Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
'По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.'

1. Колку време вообичаено стои на ова?
2. Колку време ќе треба да чекам да го одобри Советот?
3. И колку време му треба на вице претседателот да потпише?

Ви благодарам.
Кога и каде беше на интррвју ?
1.2 месеца
2.После тие 2 м ти одобрува
3.4 до 6м
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
17
Дали може некој да ми кажи што ова значи односно уште колку треба да се чека.. 20181127_155825.png
 
G

Gokso

Гостин
Luge dosta so toa kolku se ceka za ova kolku za toa,bidete strplivi, ne se dobiva preku nok,baska za sekoj razlicno odi rabotata, sekoj so svoja sreka
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Со оглед дека овој портал е повеќе од дебилски, се надевам дека нема да биде така иначе ке бидеме најголеми баксузи во историјата на БГ пасоси. Ама како и да е да не губиме надеж.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Дај бе земете малку прочитајте убаво,ке ја затварале агенцијата што делела пасоши,
Агенцијата за бугарите во странство го имала последниот збор дали кандидатот ке добиел пасош :facepalm: Да делеа од Дабч пасоши лесно ке беше
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
denes 5 godini ot interviu kaj imam po dadeno vo sofija.21 mesec sum na proverka ot vicepresidenton.na rbublika bg. so dokument ot cickomi. i kazhite sho qe bide so ova neshto

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
20 ноември 2018
Мислења
49
Поени од реакции
65
Дај бе земете малку прочитајте убаво,ке ја затварале агенцијата што делела пасоши,
Агенцијата за бугарите во странство го имала последниот збор дали кандидатот ке добиел пасош :facepalm: Да делеа од Дабч пасоши лесно ке беше
Drugari de be razberete prvo sho pisha pa shirete lagi... na makedonski portali veruvate sho pishal nekoj debil
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
26
Поени од реакции
103
Дај бе земете малку прочитајте убаво,ке ја затварале агенцијата што делела пасоши,
Агенцијата за бугарите во странство го имала последниот збор дали кандидатот ке добиел пасош :facepalm: Да делеа од Дабч пасоши лесно ке беше
Истото дојдов да го пишам. Не е лошо да читнете малку бугарски портали, оставете ги нашите. :)

Сега ќе се прераспределат предметите по министерства. Од тоа што прочитав и разбрав, можеби ќе се оддолжи работата и за тоа точно, таква ни била среќата, ама во иднина, би требало да се забрза целиот процес. Јебига, така ни се погоди. :)

Ама дека сите ќе ги поништат, не верувам. За жал, ќе летне некој плус на дополнителна и ќе одбијат некој сега колку да не ги караат од ЕУ. (изгледа многу ја претерале)

Не може туку-така да се стопира издавањето на бугарски пасоши - не сме само Македонци во постапка. А и се' е виша политика. На Бугарија и' одговара да дава државјанства, особено на Македонци. Доброволна асимилација, што повеќе. :))
 
Член од
20 ноември 2018
Мислења
49
Поени од реакции
65
Истото дојдов да го пишам. Не е лошо да читнете малку бугарски портали, оставете ги нашите. :)

Сега ќе се прераспределат предметите по министерства. Од тоа што прочитав и разбрав, можеби ќе се оддолжи работата и за тоа точно, таква ни била среќата, ама во иднина, би требало да се забрза целиот процес. Јебига, така ни се погоди. :)

Ама дека сите ќе ги поништат, не верувам. За жал, ќе летне некој плус на дополнителна и ќе одбијат некој сега колку да не ги караат од ЕУ. (изгледа многу ја претерале)

Не може туку-така да се стопира издавањето на бугарски пасоши - не сме само Македонци во постапка. А и се' е виша политика. На Бугарија и' одговара да дава државјанства, особено на Македонци. Доброволна асимилација, што повеќе. :))

Abe se baziraat na makedonski portali sho pishal nekoj debil, znaci sea intervju direkno ke se zakazuva, a tie sho cekaat potpis se vo pravosudieto sho za niv nisho ne e zakoceno.. citajte malce
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Треба да се мени законот за бугарите во туѓина(државјанство) за да не се издаваат државјанства.Вака само ке ја укинат агенцијата и ке ги префрлат надлежностите по други министерства.Е сега дали ке се затегни,никој неможи да кажи со сигурност.
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
колку потписи треба да се соберат во собрание да се затворат сајтовите како инфомакс и сличните на нив за дезинформирање ? :uzi::uzi::uzi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom