Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo imam edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori dali priznavaat dokument na koj pisuva deka e sluzeno vojska vo bugarija ama vo periodot od 1912-1913 godina (fakticki izleguva deka licnosta koja sluzela vojska vo toj period e na pradedo - tatko ) ili e toa dalecen period i nema da go priznaat.fala na odgovor
Da priznavaat ako uspees da se povrzis so izvodi do predokot,odnosno da dokazis deka ti e predok,i dobro e da izvadis potvrda od V Trnovo deka bil vojnik.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
23
Da ve prasam nesto, proizhod preku braced dobiv, a na intervju odnesov orginali od se znaci preku DEDO pred 1920 + potvrda od strumica da si bidi sigurno
vo Avgust 2018 bev na intervju, i uste sum na zadolzitelna, kaj da e ke mi se smeni oti na tie predmene nekoj mesec so se se smeni veke

Prasanjeto mi e, vo PROIZHODOT namesto A napisale vo imeto O ..dali ke vlijaj to nesto da ne me klat na dopolnitelna? greskata e nivna, vo PECATENJETO ...dali za vakvi gluposti mozi da se iskomplicira ili nikomu nisto ke si uvidat...ne znam so da pram stvarno, aj nekoj postrucen poiskusen neka kazi, fala.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Nema problem,tuka sme da se koregirame.
No @fatigoova imase primer deka posle odbien od sovet uspea da go vratat vo procedura.
Jas mi rekov da proba deka nisto ne gubi,a ako nemoze togas ne mu bega od novo.
me zaintrigir sega i eve zosto

ako status С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин. ne znaci krajno 'otkaz' i znaci deka mozit da pojdi vo MP i da podnesi dopolnitelni dok. primer plus potvrda i dr. dok. i taka da mu se prodolzi postapka pa da odi na odbrenie od viceprezident za ukaz, togas i ovoj status Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. a se odnesuva na site predmeti so gi prekratija 2015 i mozese sami ili so advokkat da se podnesat plus dokumenti (togas site nosea plus potvrdi), ne se krajno prekrateni kako sto mnogu trvdat deka e zavrsena za niv postakata i deka trebit da podnesat nanovo?
i to znaci deka i tie se na cekanje kako i site nerascisteni od 2013, 2014, 2015 starite ppredmeti?
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
здравеј,на 15 ноември 2017 направих интервјуто,
30 ноември 2018 финален експерт,през јануари 2019 отново ви изпратих доп'лнителни документи,24 јули 2019 Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија...когато указ'т може да б'де подписан?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
здравеј,на 15 ноември 2017 направих интервјуто,
30 ноември 2018 финален експерт,през јануари 2019 отново ви изпратих доп'лнителни документи,24 јули 2019 Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија...когато указ'т може да б'де подписан?
Лјато 2020.
 
Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
здравеј,на 15 ноември 2017 направих интервјуто,
30 ноември 2018 финален експерт,през јануари 2019 отново ви изпратих доп'лнителни документи,24 јули 2019 Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија...когато указ'т може да б'де подписан?
do stara nova godinaa ama ne ovaa narednata :D :D
 
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Zdravo imam edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori dali priznavaat dokument na koj pisuva deka e sluzeno vojska vo bugarija ama vo periodot od 1912-1913 godina (fakticki izleguva deka licnosta koja sluzela vojska vo toj period e na pradedo - tatko ) ili e toa dalecen period i nema da go priznaat.fala na odgovor
jso toj dokument sigurno zimas pasos vo Raci I sesako ako Sakas vo najbrzo vreme dobar posridnik a preku izvori of roditeli PA toj izvid I ke do kazis deka ti e dedo
 
Член од
20 август 2019
Мислења
29
Поени од реакции
4
Da priznavaat ako uspees da se povrzis so izvodi do predokot,odnosno da dokazis deka ti e predok,i dobro e da izvadis potvrda od V Trnovo deka bil vojnik.
Fala na odgovor
Автоматски споено мислење:

jso toj dokument sigurno zimas pasos vo Raci I sesako ako Sakas vo najbrzo vreme dobar posridnik a preku izvori of roditeli PA toj izvid I ke do kazis deka ti e dedo
Fala na odgovor.pozdrav
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
me zaintrigir sega i eve zosto

ako status С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин. ne znaci krajno 'otkaz' i znaci deka mozit da pojdi vo MP i da podnesi dopolnitelni dok. primer plus potvrda i dr. dok. i taka da mu se prodolzi postapka pa da odi na odbrenie od viceprezident za ukaz, togas i ovoj status Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин. a se odnesuva na site predmeti so gi prekratija 2015 i mozese sami ili so advokkat da se podnesat plus dokumenti (togas site nosea plus potvrdi), ne se krajno prekrateni kako sto mnogu trvdat deka e zavrsena za niv postakata i deka trebit da podnesat nanovo?
i to znaci deka i tie se na cekanje kako i site nerascisteni od 2013, 2014, 2015 starite ppredmeti?
Сметам дека ако се реагира брзо после статусот ,можеби може да се врати во процедура.
Но ако е поминато подолго време,како и во секоја друга постапка ,сметам дека не би можело,како што ти велиш за прекратените од 2013,2014,2015........
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Сметам дека ако се реагира брзо после статусот ,можеби може да се врати во процедура.
Но ако е поминато подолго време,како и во секоја друга постапка ,сметам дека не би можело,како што ти велиш за прекратените од 2013,2014,2015........
Зошто мислиш дека може одбиен да се врати во процедура? Се надевам не си донела таков заклучок врз основа на постот на фати го пушти го.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Леле бре луѓе ама се фативте буквално за збор...... Реков МОЖЕБИ може, познавам лично уште двајца што им успеало со достава документи веднаш, така што сакав само добронамерен совет да дадам, а во БГ како што се менуваат работите ништо не се знае. Ако нешто можело пред 2,3 5 месеци сега може и да не поминува. Хаос..... Но кога јас би се нашла во таква ситуација ќе пробам, зошто нема што да изгубам, а само ќе заштедам на време некои 2 години, за разлика од наново поднесување, па Ако Проџе Проџе нели;)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Затоа прашав дали заклучокот е донесен врз основа на постот на фати го,штом имало случај со други двајца значи е можно.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
jas slusnav od posrednik deka dosta se odbieni za proishod so predok pred 1900
Мислам дека си грешка,до 1918 год. сите луѓе што живееле на територија на денешна Р.С.Македонија биле бугари а подоцна Ј.Б.Тито ја создал Мк и не нарекол 'македонци' инаку ние сите сме бугари и нашите предци се бугари така да сите што ќе успеат да докажат за нивни предок пред 1918 год дека е бугарин ќе си добие бугарско државјанство.Имаше и еден член како добро што прочитав има добиено со предок роден 1923 год. Исто и пред 1900 се признава во БККС
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Мислам дека си грешка,до 1918 год. сите луѓе што живееле на територија на денешна Р.С.Македонија биле бугари а подоцна Ј.Б.Тито ја создал Мк и не нарекол 'македонци' инаку ние сите сме бугари и нашите предци се бугари така да сите што ќе успеат да докажат за нивни предок пред 1918 год дека е бугарин ќе си добие бугарско државјанство.Имаше и еден член како добро што прочитав има добиено со предок роден 1923 год. Исто и пред 1900 се признава во БККС
Vrska nemas podobro da si cutis,I ne go mesaj Tito koga ne si bil ni roden za vreme na Jugoslavija,togas imase pogolema demokratija negoli sega za vreme na Zaevizam i nikoj so sila ne ne narekol Makedonci kako sto sega so sila ni smenaa ime,jazik identitet,istorija,podobro cutisi i terajsi,ostaj im ja istorijata na istoricarite.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom