Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
- Ќе носам во Софија дополнителни документи(умреница од пра-пра дедо) претходно ја немав бидејќи едвај дознав кога умрел, а имам од него однесено оригинал лична карта бугарска, поврзана комплетно(освен умреницава)
- Ќе носам и други документи ама по друга линија не по оваа од кај пра-пра дедово

ПРАШАЊЕ:

Дали треба да пополнам една молаба да ги наведам сите документи или треба две молби бидејќи се работи за различни линии, тенкју вери мач
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
- Ќе носам во Софија дополнителни документи(умреница од пра-пра дедо) претходно ја немав бидејќи едвај дознав кога умрел, а имам од него однесено оригинал лична карта бугарска, поврзана комплетно(освен умреницава)
- Ќе носам и други документи ама по друга линија не по оваа од кај пра-пра дедово

ПРАШАЊЕ:

Дали треба да пополнам една молаба да ги наведам сите документи или треба две молби бидејќи се работи за различни линии, тенкју вери мач
I mene me interesira istotvo posto e nosam tei orgonal dokumenti so predok od pred 1918 izvod od babami deka e rodena vo sofija o vencanica od bugarska egzarhija od dedomomi babami i me interesira dali da nosam so sekoj dokument posebno izvodi za spojuvanje sto bi znacelo po 3 od site

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
I mene me interesira istotvo posto e nosam tei orgonal dokumenti so predok od pred 1918 izvod od babami deka e rodena vo sofija o vencanica od bugarska egzarhija od dedomomi babami i me interesira dali da nosam so sekoj dokument posebno izvodi za spojuvanje sto bi znacelo po 3 od site

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
Мене ми се поврзани сите зошто да ризикуваш за 1-2 изводи умреници помалку или повеќе што и да се ќе потрошиш уште 30-40 евра за превод и легализација, мали се парите ризикот за одбивање е голем
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Дали со „фиктивниве“ произходи што ги имаме (пред се мислам на оние издадени во 2013/2014) може да се аплицира за постојан престој во БГ? Која е процедурата? И што се е неопходно да се исполни како услов? ( во поглед на работа, парични средства, стан и слично)?

Колку што знам оние со регулиран (постојан) престој добиваат поголема шанса за позитивен одговор на молбите за државјанство.... ај пишете мислење околу оваа проблематика...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.042
Дали со „фиктивниве“ произходи што ги имаме (пред се мислам на оние издадени во 2013/2014) може да се аплицира за постојан престој во БГ? Која е процедурата? И што се е неопходно да се исполни како услов? ( во поглед на работа, парични средства, стан и слично)?

Колку што знам оние со регулиран (постојан) престој добиваат поголема шанса за позитивен одговор на молбите за државјанство.... ај пишете мислење околу оваа проблематика...
Друг е тoј прoизхoд.Акo си извaдил двa прoизхoдa види aкo гo имaш сликнaтo или кoпијa aкo имaш нa негo пишувa декa е зa дa пoслужи пред Бугaрскoтo МНР a не зa прaвoсудие.Бaшкa мислaм декa зa пoмaлку oд гoдинa немa дa земеш пoстoјaн престoј мнoгу гужвa имaлo зa визa д тaквa требa дa извaдиш.Бaшкa другaр aмa oвa сaмo мoе мислење декa е тoa мaч сo две oстрици.Штo ке oдгoвoриш aкo нa интервјутo пример ти речaт ти имaш личнa кaртa штo ке ти е држaвјaнствo?Личнaтa кaртa ти ги дaвa речиси сите прaвa вo Бугaријa.Тoгaш ке знaaт декa бaрaш држaвјaнствo и пaсoш зa дa дувнеш некaде вo ЕУ.Oвa е сaмo мoе мислење oкoлу лк зa пoстoјaн престoј.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
- Ќе носам во Софија дополнителни документи(умреница од пра-пра дедо) претходно ја немав бидејќи едвај дознав кога умрел, а имам од него однесено оригинал лична карта бугарска, поврзана комплетно(освен умреницава)
- Ќе носам и други документи ама по друга линија не по оваа од кај пра-пра дедово

ПРАШАЊЕ:

Дали треба да пополнам една молаба да ги наведам сите документи или треба две молби бидејќи се работи за различни линии, тенкју вери мач
posrednickata 15 evriki mi zema za edna molba se po spisok da i e..m me fati u tesno a molbata kako za deca pisuvana ako mozes se sam napravisi
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Мене ми се поврзани сите зошто да ризикуваш за 1-2 изводи умреници помалку или повеќе што и да се ќе потрошиш уште 30-40 евра за превод и легализација, мали се парите ризикот за одбивање е голем
I ti si u pravo

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
9
Поени од реакции
5
Ako e taka kako sto zboris jas i uste 10tina na forumov kje go imavme pasosot a moze i kje vi pisevme od nekoja evropska drzava.
Ne e tocno. Nikoj kojsto bil na proverka od vizeprezidentot ne mu e potpisan do sega![DOUBLEPOST=1513369412][/DOUBLEPOST]najgolem broj cekaat za potpis na ukaz od viceprezident od fevruar/mart pa do sega . Potocno otkako i pocna da primenuvaat takov status "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија"
Na mene mi dadoa ukaz so original bugarski Dokument vencanica od baba i dedo
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Најново, Се спремаат измени на нормативен акт во врска со државјанствата.
Се собираат предлози/мислења во процесот на усогласување на Наредба(Уредба) за измени и дополнувања на "Наредба № 1 от 1999 г. за прилагане на глава петта от Закона за блгарско гражданство". (таа дотичната 100 пати што ја постирав). Конкретно какви измени ќе има, рано е да се каже.
Прегледај го приврзокот 181911
http://www.justice.government.bg/15/

Пак ја постирам Наредбата која ќе се менува:
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
ко повторачки папагал сум ви кажав и ви кажувам ДОАГААТ ПОДОБРИ ВРЕМИЊА стрпетесе ништо неможе преку ноќ,државјанства има за сите освен за оние со проблеми со законот и ова ке биде последниот бран кој ке го пуштат,и не ме прашувајте ништо ке дојде време да си ВИДИТЕ САМИТЕ а не друг да ви соли памет...
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
41
Здраво,денес си го проверив статусот на преписката:) и ме интересира што значи ова?

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Здраво,денес си го проверив статусот на преписката:) и ме интересира што значи ова?

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
Кажи ни со што документи си , кога беше на интервју, дали беше на дополнителна и потоа и ние ќе одговориме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom