodaram !!!
Се закажува онлајн на следниот линк ,но термини има тек 15.10.2020,а можеби и покасно,бираш датум се додека не ти се јават термини за време да одбереш.
Закажување за интервју
Происход не ти треба,и истиот ден се поднесуваат документите и се спроведува интервјуто.За помалиот син ќе треба присуство и на родителите како придружници.
 
Член од
29 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
2
Се закажува онлајн на следниот линк ,но термини има тек 15.10.2020,а можеби и покасно,бираш датум се додека не ти се јават термини за време да одбереш.
Закажување за интервју
Происход не ти треба,и истиот ден се поднесуваат документите и се спроведува интервјуто.За помалиот син ќе треба присуство и на родителите како придружници.
Blagodaram mnogu !
 
Член од
3 февруари 2020
Мислења
27
Поени од реакции
17
Ова го имам и јас
Ми дадоа кога го дадов интервјуто во Софија
Не знам дали го сфатив добро , дали можам да аплицирам за лична карта со ова?

кој знае да одговори?
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Бугарски културен клуб на Лазар Младенов,
или Македонско бугарско пријателство на Маринела.
Тоа се тие два клуба од кои можеш да извадиш потврда за потекло.
Треба да видиш преку кој предок ќе одиш ,односно кој од нив прадедо или прабаба е роден/а во село или град во МК во кои во период од 1900 до 1918 според статистиката на Васил Кнчов живеело бугарско население.
Само внимавај кога се поврзуваш до предокот да нема разлики во имиња или презимиња на изводите или умрениците на предците,зошто кај нас знаеме какви грешки има во матичните служби,и многу тешко се исправа.
Ќе се јавиш кај Лазар и ќе ти објасни се,ќе му кажеш од кој дел на МК имаш потекло и тој ќе ти каже бива или небива и преку кој предок да одиш.
+38971239202 Лазар Младенов.
Автоматски споено мислење:

Опциите за поврзување со предок мора да бидат по златна линија и тие ти се следни:

Изводи/умреници од -

Тебе-татко-дедо -прадедо
Тебе-татко-дедо-прабаба
Тебе-татко-баба-прадедо
Тебе-татко-баба-прабаба

Тебе-мајка-дедо -прадедо
Тебе-мајка-дедо-прабаба
Тебе-мајка-баба-прадедо
Тебе-мајка-баба-прабаба

Па сега ти почни да истражуваш преку која линија би ти било најдобро,без разлики во презимиња да се поврзеш.
На Маринела е 070339563
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Само внимавај кога се поврзуваш до предокот да нема разлики во имиња или презимиња на изводите или умрениците на предците,зошто кај нас знаеме какви грешки има во матичните служби,и многу тешко се исправа.
Здраво Пале,

Едно техничко прашање.

Одам по линија јас -> татко -> дедо.

Сите информации кај нас тројца се точни, но во еден од документите згрешено е името на баба ми за една буква.

Дали мислиш дека е можно да направат проблем во министерство за правосудие или не ?

Бев на интервју Мај 2019та, а за промена на таа една буква кај нас се чека +1 месец. Страв ми е да не пропуштам некој рок за доставување на дополнителните документи ...
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво Пале,

Едно техничко прашање.

Одам по линија јас -> татко -> дедо.

Сите информации кај нас тројца се точни, но во еден од документите згрешено е името на баба ми за една буква.

Дали мислиш дека е можно да направат проблем во министерство за правосудие или не ?

Бев на интервју Мај 2019та, а за промена на таа една буква кај нас се чека +1 месец. Страв ми е да не пропуштам некој рок за доставување на дополнителните документи ...
Luge so razlicni preziminja pominale a nepa pa baba so gresna bukva ne zameruvaat taka da uzivaj i plus ne se povrzuvas so baba tuku preku dedo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom