Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 мај 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo na site. Podnesov za drzavjanstvo vo ambasadata vo Sk, preku roditel i mi dadoa brojce so pin - kako onie od Sofija sto se. Me interesira dali i na drugite taka vi davaat brojcinja, deka znam dolu ima drug del za prepiski podadeni po konsulski pat, pa da ne izleze na kraj se raduvam na tug status
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo na site. Podnesov za drzavjanstvo vo ambasadata vo Sk, preku roditel i mi dadoa brojce so pin - kako onie od Sofija sto se. Me interesira dali i na drugite taka vi davaat brojcinja, deka znam dolu ima drug del za prepiski podadeni po konsulski pat, pa da ne izleze na kraj se raduvam na tug status
Да да во ред е.
Ние преку амбасада што сме можеме и со тоа бројче на молба и пин да ди проверуваме во горните полиња, но можеме да си проверуваме и со бројот на преписка во долното поле. Сега кога ќе провериш со бројот со оин ќе ти излезе статус Образувана преписка номер ххх/2019, преписката се намира во задолжително согласување. Е тоа бројче на преписка ќе си го запамтиш и со него можеш да си проверуваш во долното поле. Истиот статус ќе ти излезе.
 
Член од
17 мај 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Да да во ред е.
Ние преку амбасада што сме можеме и со тоа бројче на молба и пин да ди проверуваме во горните полиња, но можеме да си проверуваме и со бројот на преписка во долното поле. Сега кога ќе провериш со бројот со оин ќе ти излезе статус Образувана преписка номер ххх/2019, преписката се намира во задолжително согласување. Е тоа бројче на преписка ќе си го запамтиш и со него можеш да си проверуваш во долното поле. Истиот статус ќе ти излезе.

Fala na odgovorot. E ne mozam da proveram bez pin, mi pisuva cekam od viceprezidentot potpis i go nema trocifreniot broj. Kako i da e, stom e isto nema veze
 
Последно уредено:
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Грешно пишуваш, во горното поле треба да внесеш број на молба на пр. Ххх/2016 и под него пин тоа е број што ти го даваат на интервју. Или ако си бил преку амбасада во најдолното поле треба да пишеш број на ПРЕПИСКА што не е исг број до бројот на молба, и затоа најчесто се греши, тоа не е твоја преписка 100%.
Celo vreme ve citam preku ambasada , preku konzulat sum pa imam i broj i pin , znaci ne baram po konzulski pat , stoe rabotava sto vaka objasnuvate ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Celo vreme ve citam preku ambasada , preku konzulat sum pa imam i broj i pin , znaci ne baram po konzulski pat , stoe rabotava sto vaka objasnuvate ?
Извини ама не ти го разбирам прашањето. Дали навистина ме прашуваш,или сакаш нешто друго да кажеш?
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Zaboraviv fala mnogu da go osetis cuvstvoto najbrgu[DOUBLEPOST=1558037590][/DOUBLEPOST]
2016 noemvri sestra[DOUBLEPOST=1558037679][/DOUBLEPOST]
Zaboraviv fala mnogu da go osetis cuvstvoto najbrgu[DOUBLEPOST=1558037590][/DOUBLEPOST]
2016 noemvri sestra[DOUBLEPOST=1558037679][/DOUBLEPOST]
Rece sestra.So sto dokumenti si?Samo sestra ili dostavi i izvodi i potvrda od zdruzenie?[DOUBLEPOST=1558132183][/DOUBLEPOST]
Затоа и си на проверка од ВП. Брат не се смета како предок. Барем не по златна/сребрена линија што тие ја бараат. Мада ништо не се знае. Знае да се протне некој со братучед и да земе указ.
Znaci li toa deka gi odbivaat od brat/sestra?Oti imase dosta clenovi koi se pofalija so ukazi,a bea preku brat/sestra.E sega vazno e so sto dokumenti bile.[DOUBLEPOST=1558132590][/DOUBLEPOST]
За кратко би требало да има нови потпишани државјанства.
Преписка 7252/2017 до пред 1 саат беше на Проверка од Вице ,сега е на положително,кај и да е ќе се смени во указ.
Ќе ве известам.....[DOUBLEPOST=1558091501][/DOUBLEPOST]Еве сега се смени Указ број 53
Ајде проверувајте со среќа на сите;)
Ako bil na proverka kaj vice,znaci li deka bil so dokumenti od brat/sestra,posto kaj vice kako razbrav odat na proverka samo tie slucai
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2019
Мислења
47
Поени од реакции
99
Ете уште еден доказ да се расчисти мистеријата за носење на документи откако ќе те стават на Положително.
Ова е пример дека не поминуваат доставените дополнителни документи,прекасно е за тоа!
Да не не лажат посредници дека може.
Ако грешам дај боже да имаат среќа и да не сум во право за тие што имаат отпосле доставено.
Јас бев на дополнителна проверка, недостасуваше од мајка ми извод од матичната на родените за да се поврзе семејното стебло... Направив сѐ тоа, однесов и уште еден документ, крштениче од баба од Бугарска Екзархија,,, и после тоа помина многу време и не се менуваше статусот за дури во октомври да ме стават на положително.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Jas sum od 2014, intervju Maj mesec, cekam potpis od 25. 09.2018 i uste nema nisto novo. Broj 56xx/2014. Doks od 1 bratuced i potvrda od Veliko trnovo za dedo vojnik vo 2ww, povrzano so izvodi. Beb vo Zdrzenieto kaj Kolev za potvrda i mi rece nemas potreba. Samo parite da ti gi zemam. Ama ete uste cekam so zenami. Se nadevam ke imam ubavi vesti naskoro.
 
Член од
27 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
32
jas sum 73** broj na prepiska i uste mi stoj statusot se ceka ukaz od viceprezidenta .preku konzulski pat pat sum..intervju april a brojceto go zedov juli 04ti.. nekoj da ne ima nekakva informcija ?
 
Член од
29 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
4
Со указот 53 денес нема опфатен член од форумот ?
Еве јас. Кажи што те интересира? :)[DOUBLEPOST=1558165068][/DOUBLEPOST]Дечки здраво, би ве замолил на кратко да ми кажете тие што веќе сте земале ПАСОШИ, да ми помогнете со процедурата. Јас само што дознав дека вицепрезидентот ми потпишал, видов на самата страна.

Понатаму како треба?

По тоа што прочитав по форуми, викаат дека треба да се закаже, а да се има 2 нови сликички(не постари од 3 месеци) и извод. Нешто да не испуштив?[DOUBLEPOST=1558165243][/DOUBLEPOST]
Rece sestra.So sto dokumenti si?Samo sestra ili dostavi i izvodi i potvrda od zdruzenie?[DOUBLEPOST=1558132183][/DOUBLEPOST]
Znaci li toa deka gi odbivaat od brat/sestra?Oti imase dosta clenovi koi se pofalija so ukazi,a bea preku brat/sestra.E sega vazno e so sto dokumenti bile.[DOUBLEPOST=1558132590][/DOUBLEPOST]
Ako bil na proverka kaj vice,znaci li deka bil so dokumenti od brat/sestra,posto kaj vice kako razbrav odat na proverka samo tie slucai
Можно е, ете и јас сум преку сестра и баш како што кажа ти, така беше. Прво положително со вицепрезидента, па еве од вчера указ.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
5
Поени од реакции
2
Jas sum od 2014, intervju Maj mesec, cekam potpis od 25. 09.2018 i uste nema nisto novo. Broj 56xx/2014. Doks od 1 bratuced i potvrda od Veliko trnovo za dedo vojnik vo 2ww, povrzano so izvodi. Beb vo Zdrzenieto kaj Kolev za potvrda i mi rece nemas potreba. Samo parite da ti gi zemam. Ama ete uste cekam so zenami. Se nadevam ke imam ubavi vesti naskoro.
Druze i jas sum ist period kako tebe i brojceto mi e 57**/2014
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom