Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 51 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Nov sum na forumot sho znaci potocno owa?
Deneska ti se smena ili prethodnata nedela?

Nov sum na forumot sho znaci potocno owa?
Znaci potpisan tie ukaz so sreka :)
 
Член од
23 јуни 2018
Мислења
65
Поени од реакции
75
Zdravo na site.
Veke podolgo vreme ne bev na forumot imam edno prasajne.
Zosto nekoi prepiski odat na proverka od vice a nekoi ne i kako so gledav na forumot tie so bile na proverka recisi site mu se potpisaja,a odbienite odma od polozitelno?moze da me ispravite ako gresam.pozdrav do site
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Zdravo na site.
Veke podolgo vreme ne bev na forumot imam edno prasajne.
Zosto nekoi prepiski odat na proverka od vice a nekoi ne i kako so gledav na forumot tie so bile na proverka recisi site mu se potpisaja,a odbienite odma od polozitelno?moze da me ispravite ako gresam.pozdrav do site
на тие шо му пишува проверка од вице се најчесто преку потекло од брат или сестра додека тие шо се на положително се со стари докуенти , потврди и изводи на родени пред 1918, нема разлика во редослед на потпишување и во двете, на тие шо се проверка од вице му се менува во положително и по 1 ден во потпис на указ!
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Пријатели едно прашање, бев на интервју во Март годинава, по претпоставка и читајќи ја темава, бидејќи не се разбирам многу, мојот пасош ако би испаднал тоа би било некаде крајот на 2020/2021 година?
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Пријатели едно прашање, бев на интервју во Март годинава, по претпоставка и читајќи ја темава, бидејќи не се разбирам многу, мојот пасош ако би испаднал тоа би било некаде крајот на 2020/2021 година?
И од моја гледна точка е така.
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 51 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Nov sum na forumot sho znaci potocno owa?
Cestitki so sto dokumenti si i od koga si staven na polozitelno? Bese li na dopolnitelna?
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
8
So potwrda od zdruzenie od Stip
Brojce negde okolu 6860
Interwju pred 2g
Polozitelno 10m
Ne sum bil na dopolnitelno
Sega kako ode procedurata
Sho treba da prawam?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
So potwrda od zdruzenie od Stip
Brojce negde okolu 6860
Interwju pred 2g
Polozitelno 10m
Ne sum bil na dopolnitelno
Sega kako ode procedurata
Sho treba da prawam?
Ова е цитат од @Brunhilda

Прво нели се закажува термин на страната на МП каде се проверува бројчето, треба да имаш скенирана прва страница од пасош и да напишеш бр од пасош, е-маил адреса, а се друго се генерира автоматски. Потоа на е-маил треба да ти стигне порака каде ќе ја потврдиш резервацијата, па порака дека е потврдена, мене двата ми стигнаа истовремено ама на едната кликнав на линкот за да потврдам и толку. Потоа го испринтав писмото затоа што треба да се покаже на врата во МП.
Од веб страната од МП ја запишав ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. за подигање на Указ. Зедов и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија бев во банка да платам за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно си направив и копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во МП како што пишав си влегов порано од закажаното, отидов мислам на шалтер 4 на приземје, им ја дадов уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополнав едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ме внесе во систем госпоѓата и ми го испринта Указот.
Си направив копии од Указот и отидов во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Зедов 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополнав податоци што требаше. На каса платив 30 лева и отидов да направам копии од формуларите.
Имаше таму една госпоѓа на шалтер во општината ја замолив за побрзо, почна да ми објаснува вика ако го пуштам сега може утре да ти излезе матичниот после 14 00, па потоа во полиција после 16 00, а полиција колку што знам работи до 17 30 т.е. до 17 00 касата па може и да не го добијат писмото тогаш, па да преспијам Софија, а имам обврски тука плус...Си викам ај заеби ќе отидам опуштено за 10 дена и ќе си го земам матичниот и ќе одам да се сликам за документи.
Иначе за во полиција ќе ми треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (го средив тоа), зајавление кое ќе ми го дадат таму и ќе го пополнам на лице место и плаќање на каса во полиција, ќе одам по бавна постапка која е 20-30 дена и ќе ме чини 18 лева за л.к. и 40 лв. за пасош.
И уште ова, значи под Столична општина што се полициските станици може да се сликам кај ќе ми е кејф, а не како што одат некој во Слатина упм. Си избрав една тука на 15тина минути пеш од општина Средец, ќе идам следна недела. Иначе се викаат Рајонно полицејско управление, во случајов ќе одам во Петто рајонно полицејско управление,
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Пријатели едно прашање, бев на интервју во Март годинава, по претпоставка и читајќи ја темава, бидејќи не се разбирам многу, мојот пасош ако би испаднал тоа би било некаде крајот на 2020/2021 година?
Една година од интервју најмалку.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Пријатели едно прашање, бев на интервју во Март годинава, по претпоставка и читајќи ја темава, бидејќи не се разбирам многу, мојот пасош ако би испаднал тоа би било некаде крајот на 2020/2021 година?
Крај на 2021,ако се оди по нормален тек без да те стават на дополнителна ,минимум една година и 6 месеци од интервју.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ne se znae spored novite zakoni od 2019 se nalaga za pobrzo da bide taka izjavuvaat neveruvam deka pak ke se ceka po 5 10 god so trista dopolnitelni i proverki
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom