Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Znaci spored tebe onie od administracia vo MP si igraat majtap so nas, pred 3 dena me redet so tie dokumenti na dopolnitelna a drugite sto gi stavile na dopolnitelna pred nekolku meseci sega ke I'm odobret, pa gledas deka uste redet na dopolnitelna so potvrdi, ako ja smenia politikata pred nekolku dena ke se pofalev na forumov deka mi e odobreno so potvrda, kamo da bese taka ama ne e, I nemoj ti da siris lazni vesti deka davaat so potvrdi da gi bogatis posrednicite I lugevo da si pravat trosoci koga momentalno ne davaat
ДА ВЕ ПРАШАМ НЕШТО ВАС ГОСПОДО ШТО ГИ ПЛУКАТЕ ПОТВРДИТЕ ОТ БККС,.,,..,со сила ли ве тераја да земите потврди от ТАМУ/11?!?!?,,ЗОШТО НЕ ЗЕМИТЕ ОТ МБП,,,,барем нивната тоалетна хартија е БЕСПЛАТНА,.срамота бе.,,,греота
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Не знам ова каде го прочитав ама еве ќе го постирам преведено,
"Статистиките покажуваат дека во Македонија живеело бугарско население но не можат да бидат основа за конкретни кандидати да добијат државјанство"
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
ДА ВЕ ПРАШАМ НЕШТО ВАС ГОСПОДО ШТО ГИ ПЛУКАТЕ ПОТВРДИТЕ ОТ БККС,.,,..,со сила ли ве тераја да земите потврди от ТАМУ/11?!?!?,,ЗОШТО НЕ ЗЕМИТЕ ОТ МБП,,,,барем нивната тоалетна хартија е БЕСПЛАТНА,.срамота бе.,,,греота
Sto ti fali bre tebe vo tikvata, znajs da citas, kade procita da se zborvi za BKKS I za MBP, se spomenuvaat POTVRDI, a kolku da znaes isto gubre se I dvete, zarem ne gledas deka ne davaat so niv, da te vidime tebe kako ke plukas po niv ako pak te odbiet. Ili treba da gi lazime lugevo deka davaat so potvrdi, da gi zaebime I tie da si napravat samo trosoci, poubo ke se cuvstvuvas togas pretpostavuvam.Duri I posrednici posteni kazuvaat deka momentalno ne davaat so potvrdi ti si zapnal davet I tocka, pa koj zel pasos so potvrda,kazigo.Sramota I greota e da gi lazis lugevo I da gi nasedvis da si pravat trosoci, se kazvi vistinata MOMENTALNO NE DAVAAT SO POTVRDI
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
A jel svako ide na proverku ili en
Не...јас кога бев со статус дека се чека указ од вицепрезидентот, тие што бевме преку браќа/сестри и тие што немаа доставено оригинал документи не ставија на проверка од вицепрезидентот а тие преку директно потекло(родители, баба, дедо и прабаба и прадедо) им издадоа укази. Среќа јас имам стар документ па го доставив дополнително во јуни 2017та, ама изгледа проверките од вицепрезидентот траат ептен бавно...
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Dali kako star dokument se priznava potvrda od Trnovo deka dedo bil bugarski vojnik ? izvinete za latinica.
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
18
Поени од реакции
1
Decki da zamolam nekoj poiskusen od ovde za mala pomos:)
Potrebni dokumenti za vadenje bg drzavjanstvo i
Dali moze da se aplicira preku ambasada vo Skopje ili mora da se odi vo Bg
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Ako moze nekoj da mi objasni koja e procedurata za prijavuvawe adresa vo SREDEC opstina i za kolku vrame se dobiva dokumenti???

I vo kade se odi za pasos vadewe???
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Не...јас кога бев со статус дека се чека указ од вицепрезидентот, тие што бевме преку браќа/сестри и тие што немаа доставено оригинал документи не ставија на проверка од вицепрезидентот а тие преку директно потекло(родители, баба, дедо и прабаба и прадедо) им издадоа укази. Среќа јас имам стар документ па го доставив дополнително во јуни 2017та, ама изгледа проверките од вицепрезидентот траат ептен бавно...
Jas vo juni isto proverka od viceprezidenta....septemvri podnesov stari dokumenti....i seuste cekam....Steta sto nemame nikavi informacii ili upatstva...
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Dali kako star dokument se priznava potvrda od Trnovo deka dedo bil bugarski vojnik ? izvinete za latinica.
Да,се признава.Има доста луѓе што земаа државјанство на тој начин.[DOUBLEPOST=1515504692][/DOUBLEPOST]
Дали некој контактирал со архивата во Велики Трнов онлајн? Колку кореспондираат со пошта?
Има информација на форумов само треба да побараш наназад.Доста форумџии токму на таков начин,по пошта,ја добија потврдата.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
Дали би можел да добијам информација која е процедурата за замена на македонска возачка дозвола со бугарска и кој е најкраткиот период на издавање на истата? Адреса на живеење во пасошот се води во Софија.


Исто така ме интересира, колку време би можело со истата возачка да се вози во Македонија, односно кои се обврските/стандардите во Бугарија, по однос на регистрацијата на возило купено во Германија?
Колку време истото возило може да се користи во Македонија, регистрирано со бугарски регистарски таблички?
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
Некој по упатен, ако може да ми помогне,

Јас сум на дополнителна со запирка, од мај месец(со документи од сестра) , брат на мојот прадедо ,бил бугарски војник, дали тоа мене може нешто да ми помогне ,оти станува збор за брат на мојот прадедо (од страната на мајка ми).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom