Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
A zosto bas April 2017?

za
Затоа што на таа дата влегоа во сила овие измени
11111111111.png
Е сега за некои преписки има толеранција под одредени услови ама генерално ништо не е сменето.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Na forumo ima mnogu posrednici koj sirat lazni informacii deka BG dava drzavjanstva na site stoimat dedo roden pod 1920 PA SITE IMAT DEDO ILI PRADEDO zatoa rasprasajte se dobro pred da pocnete postapka DALI IMA NEKOJ VO VASATA OKOLIJA ZEMENO DRZAVJANSTVO nema takov da najdete .Se e prevara da vi zemat samo parickite SAMO STAR DOKUMENT AKO IMATE na koj ke pisuva deka dedovi e bugarin
И најнова информација од денес. И на овие од Мала Преспа и Корчанска околија со христијански имиња и презимиња, православни од 100% бг села според статистиките некои почнале да ги ставаат на дополнителна. Толку од бугарското малцинство во албанија.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Приближно се стигнати до 6000 од 2014.Ова се однесува за промена на статус од "Дополнителна" на ''финална проверка".
Овие пензија ќе дочекаат чекајќи пасош.ЗНАЧИ ПОВЕЌЕ НЕ ДАВААТ СФАТЕТЕ ВЕЌЕ ЕДНАШ
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Da vi kazam na site braka so ste so potvrdi da ne se sekirate da ne slusate drugi deka ne davat pasosi deneska na bratmi mu e potpisan ukaz posle 3 meseca polozitelno bes nikakva proverka od vice so najnormalna procedura bidite strplivi site ke si docekate i ne slusajte mn spekulacii
Само со потврда земал или плус со некакво друго потекло? Фала :)
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
51
Поени од реакции
58
Образувана преписка N:.......2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
6 ti mesec bese interviuto vo Sofija .. sho znaci ovaa ako moze da mi kaze nekoj ( mos da e glupo prasanjeto ama jbg :)
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Нема тука ништо застрашувачко освен за оние што направиле криминал и фалсификуваат документи!
Сите оние што имаат предок роден пред 1919 во село со 100% бугарско население според La Macédoine et sa Population Chrétienne. Paris, 1905 Васил К'нчов „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900 имаат некакви шанси за државјанство!Потврда од МБП -бесплатна,потврда од БККС -1800 ден.Секој со својата среќа!Посредници не ви требаат,сами може да си ја завршите работата со помош на преведувач од вашиот град,овластен од конзулат/амбасада на Бугарија!
Прашање до:
@vlado007 -државјанство добиено 2016 година.
@Brunhilda -потпишан указ пред месец.
@Nokia3310 -најверојатно одбиен со потврда од клуб.
Што правите сеуште на темава?
Capture.JPG
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Нема тука ништо застрашувачко освен за оние што направиле криминал и фалсификуваат документи!
Сите оние што имаат предок роден пред 1919 во село со 100% бугарско население според La Macédoine et sa Population Chrétienne. Paris, 1905 Васил К'нчов „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900 имаат некакви шанси за државјанство!Потврда од МБП -бесплатна,потврда од БККС -1800 ден.Секој со својата среќа!Посредници не ви требаат,сами може да си ја завршите работата со помош на преведувач од вашиот град,овластен од конзулат/амбасада на Бугарија!
Прашање до:
@vlado007 -државјанство добиено 2016 година.
@Brunhilda -потпишан указ пред месец.
@Nokia3310 -најверојатно одбиен со потврда од клуб.
Што правите сеуште на темава?
Прегледај го приврзокот 194492
Што е тука лошо напишано, врати назад и ќе ти стане јасно што пишувам цело време скоро година. Како и да е, ако ми е потпишан указ не треба ли да споделувам информации околу процедурата и како стојат работите моментално? Не висам јас цел ден на темава како многу други. Еден од тие што ти лајкова не убедуваше дека посредник земал само за Удостоверение од ДАБЧ па после цело време посредникот ми вика ова она, а на толку висење по форумов очигледно е без работа и ако сакал ќе научел како оди постапката за да ја води сам, или друго е во прашање...
Имам и јас роднини и пријатели што се во процедура, а на што личи темава е друг муабет, половина посредници како хиени тука лажат и манупулираат цело време. Ќе бидам тука колку што мислам дека е потребно. Поздрав
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Што е тука лошо напишано, врати назад и ќе ти стане јасно што пишувам цело време скоро година. Како и да е, ако ми е потпишан указ не треба ли да споделувам информации околу процедурата и како стојат работите моментално? Не висам јас цел ден на темава како многу други. Еден од тие што ти лајкова не убедуваше дека посредник земал само за Удостоверение од ДАБЧ па после цело време посредникот ми вика ова она, а на толку висење по форумов очигледно е без работа и ако сакал ќе научел како оди постапката за да ја води сам, или друго е во прашање...
Имам и јас роднини и пријатели што се во процедура, а на што личи темава е друг муабет, половина посредници како хиени тука лажат и манупулираат цело време. Ќе бидам тука колку што мислам дека е потребно. Поздрав
Бaш тaкa.Пoсредник земaв зa пoтврдa oд ДАБЧ пoлеснo дa извaдaм.Истиoт тoј кoгa зaкaжaвме интервју не ми кaжa декa втoр пaт извoдите требa дa се предaдaт и среќa штo нa фoрумoв имa луѓе штo пoмaгaaт, a не нaгaѓaaт кaкo некoи други.И зaрaди истиoт тoј пoсредник сегa кaкo мрднaт трчaм у зaдњи мoмент дa преведувaми легaлизирaм интервјутo ми е зa две недели.Амa пaк ке кaжaм,зaрaди нечии стaвoви декa недaвaле никoј немa дa си ги пoвлече дoкументите и дa си јa прекине пoстaпкaтa,ниту пaк некoј зaрaди нечиј стaв дaвaле ке oди дa aплицирa.Акo мислите декa мoже дa влијaете врз некoгo дa aплицирa или дa си јa прекине пoстaпкaтa мнoгу се лaжете.
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
42
Поени од реакции
61
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Zdravo 2014 do koj broj se stasani so promeni od finalna VO sleden status.
 
S

Swastika

Гостин
Имам поднесено барање за пасош на 09.05.2016 бев на интервју но помина речиси една година а барањето сеуште е во состојба на проверка од страна на службите дали некој друг имал оваков проблем и колку време треба да чекам? IMG_20180725_164025.png [DOUBLEPOST=1532530244][/DOUBLEPOST]
Zdravo 2014 do koj broj se stasani so promeni od finalna VO sleden status.
Сеуште немаш земено пасош од 2014год ?
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom