Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Дали треба да се закаже за доставување на дополнителни документи во Софија и дали се плаќа нешто!?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дали треба да се закаже за доставување на дополнителни документи во Софија и дали се плаќа нешто!?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Не треба да се закаже ништо. Трошковите ти се изводите македонски пак треба да се преведат и легализираат во БГ, и да се направи молба на бг (земаат 300 денари да ти ја направат во БГ).

Нема потреба од интернационален извод. Доволен е обичен извод на родени/умрени.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Od edna strana velis"bidete kulturni koga komentirate" a od druga strana vregas I gi narekuvas "seljaci".Jas razbiram deka ti si golem optimista I te nerviraat pesimisticki gledajna.Ti si so original star document I koga togas ke si zemis drzavjanstvo,no treba da gi razberis I drugite na forumov koi ne se tolku srekni I koi se so podalecni rodnini I so potvrdi od zdruzenija na koi ne im e tolku rozevo a tie se nad 80% od nas.Da bidime malce pocuvstvitelni,site sakame da sme optimisti no ima za zal mnogu razocarani luge vo ovaa drzava so pricina,i ako neznaese mnozinstvoto od nas imaat poteklo od selo iako sega ziveeme vo grad,pa najverovatno I ti,zborot seljaci ti e nesoodveten iako te razbiram sto sakas da kazis.
Сите оние сељаци зборот сељак треба да си го прифатат како КОМПЛИМЕНТ, зашто прво и основно немаат основна култура и воспитание за тоа како да комуницираат на форум, коментираат цинично, саркастично, злобно и користат погрдни зборови за луѓе кои воопшто не ги познаваат. Оптимиста сум, точно е дека имам оригинал документ, што не значи дека тие шо се „на тесно“ или премногу горди како овој погоре, имаат право да го грдат форумов со нивните глупави коментари.

Еднаш прифатете, на сељаците треба да им се покаже колку се сељаци а не да ги оправдувате дека од х х х емоционални причини и побуди, пишуваат шо ќе им текне на форумов.

Сакам да читам здрави дискусии а не некој тука да ми ги празни своите нечистотии.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Сите оние сељаци зборот сељак треба да си го прифатат како КОМПЛИМЕНТ, зашто прво и основно немаат основна култура и воспитание за тоа како да комуницираат на форум, коментираат цинично, саркастично, злобно и користат погрдни зборови за луѓе кои воопшто не ги познаваат. Оптимиста сум, точно е дека имам оригинал документ, што не значи дека тие шо се „на тесно“ или премногу горди како овој погоре, имаат право да го грдат форумов со нивните глупави коментари.

Еднаш прифатете, на сељаците треба да им се покаже колку се сељаци а не да ги оправдувате дека од х х х емоционални причини и побуди, пишуваат шо ќе им текне на форумов.

Сакам да читам здрави дискусии а не некој тука да ми ги празни своите нечистотии.
Jas sum za toa sekoj da ima pravo da si go iskaze svoeto mislejne vo vrska so nasava tema,bez ogled dali se pesimisti,optimisti,i seto toa bez navredi,pa poveke ima vregajne I karajne na temava nego spodeluvajne informacii I pomagajne edni so drugi
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Дали треба да се закаже за доставување на дополнителни документи во Софија и дали се плаќа нешто!?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
NETREBA DASE ZAKAZE JAS BEV DENESKA NEMASE GUZVA ODMA ZAVRSIV .NESE PLAKA NISTO .
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
14
Поени од реакции
3
Dopolnitelnite dokumenti treba da se nosat tamu od kade e pocnata procedurata,na primer jas gi podnesoV dokumentite i interVjuto mmi bese vo bitolskiot konzulat, ili pa za da se zbrza procedurata moze da se nosat vo Sofija?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Taa molbata za dostavuvajne dopolnitelni dokumenti koj ti ja napisa I sto treba da se napisi,mozebi ja imas slikano pa da ni pokazis ako mozi
ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја

М О Л Б А

От _______________ с ЕМБГ ________________, родена в град _________________, Р. Македонија, с номер на преписка за б'лгарско гражданство No. XXXX/2014




УВАЖАЕМА ГОСПОЖА МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и легализиран акт за см'рт за моја роднина, XXXXXXXXX (Нотариални заверено копие вјарно с оригинала)

2.) Преведен и легализирано удостоверение за венчаване на баба ми, XXXXXX XXXXX XXXXX

3. Свидтелство за венчание на прадјаадо ми XXXXXXX XXXXXX

4. Копие от паспорт


Дата: 28.11.2017 ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја:

гр. Софиа _____________________[DOUBLEPOST=1511890493][/DOUBLEPOST]
ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја

М О Л Б А

От _______________ с ЕМБГ ________________, родена в град _________________, Р. Македонија, с номер на преписка за б'лгарско гражданство No. XXXX/2014

УВАЖАЕМА ГОСПОЖА МИНИСТ'Р,

Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и легализиран акт за см'рт за моја роднина, XXXXXXXXX (Нотариални заверено копие вјарно с оригинала)

2.) Преведен и легализирано удостоверение за венчаване на баба ми, XXXXXX XXXXX XXXXX

3. Свидтелство за венчание на прадјаадо ми XXXXXXX XXXXXX

4. Копие от паспорт


Дата: 28.11.2017 ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја:

гр. Софиа _____________________
 

Attachments

Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Taa molbata za dostavuvajne dopolnitelni dokumenti koj ti ja napisa I sto treba da se napisi,mozebi ja imas slikano pa da ni pokazis ako mozi
Molba treba dase pise mene mi pisa Dobrina vo Skopje preveduvac na Bugarski i izvodite migi prevoduvase se komplet migi sredi .Potoa sigi zaveriv vo ambasada .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom