Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
25
Кажи ни со што документи си , кога беше на интервју, дали беше на дополнителна и потоа и ние ќе одговориме.
Ejjj kakvi uslovi mu postavi hahah[DOUBLEPOST=1513517274][/DOUBLEPOST]
Здраво,денес си го проверив статусот на преписката:) и ме интересира што значи ова?

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
Toa znachi deka za brzo pasoshot ke go imash v race
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
41
Ejjj kakvi uslovi mu postavi hahah
Фала да ви се враќа!!!Да не знаете колку време отприлика се чека потпис од президента?[DOUBLEPOST=1513517787][/DOUBLEPOST]
Кажи ни со што документи си , кога беше на интервју, дали беше на дополнителна и потоа и ние ќе одговориме.
Интервјуто ми беше 10/2016 со документи од брат и без дополнитени.....
Статусот на преписката од финална до денес околу еден месец[DOUBLEPOST=1513518471][/DOUBLEPOST]
Ejjj kakvi uslovi mu postavi hahah[DOUBLEPOST=1513517274][/DOUBLEPOST]
Toa znachi deka za brzo pasoshot ke go imash v race
Cul te gospod so pobrzo:)
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Фала да ви се враќа!!!Да не знаете колку време отприлика се чека потпис од президента?[DOUBLEPOST=1513517787][/DOUBLEPOST]
Интервјуто ми беше 10/2016 со документи од брат и без дополнитени.....
Статусот на преписката од финална до денес околу еден месец[DOUBLEPOST=1513518471][/DOUBLEPOST]
Cul te gospod so pobrzo:)
Честитки, со среќа. Брзо ти се одвивала процедурата.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Фала да ви се враќа!!!Да не знаете колку време отприлика се чека потпис од президента?[DOUBLEPOST=1513517787][/DOUBLEPOST]
Интервјуто ми беше 10/2016 со документи од брат и без дополнитени.....
Статусот на преписката од финална до денес околу еден месец[DOUBLEPOST=1513518471][/DOUBLEPOST]
Cul te gospod so pobrzo:)
Честитики! Што побрзо да ти го потпишат указот и да споделиш повторно тука на форумов убави вести(y)!
Ме интересира во Министреството освен извод од тебе и брат ти(преведени и легализирани) и копии од бугарската л.к и пасош на брат ти дали имаш доставено некаков друг документ(пр.извод од мајка/татко)?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Чисто информативно
http://www.arhiv.gov.mk/index.php
Фондови и збирки/Водич-централен дел
Овие последниве од википедија, накратко колку за пример што има во фондовите во некои градови - Битола, Охрид итн.
AAAA.png
BBBB.png
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
после образувана преписка, колку време треба да чекам за да се смени ?
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
41
Честитики! Што побрзо да ти го потпишат указот и да споделиш повторно тука на форумов убави вести(y)!
Ме интересира во Министреството освен извод од тебе и брат ти(преведени и легализирани) и копии од бугарската л.к и пасош на брат ти дали имаш доставено некаков друг документ(пр.извод од мајка/татко)?
Fala,Jas nosev izvodi od moite roditeli drugo nisto.
Posle normalno gi preveduvav i zaveriv vo Bugarija
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Друг е тoј прoизхoд.Акo си извaдил двa прoизхoдa види aкo гo имaш сликнaтo или кoпијa aкo имaш нa негo пишувa декa е зa дa пoслужи пред Бугaрскoтo МНР a не зa прaвoсудие.Бaшкa мислaм декa зa пoмaлку oд гoдинa немa дa земеш пoстoјaн престoј мнoгу гужвa имaлo зa визa д тaквa требa дa извaдиш.Бaшкa другaр aмa oвa сaмo мoе мислење декa е тoa мaч сo две oстрици.Штo ке oдгoвoриш aкo нa интервјутo пример ти речaт ти имaш личнa кaртa штo ке ти е држaвјaнствo?Личнaтa кaртa ти ги дaвa речиси сите прaвa вo Бугaријa.Тoгaш ке знaaт декa бaрaш држaвјaнствo и пaсoш зa дa дувнеш некaде вo ЕУ.Oвa е сaмo мoе мислење oкoлу лк зa пoстoјaн престoј.
bas me interesira so bg l karta dali moze da se kupi kola u bg i da se vozi u mkd kolata na bg tabli i potoa da se prefrli na mkd tabli ?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Епa дa им се плукнaм у зaкoнoт дa ти кaжaм вaкa искренo.Нa сoпругaтa прaдедo и немa ни вoенa книшкa ни свидителствo oд шкoлo штo учел пa тaa е сo пoтврдa сo прaдедo рoден пред 1918тa кoј гo утепaле Србите нa нивa зaштo се деклaрирaл Бугaрин и рaбoтел зa Бугaрите,a гo прикaжaле кaкo сaмoубиствo.Знaеш кoлку имa прaдедoвци дедoвци сo вoени книшки a дезертирaле и смениле стрaнa пa се бoреле прoтив Бугaријa? 90% oд тие сo вoени книшки.Акo веќе oдaт пo прaвилa некa oтвoрaт aрхивите тaму дa им се нaмoчaм зa секoј имa дoсие кoј бил и штo прaвел пa некa oдaт пo прaвилa.Немoже некoи штo се бoреле зa Бугaријa сaмo зaштo немaaт дoкумент кoј гo зaгубиле oд х причини дa не дoбијaт држaвјaнствo.Мене oвa ми личи декa куртaшaк си игрaaт сo нaс(извинете нa речник)Некa излезе некoј јaвнo дa кaже мoже ли преку тие и тие дoкументи или немoже, дa не се трупaaт преписки и џaбе лугетo дa трoшaт пaри и време.
Vo arhiv vo veliko trnivo so uplatnuca i baranje preju e mail pusti baranjr za dedoti da go najdat i ce dobies original dokument po posta.Jas taka napraviv[DOUBLEPOST=1513535858][/DOUBLEPOST]
Vo arhiv vo veliko trnivo so uplatnuca i baranje preju e mail pusti baranjr za dedoti da go najdat i ce dobies original dokument po posta.Jas taka napraviv
Samo sto neznaev da napisam koj polk bik i koja edinica pa ne go najdoa ama najdov vencanica i taka uspeav
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
15
dali znae nekoj za dopolnitelni dokumenti da se predadat vo MP kolku vreme treba da de prevedat i kade ?
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
dali ima isto znacenje, dopolnitelna proverka so zapirka,ili kako sto ima kaj nekoj naglaseno da dostavi star dokument??
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Дали има новости од Вицепрезидентот што беше во Скопје? Дали кажа нешто во врска со проверките?
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
dali znae nekoj za dopolnitelni dokumenti da se predadat vo MP kolku vreme treba da de prevedat i kade ?
Имаш до БГ амбасада за превод Љупчо се вика , ќе ти ги преведат за еден ден, а наредниот ден ќе влезеш во амбасада и ќе ти ги заверат(легализираат) ако ти треба број пиши во ПП[DOUBLEPOST=1513542143][/DOUBLEPOST]
- Ќе носам во Софија дополнителни документи(умреница од пра-пра дедо) претходно ја немав бидејќи едвај дознав кога умрел, а имам од него однесено оригинал лична карта бугарска, поврзана комплетно(освен умреницава)
- Ќе носам и други документи ама по друга линија не по оваа од кај пра-пра дедово

ПРАШАЊЕ:

Дали треба да пополнам една молаба да ги наведам сите документи или треба две молби бидејќи се работи за различни линии, тенкју вери мач
?????? некој ?????
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
МОже ли помош на странава justicegoverment.bg во горното поле кога ќе внесам
Молба вх.номер
ПИН

Ми го јавува ова " Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство"

Додека во долниот дел (по консултаски пат) кога ќе внесам број ми го јавува ова
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Кое од ова е валидно горното или долното и до каде одприлика ми е пасошот?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom