Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Сега ние сме на ред за положително
15-16 октомври бев ставен на финална после 1,5 година на дополнителна, интервју февруари 2016

Едвај чекам да дојде положително :D
со срека. после вас и ние ке чекаме[DOUBLEPOST=1542353851][/DOUBLEPOST]
Истиот ден сум и јас. Сеуште на дополнителна.
вас ве следам и змам дека сме иста дата, Со срека
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2018
Мислења
24
Поени од реакции
42
Ako imat edniot roditel pasos na eu. nesmejat da gi razdelat ni deteto ni drugiot bracen drugar , znaci dobivate prestoj a za rabotna viza neznam milslam ne
Dobivaat i drugiot roditel i deteto (ako e maloletno) I za prestoj i za rabota, uslovot e toj edniot roditel da ima dovolno sredstva za izdrzavanje na site ili ako e premnogu mala plata drugiot da prilozi pri podnesuvanje na viza dogovor od rab, ovde e bitno sekoj sto zivee da ima sredstva za zivot .
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ехх до бескрај сигурно не може, банално е тоа, законски недозволено

Дополнителната со запирка шо беше немаше никаква врска со документите - сите беа ставени на таа дополнителна зашто не можеа да ги решат насобраните преписки

Така да тоа шо се случува е само нивната неодговорност покриена со некаква си дополнителна постапка во најголема мера, а не дека апликацијата не чини, ако не чинела немало апликантот да стигне до тој чекор да му бараат дополнителни документи

Како можеше братучед ми да земе државјанство со потполно ист документ како јас, а беше година ипол после мене на интервју?

А јас на втора финална? И илјадници други без причина на дополнителна. хмммм

Политика и сето тоа е како ќе те фати во моментот

Се надевам дека сеа прво глеат да ги исчистат дополнителните шо се до 2016 па ајде и ние да се офајдиме :)
[DOUBLEPOST=1542361053][/DOUBLEPOST]Koku vreme bi cekal i dali treba da dostavim dokument nekoj uste, i nez so e dopolnitelna samo so zapirka
Na primer nesto da fali ke e na dopolnitelna da dostavi dokumenti ili na dopolnitelna za MP ili MVR
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дали имаме овде некој со интервју или образувана преписка во септември 2017, а да му е потпишан указ?
 
Член од
5 јуни 2018
Мислења
55
Поени од реакции
24
Dali ima razlika nekoja i koja e sto se nekoj so zapirka staveni od 2015 na dopolnitelna, a nekoi se so datum
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
[DOUBLEPOST=1542361053][/DOUBLEPOST]Koku vreme bi cekal i dali treba da dostavim dokument nekoj uste, i nez so e dopolnitelna samo so zapirka
Na primer nesto da fali ke e na dopolnitelna da dostavi dokumenti ili na dopolnitelna za MP ili MVR
Od koga me stavija na dopolnitelna so zapirka lani vo april vednas im dostaviv original dokumenti, i eve me sea na finalna

Ne e neophodno no preporaclivo e da si dostavis dokumenti, ne te kosta nisto a moze da vlijae mnogu. Poso gleas kakvi se u Bugarija i so se slucuva, haos

Sepak bidi si primeren i napraj se da bide uredno :)
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Na 18 septemvri 2017 bev na intervju vo sofija i sga pred eden mesec mi se smeni statusot izdavanje ukaz.. dali nekoj znae za kolku vreme go izdavat ukazot[DOUBLEPOST=1542365566][/DOUBLEPOST]
Дали имаме овде некој со интервју или образувана преписка во септември 2017, а да му е потпишан указ?
Ja sum septemvri i mi pisuva izdavanje ukaz .. samo nz kolku vreme se ceka izdavanjeto
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Na 18 septemvri 2017 bev na intervju vo sofija i sga pred eden mesec mi se smeni statusot izdavanje ukaz.. dali nekoj znae za kolku vreme go izdavat ukazot[DOUBLEPOST=1542365566][/DOUBLEPOST]
Ja sum septemvri i mi pisuva izdavanje ukaz .. samo nz kolku vreme se ceka izdavanjeto
Ваков статус?
upload_2018-11-16_12-6-2.png
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Aj da prasam i jas nesto, koj e zapoznat i od iskustvo ako moze da mi odgovori: dali samo so bugarska licna karta moze da rabotis i zivees konkretno vo Svajcarija? BG pasos nemam, u procedura sum, cekam intervju. Fala.
Од 2009 година, бугарските државјани можат да останат во Швајцарија само со лична карта (нема потреба за виза или пасош) и да бараат вработување до 3 месеци, по што можат да аплицираат за уште три месеци.

До 1 јуни 2019 година има квота (996 граѓани од 1 јуни 2018 до 31 мај 2019) за бројот на граѓани од Бугарија и Романија, а потоа нема да има ограничувања.

Извор
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
6
Ајде израдувајте со нови потпишани укази со интервјуа од 2017.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Од 2009 година, бугарските државјани можат да останат во Швајцарија само со лична карта (нема потреба за виза или пасош) и да бараат вработување до 3 месеци, по што можат да аплицираат за уште три месеци.

До 1 јуни 2019 година има квота (996 граѓани од 1 јуни 2018 до 31 мај 2019) за бројот на граѓани од Бугарија и Романија, а потоа нема да има ограничувања.

Извор
Овде велиш за БГ ГРАЃАНИ тоа е во ред но членов вели БГ ЛК а бил во процедура "бил на интервју" најверојатно мисли за БГ ЛК за постојан престој е сега и со таа исто важи како што си напишал.?????

Sent from my S8 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Dali ima nekoj 2016od april da mu se ima smenato statusot od dopilnitelna?
На мене од денеска промена. 31-ви март интервју 2016-та. На дополнителна со запирка, од јули 2017-та до денес, значи година и 4 месеци бев на дополнителна. Од денес на финална проверка. Со среќа на другите. Стрипливо и ке биде работата. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom