Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

b.g

Член од
3 август 2018
Мислења
38
Поени од реакции
25
Посредникот за 4 изводи шо ќе однесе и преведе ми бара 100 Eвра ејј,.Дај некој нека ја прате молбата за предавање на дополнителни документи ако ја има, јас сам ќе си ги однесам со документот за потекло шо го имам. 300 ден е од извод тој за 4 ми бара 100 евра ...
Jas mu plativ 80 evra na posrednikot za istata rabota
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Се јавував кај судски преведувач од бугарски на македонски, толку ми кажа, од документ 300.
Треба и да се легализираат во амбасада/конзулат и тоа кошта 15 евра од документ!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Последно уредено:
D

djgoram

Гостин
Сакам да прашам што документи требаат да поднесам за малолетно дете за БГ државјанство
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Да точно, само што она освен изводи со кои се поврза со прв братучед, однесе и Потврда од БККС + комплет изводи за да се поврзе со баба ни(родена пред 1920) наведена во потврдата од БККС во која убаво си пишуваше село 100% бг население според К'нчев. Ама што да правиш изгледа се погодил некој идиот службеник во ДАБЧ којшто или го мрзело да ги напише во Произходот податоците од БККС или решил дека предност има прв братучед.
sega cekajte videte so ce bidet ako ne od 1.1.2019 da se nadevame i zakonot da stapit na sila za bg grazdanstvo pa neka aplicirat povtorno i ce dobiet za 6 meseci
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Се јавував кај судски преведувач од бугарски на македонски, толку ми кажа, од документ 300.
Ти си прашал изгледа кај македонски преведувач. Тоа како такво не важи во Бугарија. Треба дополнително да се заверува и затоа е поскапо.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
59
Zdravo decki.

16**7/2016 seuste na dopolnitelna za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti so kraen rok 28.03.2018
intervju juni 2016 vo konzulatot bitola no cela postapka ja vodam preku Sofija.

Sakam da prasam dali nekoj pratil e-mail za da mu proverat dali posrednikot odnel dopolnitelni dokumenti na slednive dve e-mail adresi> bgcitizen@justice.government.bg
bgcitizen2@justice.government.bg

sto mu pisavte (kakva sodrzina) za da vi proverat i dali dobivte nekakov odgovor. Sakam da pratam jas e-mail da vidam dali mojot posrednik voopsto odnel stari izvodi od pradedo.

Blagodaram.
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Zdravo decki.

16**7/2016 seuste na dopolnitelna za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti so kraen rok 28.03.2018
intervju juni 2016 vo konzulatot bitola no cela postapka ja vodam preku Sofija.

Sakam da prasam dali nekoj pratil e-mail za da mu proverat dali posrednikot odnel dopolnitelni dokumenti na slednive dve e-mail adresi> bgcitizen@justice.government.bg
bgcitizen2@justice.government.bg

sto mu pisavte (kakva sodrzina) za da vi proverat i dali dobivte nekakov odgovor. Sakam da pratam jas e-mail da vidam dali mojot posrednik voopsto odnel stari izvodi od pradedo.

Blagodaram.
Zdravo prati email ke ti odgovort koj den i koga se odneseni .
 
Член од
9 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
11
izvodot kade treba da se prevede i zaveri? idam da go podignam ukazot, a kako sto citam po forumov trebalo i izvod. znae li nekoj dali treba ili ne? i kade da se prevede - vo bg ili mkd? zaverka? neli e mozno da se izvadi megunaroden izvod???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom