Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
eve konecno bidna kaj mene molbata vi razgledana od sovetot so polozitelno stanoviste dokumeti pocnato so prv bratuced a posle nekolku meseci odnesiv dokumenti od brat.intervju 17.10.2016 na finalna od 10.11.2017.
Честитки!Што побрзо до указ!
Ме интересира само да споделиш дали можеби имаше однесено и Удостоверение за родствени врзки или извод од родител(преведен и легализиран)?
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
Честитки!Што побрзо до указ!
Ме интересира само да споделиш дали можеби имаше однесено и Удостоверение за родствени врзки или извод од родител(преведен и легализиран)?
odnesivme kopija od pasosot na bratmi i molba napisana so penkalo.vo molbata sto pisise ne se sekjavam bas znam posrednikot ja pisese i rece deka ke ja dostavat vo ministerstvoto.i dali e prevedena i legalizirana molbata neznam.samo mu pisev na Landzev da mi kaze dali e primana molbata so kopijata od pasos toj mi vrati na mail deka da e primana molbata na taa i taa data.drugo udostovorenie ne nemam osven neli na pocetokot izvodite za dokazuvanjeto za prviot bratuced
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
odnesivme kopija od pasosot na bratmi i molba napisana so penkalo.vo molbata sto pisise ne se sekjavam bas znam posrednikot ja pisese i rece deka ke ja dostavat vo ministerstvoto.i dali e prevedena i legalizirana molbata neznam.samo mu pisev na Landzev da mi kaze dali e primana molbata so kopijata od pasos toj mi vrati na mail deka da e primana molbata na taa i taa data.drugo udostovorenie ne nemam osven neli na pocetokot izvodite za dokazuvanjeto za prviot bratuced
Што би значело дека уште од почетокот имаш предадено во Министерството извод или од мајка или од татко во зависност од која страна ти е првиот братучед за да можеш да се поврзеш со него тс да докажеш дека сте братучеди?
 
Член од
18 октомври 2017
Мислења
17
Поени од реакции
4
Само што ми се смени статусот на дополнителна, имав потекло од прв братучед...
Кажете ми посмртница од прадедо роден 1906г. ќе помогне ли?

Благодарам
 
Член од
18 октомври 2017
Мислења
17
Поени од реакции
4
Само што ми се смени статусот на дополнителна, имав потекло од прв братучед...
Кажете ми посмртница од прадедо роден 1906г. ќе помогне ли?

Благодарам
Некој? Паника ме фана искрено...
Живеел значи во Пиринска Македонија после Балканските војни 1912-1913г кога тој дел припаднал на Бугарија...
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Некој? Паника ме фана искрено...
Живеел значи во Пиринска Македонија после Балканските војни 1912-1913г кога тој дел припаднал на Бугарија...
Заедно со умреницата и сите останати умреници/изводи однеси и потврда од некое од здруженијата.Потврдата од МБП е бесплатна а од Струмица е 1800ден.
Можеш и да почекаш и да видеш како ќе се одвиваат работите овие 1-2 месеци и после тоа да носиш дополнителни документи. .[DOUBLEPOST=1514575817][/DOUBLEPOST]
Промена Денес.Интервју 23.12.2016 само со документи од брат.Финална од 09.11.2017

Што побрзо кај сите вака!
Честитки и кај тебе што побрзо до указ!
Исто прашање од предходно и за тебе дали имаш доставено Удостоверение за родствени врзки или извод од родител(преведен и легализиран)?
 
Последно уредено:
Член од
18 октомври 2017
Мислења
17
Поени од реакции
4
Заедно со умреницата и сите останати умреници/изводи однеси и потврда од некое од здруженијата.Потврдата од МБП е бесплатна а од Струмица е 1800ден.
Можеш и да почекаш и да видеш како ќе се одвиваат работите овие 1-2 месеци и после тоа да носиш дополнителни документи. .
Сите изводи се спремни... планирав утре да ги предадам на посредникот со надеж дека ќе ги претркам и со дополнителните документи нема да има враќање, ама ете, они вредни биле...
Тој не ми спомна за потврда од здружение, мислиш би било пожелно?
И зошто да почекам, се очекуваат ли некои позитивни промени? Воопшто не сум запознаена...
 
Член од
23 септември 2017
Мислења
25
Поени од реакции
74
Заедно со умреницата и сите останати умреници/изводи однеси и потврда од некое од здруженијата.Потврдата од МБП е бесплатна а од Струмица е 1800ден.
Можеш и да почекаш и да видеш како ќе се одвиваат работите овие 1-2 месеци и после тоа да носиш дополнителни документи. .[DOUBLEPOST=1514575817][/DOUBLEPOST]
Честитки и кај тебе што побрзо до указ!
Исто прашање од предходно и за тебе дали имаш доставено Удостоверение за родствени врзки или извод од родител(преведен и легализиран)?

Само копија од пасош+изводи од родителите и од мене и брат ми.Без удостоверение за родствени врски.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
Што би значело дека уште од почетокот имаш предадено во Министерството извод или од мајка или од татко во зависност од која страна ти е првиот братучед за да можеш да се поврзеш со него тс да докажеш дека сте братучеди?
toa da.na pocetokot izvod od mene.od majkami. od bratot na majkami(vujko mi).i od bratucedot izvod i kopija od pasosot.inaku toa e istiot bratuced od koj sto zema poteklo i bratmi istata postapka ja terase i on od 2013 god i on zema samo so nego
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Сите изводи се спремни... планирав утре да ги предадам на посредникот со надеж дека ќе ги претркам и со дополнителните документи нема да има враќање, ама ете, они вредни биле...
Тој не ми спомна за потврда од здружение, мислиш би било пожелно?
И зошто да почекам, се очекуваат ли некои позитивни промени? Воопшто не сум запознаена...
Законски промени нема да има за 1-2 месеци но можеби Министерството на правосудие ќе даде некаков конкретен одговор за тоа дали ќе ги признаваат потврдите од здруженијата или не,и да имаш некаква представа дали да извадиш или не.Инаку потврдите сега за сега не ги признаваат.
 
Член од
18 октомври 2017
Мислења
17
Поени од реакции
4
Законски промени нема да има за 1-2 месеци но можеби Министерството на правосудие ќе даде некаков конкретен одговор за тоа дали ќе ги признаваат потврдите од здруженијата или не,и да имаш некаква представа дали да извадиш или не.Инаку потврдите сега за сега не ги признаваат.
Значи јас не ни одам со потврда, туку со умреницата од прадедо, дедо на татко ми. Прашањето ми беше дали тој документ е доволен?
Инаку, потврда од некакво си здружение во Струмица носев уште кога ги поднесував документите, без потреба очигледно... и тогаш платив некоја цена од 1500-2000 ден
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Значи јас не ни одам со потврда, туку со умреницата од прадедо, дедо на татко ми. Прашањето ми беше дали тој документ е доволен?
Инаку, потврда од некакво си здружение во Струмица носев уште кога ги поднесував документите, без потреба очигледно... и тогаш платив некоја цена од 1500-2000 ден
Таков конкретен одговор,дали умренцата е доволна може да даде само Советот за гражданство:).
Но сепак вреди да се проба.Можеби ќе има некакво влијание и значење.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom