Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
59
Preku prva bratucetka odev, naknadno odnesov dokument od Strumica ama kasno sum gi odnela i tie ne se zemeni vo predvid... Ke probam da najdam potvrda i od dedo mi brat, vo Veliko Trnovo. Prasaneto mi e dali nekoj znae dali mozam da gi podignam dokumentite od Sofija i so istite da apliciram povtorno u Skopje u Ambasada i dali e toa dobra opcija? Sovet Ve molam.
izvini sakam da te prasam otkako te odbija odnese dokumentite ili pred toa ? i dopolnitelni dokumenti do koj datum ti pisuvase deka mozes da gi odneses ? i ti koga gi odnese ? :) istiot slucaj sum jas posrednikot najverojatno ne odnel dokumenti od zdruzenieto dopolnitelni, a rokot za dopolnitelni mi bese do 23.03.2018 i duri sega gi odnesov pred 5-6 denovi. mi gi primija no seuste nema nisto smeneto. Intervju juni 2016 obrazuvana prepiska septemvri 2016
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
Најнова информација објавена и кај вицепремиерот К.Каракачанов на ФБ и на повеќе сајтови во БГ :
Би имало смис'л в закриването на Агенцијата за б'лгарите в чужбина, ако на нејно мјасто се в'зстанови с'штествувалото министерство за б'лгарите в чужбина от п'рвија мандат на Борисов, зајави вицепремиер'т Красимир Каракачанов.
Каракачанов заедно со Борис Вангелов - бивш раководител на ДАБЧ од ВМРО сметаат дека најсоодветно би било ДАБЧ да премине во Министерството на б'лгарите в чужбина по примерот на другите ЕУ членки.
Сепак ова не е став на било кој политичар во БГ туку на вицепремиер кој што секаде во минативе 20год кажува дека од двете страни на границата живее ист народ и сметам дека нема финалното решение на Бојко Б. да биде далеку од ова затоа што Красимир е неопходен за Коалицијата на ВМРО и ГЕРБ.
Така што спијте мирно државјанства ќе има и во идина :)

Прочети оште на: https://www.dnes.bg/politika/2018/11/27/vmro-iska-otnovo-ministerstvo-na-bylgarite-v-chujbina.394840

https://www.dnevnik.bg/politika/2018/11/27/3352404_ima_li_smisul_ot_agenciiata_za_bulgarite_v_chujbina/?ref=home_main_news
http://kanal3.bg/news/89070-Karakachanov%3A-DABCh-da-se-zakrie%2C-ako-se-vazstanovi-ministerstvoto-za-balgarite-v-chudzbina?fbclid=IwAR2bU179MnjzvTbiCwK4K3-fK27qYaIkVkzvNZYxtNwXcGxbjENYQBe3yZ8
 
Член од
12 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
26
Za koj datum zboris koga vikas pri kraj na noemvri vlegle na finalna? Za koj posleden datum znaes deka vlegol na finalna?
Pa eve i pogore eden clen pisal deka mu e smenet statusot, a e sredina na noemvri, eve i uste eden primer znam poznanik sto bil na 22 noemvri na intervju i mu e smenet statusot, a kaj mene uste stoi istiot
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
Pa eve i pogore eden clen pisal deka mu e smenet statusot, a e sredina na noemvri, eve i uste eden primer znam poznanik sto bil na 22 noemvri na intervju i mu e smenet statusot, a kaj mene uste stoi istiot
jas sum 02 noemvri i mi se smeni na 24ti oktomvri,sega ja cekam drugata promena
 

b.g

Член од
3 август 2018
Мислења
38
Поени од реакции
25
Jas bev na intervju 1vi noemvri 2017, uste mi pisuva status prepiskata se namira po procedura na zadolzitelbo saglasuvanje, a gledam kaj nekoi sto se i pri krajot na noemvri im e smeneto statusot, kaj moj drugar 20 dena bese pred mene kaj nego dvapati do sega se smeni. Ima li nekoj sto e blizu toj datum da e uste so istiot status?
23 noemvri 2017 so istiot status na zadolzitelna
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Treba da znaes Ime Prezime, kade ima sluzeno vojska, od koj do koj datum i koj rod vo vojskata e bil dedo ti. Site tie informacii moze na mail da gi pratis vo V Trnovo i tie ke ti odgovorat, jas pred tri godini vadev potvrda za dedo mi i pred mesec vreme si go zemav pasosot. E sega za mailot go imam pisano mozebi 50-60 stranici nazad ama sega ne go znam vo momentot. Vidi na net na web stranata na Voen Arhiv V Trnovo moze ke go najdes, nesto bese dvia@goverment.....[DOUBLEPOST=1543347631][/DOUBLEPOST]
Eve go dvia@archives.government.bg
Благодарам но јас немам информација каде и кога само ми кажаа дека бил во бугарака војска, бидејќи се загубени сите документи
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
тоа е ДОБРА вест конечно ке ја средат мешаницава,да не ме сватиш погрешно и еве да ти дадам некој пример у споредба,КОМУНИЗАМ или ДЕМОКРАТИЈА,во комунизмо молиш еден и еден одлучува а демократијата несезнае кој е треба да го молиш комшијата,министерот или некој друг сички се главни,,ЛУГЕ РАДУВАЈТЕСЕ,всичко е намирено и е добре[DOUBLEPOST=1543393741][/DOUBLEPOST]
Preku prva bratucetka odev, naknadno odnesov dokument od Strumica ama kasno sum gi odnela i tie ne se zemeni vo predvid... Ke probam da najdam potvrda i od dedo mi brat, vo Veliko Trnovo. Prasaneto mi e dali nekoj znae dali mozam da gi podignam dokumentite od Sofija i so istite da apliciram povtorno u Skopje u Ambasada i dali e toa dobra opcija? Sovet Ve molam.
неможеш да ги повлечиш документите мора нови се наново и совет ко на брат неоди без БККС НЕ НЕ МБП немој кајнив плус неможам да го најдам (туп сум со пц) читав портал дека ДАБЧ е затворен НЕ ПРИМА ДОК.али сепак прашај некој кој живее БГ.после јаноар ке се знае како ке биде пошто и мене ме интересира за мои роднини за подавање и конзулат/амбасада ти е поефтино а софија ти е поскапо,поз срекно[DOUBLEPOST=1543394056][/DOUBLEPOST]
Utre (sreda) zasedava sovetot po grazdanstvo i posle do vtornik se vnesuvaat rezultatite od sovetot sekoja sreda. Ke se pofalat tie sto pominele dobro :) so srekja na site !:popce:
мислам дека се вторник и петок но како и да е само нека дадат аман веке премногу чекајнци има..
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
http://www.justice.government.bg/25/2505/
Сите закажани интервјуа во 2018 за период после 20.12.2018 ќе бидат анулирани и ќе ѕтреба да закажат одново!!!!

Важно с'обштение!
В периода от 20.12.2018 г. до 31.12.2018 г. в дирекција „Б'лгарско гражданство“ нјама да б'дат обслужвани граждани, желаешти да подадат молба за промјана на гражданството си, поради актуализиране на автоматизираната информационна система на дирекција „Б'лгарско гражданство“.

Всички кандидати, направили през календарната 2018 г. резервација за подаване на молба за промјана на гражданството си, чиито запазен час е за периода след 20.12.2018 г., следва да направјат нова резервација за подаване на документи и провеждане на интервју след 02.01.2019 г. Резервациите, направени през 2018 г. за подаване на молба за промјана на гражданството през 2019 г. ште б'дат анулирани.

Считано от 02.01.2019 г. подаването на молба за промјана на гражданството и провеждане на интервју ште се ос'штествјава само след предварително направена електронна резервација на дата и час на интернет-страницата на Министерството на правос'дието. Нјама да б'дат приемани документи без направена резервација по електронен п'т.[DOUBLEPOST=1543398988][/DOUBLEPOST]Оние што имаат закажано за интервју нека си проверат и да си презакажат !!!!
 
Член од
5 јуни 2018
Мислења
55
Поени од реакции
24
http://www.justice.government.bg/25/2505/
Сите закажани интервјуа во 2018 за период после 20.12.2018 ќе бидат анулирани и ќе ѕтреба да закажат одново!!!!

Важно с'обштение!
В периода от 20.12.2018 г. до 31.12.2018 г. в дирекција „Б'лгарско гражданство“ нјама да б'дат обслужвани граждани, желаешти да подадат молба за промјана на гражданството си, поради актуализиране на автоматизираната информационна система на дирекција „Б'лгарско гражданство“.

Всички кандидати, направили през календарната 2018 г. резервација за подаване на молба за промјана на гражданството си, чиито запазен час е за периода след 20.12.2018 г., следва да направјат нова резервација за подаване на документи и провеждане на интервју след 02.01.2019 г. Резервациите, направени през 2018 г. за подаване на молба за промјана на гражданството през 2019 г. ште б'дат анулирани.

Считано от 02.01.2019 г. подаването на молба за промјана на гражданството и провеждане на интервју ште се ос'штествјава само след предварително направена електронна резервација на дата и час на интернет-страницата на Министерството на правос'дието. Нјама да б'дат приемани документи без направена резервација по електронен п'т.[DOUBLEPOST=1543398988][/DOUBLEPOST]Оние што имаат закажано за интервју нека си проверат и да си презакажат !!!!
A tie sto imaat vo Fevruari zakazano 2019 dali treba da go promeni
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Дали ако имам веќе закажано интервју за март 2019 година, треба да се презакаже одново?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дали ако имам веќе закажано интервју за март 2019 година, треба да се презакаже одново?
Јас мислам дека ќе мора да направите нова резервација електронска,но сепак малку е двосмислено во дописот бидејќи порано се подаваа прво молбите и се закажуваа интервјута,а сега ќе биде во ист ден и молба и интервју,а во дописот вика сите оние кои закажале за подавање на молба .....треба да презакажат за молба и интервју.
Така да прашајте за посигурно.
@Lorena. извини но откако го прочитав подетално мислам дека треба и ти да прашаш за сигурно.
Пишете мејл на правосудие или сл....
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Здраво,темава е обемно широка и долга и да барам нема да можам да најдам за одговор.Прв братучед и чичко (исто презиме) имаат бугарски пасош,дедо ми има документи дека татко му бил војник во бугарската армија.Дали би можел да извадам БГ пасош за помалце од година или ќе ме фати повеќе од година,можеби и 2-3 ? Некој да ме просветли ?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom