Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Не дека сум експерт ама сакам да прашам други членови, Дали умрениците се задолжителни? Нели е логично само изводи за родени да се повржеш и доставиш преведен и легализиран?
Јас дадов извод од мене и мајками, посмртница од дедоми и венчаница од прадедо/баба. Ако некоја личност е почината, тогаш можеш само посмртница да извадиш
 
Последно уредено:
D

Drexel

Гостин
Јас дадов извод од мене и мајками, посмртница од дедоми и венчаница од прадедо/баба. Ако некоја личност е почината, тогаш можеш само посмртница да извадиш
Нема врска што збориш пра баба ми е почината веќе 5 години па пред година и извадивме извод на родени за некои административни работи.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Нема врска што збориш пра баба ми е почината веќе 5 години па пред година и извадивме извод на родени за некои административни работи.
за умрен чоек извод??? ало братче ако живејш во Македонија не значи дака нема закон. Можиш да извајш да ама умреница.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Нема врска што збориш пра баба ми е почината веќе 5 години па пред година и извадивме извод на родени за некои административни работи.
Е што сега ќе си го мериме ли на кого му е поголем, све стручњаци на форумов, сте извадиле извод, па што кур. Кога веќе комплетира документи, зошто да вади извод за родени кога може умреница. Ај сега да тупите барем две три страни,
 
D

Drexel

Гостин
Јас само прашав дали умреница е задолжителна, а тоа што вие сте правно тупи дека не може да се извади извод за родени на мртви предци како јавна исправа си е ваше, лако ноќ
 
Последно уредено од модератор:
Член од
3 април 2017
Мислења
44
Поени од реакции
19
Луѓе 2пати прашав никој не ми одговори ќе прашам уште еднаш, имам СВИДЕТЕЛСТВО од бугарско училиште од брат на мојот дедо, дали ако докажам дека сме во роднинска врска ќе ми послужи за добивање државјанство, на проверка од вицепрезидента сум .
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Јас само прашав дали умреница е задолжителна, а тоа што вие сте правно тупи дека не може да се извади извод за родени на мртви предци како јавна исправа си е ваше, лако ноќ
Јас извадив Извод од родени за дедо ми и на него наведено беше кога починал, исто и за прадедо и немаше никаков проблем.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Луѓе 2пати прашав никој не ми одговори ќе прашам уште еднаш, имам СВИДЕТЕЛСТВО од бугарско училиште од брат на мојот дедо, дали ако докажам дека сме во роднинска врска ќе ми послужи за добивање државјанство, на проверка од вицепрезидента сум .
Pa ne ti odgovaraat zatoa sto nikoj nemozi da ti kazi so 100% sigurnost,pa ako te odbiet niv da gi krivis,gledas I sam se e izmesano,no eve jas mislam ne si gi frlaj parite nema da ti pomogni
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Иначе тие кои почнале постапка преку близок роднина т.е. прв и втор братучед или вујко или чичко, преписките им се тргаат за дополнителна проверка и бараат дополнителен доказ. За ова обвинуваа и од вмро така да посредниците нека ќутат.
преку брачед.png [DOUBLEPOST=1513021909][/DOUBLEPOST]
Луѓе 2пати прашав никој не ми одговори ќе прашам уште еднаш, имам СВИДЕТЕЛСТВО од бугарско училиште од брат на мојот дедо, дали ако докажам дека сме во роднинска врска ќе ми послужи за добивање државјанство, на проверка од вицепрезидента сум .
Само докази по директна линија признаваат.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Другaри дa ве зaмoлaм дa не знaе некoј дo кoј дaтум се стигнaти вo Дaбч? Прaшa некoј некни aмa немaше oдгoвoр.Кoмшијa пoднел нa 20ти јaнуaр 2017тa и му пишувa oдoбренo вo прoцес нa издaвaње aмa мислaм некoј пишa декa тoa знaчелo декa уште требa дa чекa зa пoтпис или кaкo?Акo знaе некoј некa пише
Ако уште немаш информација у четврток излегоа за 20-ти Јануари.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Луѓе 2пати прашав никој не ми одговори ќе прашам уште еднаш, имам СВИДЕТЕЛСТВО од бугарско училиште од брат на мојот дедо, дали ако докажам дека сме во роднинска врска ќе ми послужи за добивање државјанство, на проверка од вицепрезидента сум .
Не можеш моментално дааплицираш со на брат од дедото
Бараат дирекна врска а тоа е стар документ од дедото и бабата и од двете страни на твоите родители
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Pa ne ti odgovaraat zatoa sto nikoj nemozi da ti kazi so 100% sigurnost,pa ako te odbiet niv da gi krivis,gledas I sam se e izmesano,no eve jas mislam ne si gi frlaj parite nema da ti pomogni
Освем ако успее да извади за прадедото, па да докажува дека дедовците му се браќа.... многу замрсено...
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Најкратко што можам, едноставно сите треба да сфатиме дека вмро-бнд сеат магла и фрлаат прашина во очи, нема ништо незаконски во работењето на министерството за правда, цел хаос го направија вмро, со први, втори братучеди итн.
Ne ni kaza koj go izjavil toa, od nekoe intervju e toa?[DOUBLEPOST=1513023971][/DOUBLEPOST]
Освем ако успее да извади за прадедото, па да докажува дека дедовците му се браќа.... многу замрсено...
Toj ako ima za pradedoto nekoj document ke si zavrsi rabota no nema, od dedo brat document nisto ne dokazvi I ne pomaga
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom