Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јуни 2018
Мислења
55
Поени од реакции
24
Smenet status od dopolnitelna na finalen pregled.
Broj 13xxx/2015 so data do 2.12.2017
Intervju sofja 2016 avgust
Kolku vreme bi cekala i dali od dokumentite sto gi imam moze da zavisi dali ke cekam potpis ili direkno
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
23
Поени од реакции
12
Smenet status od dopolnitelna na finalen pregled.
Broj 13xxx/2015 so data do 2.12.2017
Intervju sofja 2016 avgust
Kolku vreme bi cekala i dali od dokumentite sto gi imam moze da zavisi dali ke cekam potpis ili direkno
zdravo i jas sum 136xx/2015 intrevju kraj avgust so rok za dostavuvanje na dok do 02.03.2018 seuste sum dopolnitelna nema promena. Dokolku ne e problem mozi da mi kazes dali bese pocetok ili ili kraj avgust na intervju.Blagodaram
 
Член од
8 јануари 2019
Мислења
13
Поени од реакции
52
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Pozdrav lugje,sto znaci ovoj status ?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
I soprugata bese bese na slikanje slatina za 15 dena bese gotov no sega ne znam sto e rabotava
Види, знам дека таму е пренатоварено за сликање затоа почнаа да толерираат да може и во други ПС да се оди за документи во Софија. А ова твоево што го кажуваш може да е и поради празниците али сепак јас препорачувам да не се оди во Слатина, околу центар имаш неколку полициски станици така да што УПМ до Слатина да возиш или такси да плаќаш.[DOUBLEPOST=1546981232][/DOUBLEPOST]
Tie sto se za potpis a nemat poteklo spored zakonot ke si cekat cekat ike izleze afera dokumentite se izgubeni .kako sto se sluci so nekoj od 2012 2013
Пишав за потврдите пред извесно време и веднаш ме прашаа "абе ти по кој основ зема па сега сереш тука" хаха. Џабе сум објаснувал ситуација, плус никој не ја зема во предвид моменталната ситуација на пр. овај скандалов што се деси во ДАБЧ али тоа е, шоу маст го он...
 
Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
od dopolnitelna > te vratat na finalna pred da te pratat da te razgledat sovetot za grazdanstvo .. kolku se ceka na FINALNA ???[DOUBLEPOST=1546982208][/DOUBLEPOST]
Види, знам дека таму е пренатоварено за сликање затоа почнаа да толерираат да може и во други ПС да се оди за документи во Софија. А ова твоево што го кажуваш може да е и поради празниците али сепак јас препорачувам да не се оди во Слатина, околу центар имаш неколку полициски станици така да што УПМ до Слатина да возиш или такси да плаќаш.[DOUBLEPOST=1546981232][/DOUBLEPOST]
Пишав за потврдите пред извесно време и веднаш ме прашаа "абе ти по кој основ зема па сега сереш тука" хаха. Џабе сум објаснувал ситуација, плус никој не ја зема во предвид моменталната ситуација на пр. овај скандалов што се деси во ДАБЧ али тоа е, шоу маст го он...
KAKO NAJ STRUCEN MOZES DA MI ODGOVORES ???
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
koga ti se smeni statusot , i sega do kaj si stignat ???
Do proverka od VP na dopolnitelna do 8.10.2018 od ovoj datum do 15.11 posle na polozitelno do 10.12.2018 i od togas na proverka od VP .Dokumenti pasos sestra,potvrda za pradedo vojnik VT i krstenici tetki.Sega cekam kako i site dr da se nadevame na dobar ishod
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
47
Поени од реакции
99
Исто така, 2014 имав интервју, ми претстои потпис од Вицепрезидента некои два месеца. А цели две и пол години бев на дополнителна иако веднаш доставив соодветен документ од 1942г. Од Софија некои пријатели кога ги прашувам дали имаат некаква претстава уште колку би траело, креваат раменици. Чувствувам дека е пред финиш, но навистина е фрустрирачки. Остарев веќе, во Софија да се преселев досега по основ на натурализација ќе си го добиев државјанството. Нема правила едноставно, некои луѓе просто така без проблеми си поминаа, некои низ Голгота. Со среќа на сите, посебно на тие кои навистина се чувствуваат како бугари.
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Исто така, 2014 имав интервју, ми претстои потпис од Вицепрезидента некои два месеца. А цели две и пол години бев на дополнителна иако веднаш доставив соодветен документ од 1942г. Од Софија некои пријатели кога ги прашувам дали имаат некаква претстава уште колку би траело, креваат раменици. Чувствувам дека е пред финиш, но навистина е фрустрирачки. Остарев веќе, во Софија да се преселев досега по основ на натурализација ќе си го добиев државјанството. Нема правила едноставно, некои луѓе просто така без проблеми си поминаа, некои низ Голгота. Со среќа на сите, посебно на тие кои навистина се чувствуваат како бугари.
Zdravo ne si sam vo ovaa situacija isto i jas sum kako tebe od 2014 i se poveke gubam nades inaku cekam potpis okolu 3 meseci i nekoj den.koj status da mi se smeni zaglavuvam inaku vo maj pravam 5 godini od intervijoto.pozz do site i da trgne rabotata.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
Od denes na finalen pregled od dopolnitelna. Intervju bt konzulat mart 2016 prepiska br. 60**/2016. Sega kolku vreme bese do naredni promeni..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom