Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Si trebalo da odneses i po prava linija so predok pred 1920 i udostoverenie od bugarski klub.
Ako go imas brojceto od proizhodot podnesisi za duplikat pa odi na novo na intervju.
Долго време на форумов се зборува дека предокот со кој се поврзуваме требало да биде роден пред 1920 (некој велат дека требало дури и пред 1918). Според тоа дали ќе добијам потпис или не, ќе знаеме дали тоа е точно, бидејќи мојот предок е роден малце после 1920. На положително сум од септември 2018 и би требало набрзо да добијам одговор (потпис или отказ).

Едит: Кога се зборува за тоа ограничување 1920/1918, се мисли на кандидати што немаат стари оригинални документи, туку аплицирале со потврди од здруженија што се повикуваат на статистики.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Долго време на форумов се зборува дека предокот со кој се поврзуваме требало да биде роден пред 1920 (некој велат дека требало дури и пред 1918). Според тоа дали ќе добијам потпис или не, ќе знаеме дали тоа е точно, бидејќи мојот предок е роден малце после 1920. На положително сум од септември 2018 и би требало набрзо да добијам одговор (потпис или отказ).
I mene zanima da li je to pod obavezno da predak bude rodjen pre 1918. Jel to stoji negde u zakonu o državljanstvu ili sl.?
Moj predak je rodjen 1935 i kao jedini originalni stari dokument imam venčani list na kojem stoji bugaraka narodnost. Regularno sam dobio proishod od DABC i predao sve originale na intervjuu.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Долго време на форумов се зборува дека предокот со кој се поврзуваме требало да биде роден пред 1920 (некој велат дека требало дури и пред 1918). Според тоа дали ќе добијам потпис или не, ќе знаеме дали тоа е точно, бидејќи мојот предок е роден малце после 1920. На положително сум од септември 2018 и би требало набрзо да добијам одговор (потпис или отказ).
Бугарија два пати администрирала со територијата на она што денес го викаат Северна Македонија. Од (1912-1919) и (1941-1944), сите стари документи издадени од разни државни институции и Бугарската Ексархија во тие години би требало да бидат валидни. Е сега, околу таа временска луфта што ја има измеѓу 1920 до 1940 тоа незнам како го гледаат во Бугарија.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Бугарија два пати администрирала со територијата на она што денес го викаат Северна Македонија. Од (1912-1919) и (1941-1944), сите стари документи издадени од разни државни институции и Бугарската Ексархија во тие години би требало да бидат валидни. Е сега, околу таа временска луфта што ја има измеѓу 1920 до 1940 тоа незнам како го гледаат во Бугарија.
Ок, треба да се надополнам. Кога се зборува за тоа ограничување 1920/1918, се мисли на кандидати што немаат стари оригинални документи, туку аплицирале со потврди од здруженија што се повикуваат на статистики.
 
Член од
26 декември 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
proshtavajte koj mesec sve bile na interviu i ve ime staveno na proverka ot viceto. i as sum na proverka ot viceto 26 mesec interviu ot 27.11. 2013. aku sve bile taka i vie na proverka ot viceto i vi potpusal ukaz mie dasi cekame otkaz

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Jas ne bev na proverka od viceto ...ne se sekavam bas najdobro no mislam deka bev na 1 mart 2014 na intervju no ne sum sigurna, mn vreme projde :)[DOUBLEPOST=1558446535][/DOUBLEPOST]
K

Koga bevte na intervju koj mesec 2013 i bevte li na proverka kaj vice.

Ne bev na proverka kaj viceto, a intervjuto mislam deka mi bese vo mart mesec.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Бугарија два пати администрирала со територијата на она што денес го викаат Северна Македонија. Од (1912-1919) и (1941-1944), сите стари документи издадени од разни државни институции и Бугарската Ексархија во тие години би требало да бидат валидни. Е сега, околу таа временска луфта што ја има измеѓу 1920 до 1940 тоа незнам како го гледаат во Бугарија.
Тие со документ од Егзархија нема потреба да вадат изводи од предок роден пред 1918 Јас сум со венчаница од Егзархија од 43та без наведена националност,и Лазар и посредникот ми објаснија дека нема потреба од прадедо да вадам.Баба ми,татко ми па јас.Извадив и потврда плус зашто 30€ ми се небитни,а може да ми се најде таа потврда у постапката,да ми брка работа
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
7
Поени од реакции
3
Член од
19 април 2019
Мислења
42
Поени од реакции
54
50314681_536399443522092_3038075701287714816_n.jpg [DOUBLEPOST=1558448407][/DOUBLEPOST]
Jas cekav tocno 10 meseci od koga mi se smena za da dostavam dopolnitelni dokumenti. So kakvo poteklo zede proishod? Kako ja terase procedurata dodeka te stavija na dopolnitelna?
Jas proishot zedov od bugarsko zdruzenije i se si tecese ok ama proizhodot mi go imaa zgreseno so po edna bukva na prezime i na seloto od kaj so e roden dedo mi i zatoa me stavija na dopolnitelna zatoa gi sovetuvam na site da gi proverat detalno dali se sovpagaat proizhodot so izvodite bidejki za edna na bukva ke te stavat na dopolnitelna pozz
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
20 мај 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Да прашам вака,
има ли на форумот тема за Матичната служба на Р.Македонија?
 
M

mucu

Гостин
Dali ima nekoj sho pravel intervju januari 2019, dali mu se smenil status od zadolzitelna? Me interesira dali stvarno e ubrzana procedurata posle nova godina (osven toa so ne se ceka za intervju mnogu).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom