Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
istiot slucaj sum ..... bev na dopolnitelni na site im se menuvashe na mene nikako .... posrednikot kao odnesov dopolnitelnite od zdruzenieto bez gajle sto vikas moj covek isto i jas .... se javiv kaj lazar vo strumica proveri i vika takva potvrda nemam izvadeno .... posle dooooolgo vreme od dadeniot datum za nosenje dokumenti odnesov od zdruzenieto i samo po eden mesec mi se smena vo finalna za posle povtorno eden mesec me smenaa vo polozitelno ... sega cekam potpis :) se nadevam brojce 16***/2016
и што ти рече посредникот ?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
zdr momci mi treba pomos ako nekoj veke ja ima promeneto mkd vozacka u bg kako e procedurata sto treba da se nosi kaj treba i dali vo sofija treba ili moze da odam vo blagoevgrad da ja smenam isto i za modul za c kat kaj treba da go izvadam fala odnapred
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
zdr momci mi treba pomos ako nekoj veke ja ima promeneto mkd vozacka u bg kako e procedurata sto treba da se nosi kaj treba i dali vo sofija treba ili moze da odam vo blagoevgrad da ja smenam isto i za modul za c kat kaj treba da go izvadam fala odnapred
Treba da imas 6 meseci drzavjanstvo porano od toa ne mozi jas za sinot prasav vo kat sofia licno
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Добро бе, не ми е јасно како наоѓате документи дека прадедо ви бил во бугарска војска. Овие ги чувате дома, или се вадат од некаде?
Ако се вадат како е постапката? Да видам дали имам и јас нешто од прадедо. А документи немаме ништо. Има ли некаде да се обратам , кај да проверам?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Добро бе, не ми е јасно како наоѓате документи дека прадедо ви бил во бугарска војска. Овие ги чувате дома, или се вадат од некаде?
Ако се вадат како е постапката? Да видам дали имам и јас нешто од прадедо. А документи немаме ништо. Има ли некаде да се обратам , кај да проверам?
Treba da im pisis na Voen Arhiv od Veliko Trnovo, e-mail: dvia@archives.government.bg ,treba da im kazis kade sluzel dedoti,koj polk,rod,od koja do koja god, vo koe mesto, treba da im pratis skenirani izvodi so koi dokazvis deka si negov naslednik pisi im ke ti kazat se sto treba
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Treba da im pisis na Voen Arhiv od Veliko Trnovo, e-mail: dvia@archives.government.bg ,treba da im kazis kade sluzel dedoti,koj polk,rod,od koja do koja god, vo koe mesto, treba da im pratis skenirani izvodi so koi dokazvis deka si negov naslednik pisi im ke ti kazat se sto treba
Тоа ми е чудно. Дедо ми бил во ЈНА или како и да се викала таа војска тогаш. Поточно за Македонија се борел човеков.
Што би можело да има во тој архив за него?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Тоа ми е чудно. Дедо ми бил во ЈНА или како и да се викала таа војска тогаш. Поточно за Македонија се борел човеков.
Што би можело да има во тој архив за него?
JNA Jugoslovenska narodna armija nema vrska so 1913-1920 baraj go pra dedoti mozda.on sluzel vo ovoj perior pred Balkanskata vojna
 
Член од
27 март 2019
Мислења
46
Поени од реакции
57
Тоа ми е чудно. Дедо ми бил во ЈНА или како и да се викала таа војска тогаш. Поточно за Македонија се борел човеков.
Што би можело да има во тој архив за него?
Ako imas predok pradedo i ako imas informaciii deka ima nesto so bugarska vojska obratise vo arhivot i ke dobies potvrda
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Тоа ми е чудно. Дедо ми бил во ЈНА или како и да се викала таа војска тогаш. Поточно за Македонија се борел човеков.
Што би можело да има во тој архив за него?
Ti baras Bugarsko drzavjanstvo znaci vidi dali pradedoti bil bugarski vojnik vo Balkanskite vojni,Prva ili Vtora Svetska,ako ne bil ili ne znaes zaboravi,odi so potvrda od bugarsko zdruzenie.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Незнам што мешате ЈНА со Бугарско Државјанство. ЈНА не значи ништо за добивањето на државјанство. Значи мора предокот да бил во Бугарска Војска и да служел таму. Бугарска Војска нема врска со ЈНА:
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
ke go dajs dokumentot od dedo ti kaj sto si pisuvat kako treba, ovde velis deka e taka pisano vo posmrtnicata. ne e moralno da se noset i izvod na rodeni i posmrtnica dovolno et 1 dokument bilo koj od tie 2 samo za da imas dok. da se povrsis dedoti tatko ti i do tebe

dokum. od dabc nikoj ne ti gi nosi vo pravosudie tuku, dali sama odis ili ppreku posrednik kako i da trebit da se zeme udostovarenieto od dabc, 2 dokumenti ti davat i ko se odi na intervju ti si gi davas tamu na covekot so ti go vodit intervjuto site originali treba da bidet i prevedeni i legalizirani.

ako togas na intervjuto ne si podnela originali dok. mozis i sega da gi podnesis so molba (vidi nekoja strana nanazad imase nekoj klaeno kako ta molba izgleda).

ako si et zvanicen dok. od notar so svedoci si vazit samo trbit da se prevedit i legalizira na bg. mozit treba nesco plus neka kazat drugarive od tuka.

i jas mislev mnogu znam ama od koga eve me fati 7 godina kako cekam svatim deka nisco ne znam. to so znaeme e malku i so kratok vek na vazenje zs koj kako dojde se nesco svoe pravilo si klava.
Треба јас да се поврзам со татко ми, дедо ми и прадедо ми... Е сега.... посмртницата од прадедо ми си е во ред, посмртницата од дедо ми си е во ред, на татко ми изводот не е во ред, значи, на татко ми изводот неговиот татко (мојот дедо) го пишува со различно презиме, на тој извод татко ми си е во ред, но во графата за негов татко т.е. мој дедо го пишува со друго презиме. И тука фактички ми се сече поврзувањето со мене. А јас од дабч земав происход, поминав интервју 06-2018, имам и потврда од БГ здружението во Струмица однесено во ДАБЧ за происход нели, но сега сакам да однесам пак во правосудие, е сега изводот на татко ми е проблем и не сакаат да го сменат презимето таму на дедо ми. Водно, деновиве додека се соочувам со ова, повеќе луѓе сретнав со истиот проблем. Се јавив во Струмица кај Лазар, тој ми рече во Струмица давале од матичното потврда официална да потврдат дека се работи за иста личност, но во Велес, Штип и Радовиш пробав (таму се родени дедо ми татко ми и јас)... нема шанси да дадат, и ми велат таков документ ние не можеме како матично да издадеме, тоа не постои во МК, им кажувам дека во Струмица даваат такви документи, велат нема шанси. А овој од Струмица ми вика дека даваат во Струмица матично. Оди сега разбери се.
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Тоа ми е чудно. Дедо ми бил во ЈНА или како и да се викала таа војска тогаш. Поточно за Македонија се борел човеков.
Што би можело да има во тој архив за него?
Cudno ova jas takvi dok nikade ne mozev da najdam nitu se borel vo bug nitu nisto ....Ima ete sto mozat da najdat
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom