Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
od damna bev, pred 4 5 godini, a sto e polozitelno, treba da se smene statusot vo toa? falaa
Положително е дека советот на граѓанство во министерство за правда ти ја уважил молбата,односно ти одобриле ,само ќе чекаш Подпрецедателката Јотова да ти потпише(се чека 4-6 месеци),или ако ја фатат може на проверка да те стави(плус едно 2 месеци)
 
Член од
3 февруари 2018
Мислења
16
Поени од реакции
1
Zdravo na site. Sakam da prasam sto dokumenti treba da spremam za da prikazam poteklo od bratmi toj ima BG pasos pa sakam da podnesam molba za pobrzo da mi se razgleda procedurata ako uspej ova pozz.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Имам поднесено документи преку мајками од нејзиниот дедо со 100 бугарско население, а имам информација дека на татко ми татко има служено во бугарска војска, дали може да се искористи таа потврда како доказ или не? За да не вадам џабе.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Имам поднесено документи преку мајками од нејзиниот дедо со 100 бугарско население, а имам информација дека на татко ми татко има служено во бугарска војска, дали може да се искористи таа потврда како доказ или не? За да не вадам џабе.
Се што имаш поубаво да приложиш,во твоја корист е ,а и реално потврдата дека служел војска е појак документ.
 
Член од
5 јуни 2018
Мислења
55
Поени од реакции
24
Dali nekoj znae posle finalen pregled dali e moralno da odi na potpis kaj viceprezident ili moze odma da dobie polozitelno..dali toa zavisi od kakvi dokumenti imas? Blagodaram
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Dali nekoj znae posle finalen pregled dali e moralno da odi na potpis kaj viceprezident ili moze odma da dobie polozitelno..dali toa zavisi od kakvi dokumenti imas? Blagodaram
Од финален преглед по процедура се оди на положително од совет(ако не ти се во ред документите тогаш советот ти ја одбива молбата,а ако се во ред советот ти ја одобрува молбата и следи издавање на указ), па потоа следи чекање за потпис.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Се што имаш поубаво да приложиш,во твоја корист е ,а и реално потврдата дека служел војска е појак документ.
A некој да појасни со процедура од Велико Трново како да побарам што да приложам... сака ПП сака овде не е проблем.
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
38
Zdravo na site. Sakam da prasam sto dokumenti treba da spremam za da prikazam poteklo od bratmi toj ima BG pasos pa sakam da podnesam molba za pobrzo da mi se razgleda procedurata ako uspej ova pozz.
Треба да извадите Семејно во Софија на име на брат ти и во него пишува име и презиме на жената ако е женет, на децата ако има деца , на родителите и на братот или сестрата. Ние таков документ доставивме. Поздрав[DOUBLEPOST=1543323432][/DOUBLEPOST]Здраво. Дали може да споделите информација за молбите кои се од 2014 и 2015 и кои беа на дополнителна. До кај број ги потпиша вице президентката, односно кои се во последниот указ. Благодарам
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
Добро би било да напишеш со какви документи си,кога и каде беше на интервју,отприлика број на преписка за да имаме евиденција до каде се стигнати со ставање од дополнителна на финална.
Веке и памет немам што како и кога што правев. Јас происходот го чекав 7 месеци, за него поднесов документи во Бугарска амбасада во Скопје, со документи од брат (негов пасош и лк).
Дента кога го земав происходот, после тие 7 месеци закажав истиот ден интервју во Софија, ми го закажаа за после 4 месеци, беше мислам Октомври или Ноември, а интервјуто ми беше Април наредндата година.
Во меѓувреме ми се смени статусот од По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. во дополнителна проверка со запирка, па во Декември 2017, однесов дополнителен документ (од Струмица).
Па така после еве скоро цела година статусот ми е вратен, а верувам и на вас во првобитна или нормална состојба, и се надевам нема да чекам/е дополнителна година за нов статус.

Иначе сум 10ххх/2015
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Ve molam za info dali moze da gi podignam dokumentite od Sofija (bidejki sum odbiena) i da gi podnesam na novo vo Skopje (bidejki vo medjuvreme obezbediv dokument za poteklo... I za kolku vreme od prilika se zakazuva intervju sega vo Skopje?
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
57
Поени од реакции
296
'По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.'

1. Колку време вообичаено стои на ова?
2. Колку време ќе треба да чекам да го одобри Советот?
3. И колку време му треба на вице претседателот да потпише?

Ви благодарам.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ve molam za info dali moze da gi podignam dokumentite od Sofija (bidejki sum odbiena) i da gi podnesam na novo vo Skopje (bidejki vo medjuvreme obezbediv dokument za poteklo... I za kolku vreme od prilika se zakazuva intervju sega vo Skopje?
so kakvi dokumenti za poteklo si odbiena kazi ja celata istorija
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Веке и памет немам што како и кога што правев. Јас происходот го чекав 7 месеци, за него поднесов документи во Бугарска амбасада во Скопје, со документи од брат (негов пасош и лк).
Дента кога го земав происходот, после тие 7 месеци закажав истиот ден интервју во Софија, ми го закажаа за после 4 месеци, беше мислам Октомври или Ноември, а интервјуто ми беше Април наредндата година.
Во меѓувреме ми се смени статусот од По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. во дополнителна проверка со запирка, па во Декември 2017, однесов дополнителен документ (од Струмица).
Па така после еве скоро цела година статусот ми е вратен, а верувам и на вас во првобитна или нормална состојба, и се надевам нема да чекам/е дополнителна година за нов статус.

Иначе сум 10ххх/2015
Во иста ситуација сум и јас.Со документи од сестра ми ставен на дополнителна почеток на Мај 2017 однесен дополнителен документ од Струмица и од 6 Ноември повторно ставен на финална проверка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom