Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
здраво статусот ми се смени пред околу 20 дена,од задолжителна ми премина во оваа По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
знае ли некој колку од прилика се чека...
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Kakvo e Vase mislenje za Blgarite vo Albania i na kosovo se gi priznaa kako malcinstvo,ke dobiet li bez dokument za poteklo grazdanstvo?Tuka se spomna i za Makedoncite nesto ke se sluci taka? Toa e sve politika,za niv I nie sme Bugari I toa ne malcinstvo tuku mnozinstvo no za dobivajne drzavjanstvo sme morale da dokazime deka sme,hahaha sve e politika,a dali ke I'm olesnat za tie od Albania odgovorot e ne,tie samo sakaat da sobiraat politicki poeni vo Bugarija da kazuvaat kakva golema pobeda osvoile I'm go priznale malcinstvoto, sekogas nie od Makedonija ke imame prednost da se nadevame deka ke pocnat naskoro da davaat,ne I'm e od interes da odbijat 50000,ova I'm e istoriska sansa,ako pocekaat uste malce Zajko ke meni I ime I sve pa koga ke vlezime vo EU veke nikoj nema ni da I'm bara drzavjanstvo I ke propustat istoriska sansa
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.043
Imas tel, broj od preveduvackata Dobrina?
Првo пoстaпкaтa јa пoчнaв преку неa,прекрaснa женa кoјa рaбoти штo се викa зa бaдијaлa.Пo чеснa личнoст вo текoт нa прoцедурaтa не зaпoзнaв.Меѓутoa прoблемoт сo неa е штo aкo зaпне негде рaбoтaтa тaa не е мнoгу кaдaрнa дa пoмoгне,пa мoрaв дa бaрaм плус пoсредник oд Бугaријa.Инaку oд 1 дo 10 oценкa 10кa зa неa.Секoјa чест и зa тие штo се сo сигурни дoкументи a бaрaaт пoмoш речиси бесплaтнa вo прoцедурaтa немa дa згрешaт дa и се oбрaтaт.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Првo пoстaпкaтa јa пoчнaв преку неa,прекрaснa женa кoјa рaбoти штo се викa зa бaдијaлa.Пo чеснa личнoст вo текoт нa прoцедурaтa не зaпoзнaв.Меѓутoa прoблемoт сo неa е штo aкo зaпне негде рaбoтaтa тaa не е мнoгу кaдaрнa дa пoмoгне,пa мoрaв дa бaрaм плус пoсредник oд Бугaријa.Инaку oд 1 дo 10 oценкa 10кa зa неa.Секoјa чест и зa тие штo се сo сигурни дoкументи a бaрaaт пoмoш речиси бесплaтнa вo прoцедурaтa немa дa згрешaт дa и се oбрaтaт.
Jas razbrav deka e preveduvacka, ili e I preveduvacka I posrednik?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.043
Jas razbrav deka e preveduvacka, ili e I preveduvacka I posrednik?
Нaплaќa сaмo зa превoди a те нaсoчувa штo кaкo и кaде фaктички тoa штo вие гo сметaте зa пoсредник.Те нaсoчувa,a нaплaќa сaмo превoди[DOUBLEPOST=1511905471][/DOUBLEPOST]Инaку пoсредник зa мене престaвувa нештo сoсемa другo
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја

М О Л Б А

От _______________ с ЕМБГ ________________, родена в град _________________, Р. Македонија, с номер на преписка за б'лгарско гражданство No. XXXX/2014




УВАЖАЕМА ГОСПОЖА МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и легализиран акт за см'рт за моја роднина, XXXXXXXXX (Нотариални заверено копие вјарно с оригинала)

2.) Преведен и легализирано удостоверение за венчаване на баба ми, XXXXXX XXXXX XXXXX

3. Свидтелство за венчание на прадјаадо ми XXXXXXX XXXXXX

4. Копие от паспорт


Дата: 28.11.2017 ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја:

гр. Софиа _____________________[DOUBLEPOST=1511890493][/DOUBLEPOST]
Значи треба бр.на преписка а не бр.на молба така?
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Ти бе другар однесе оргинали? Нели викаше кој ги е.е ништо не им носам? Се противеше кога кажувавме носете оригинали додека не ве вратиле на дополнителна. Сега трчате ама џабе , ќе окапете уште нови две години до повторно разгледување. Сега пе инаетете се кој ги е.е......
Врска нема. Јас и братучед ми, исти документи. Без оригинали. Он помина, јас не.! Не ширете дезинформации, шо ќе им текне то си прават.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Врска нема. Јас и братучед ми, исти документи. Без оригинали. Он помина, јас не.! Не ширете дезинформации, шо ќе им текне то си прават.
Kazi koga dobil,zatoa sto so isti dokumenti eden period davaat a drug period redat na dopolnitelna ili odbivaat,a nekogas I kako ke I'm tekne ili kakva ti e srekata.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
24
Поени од реакции
13
Bas taka se e e*i vetar! Kako moze prosishod od rodnina ednas prifaten a posle bas na finalna aj pak ke te vratat use 1-2 godini da dremes na dopolnitelna. Pa tie so se zemale proishodi so stariot zakon treba site da se pustat. Nov zakon e nov za onie doprva sto podnesuvaat. Ova se vika e.anje vo mozok.
 
M

makedonci

Гостин
Jas sum so proisfot for od brat I sum na proverka Kaj vice presidential jotova veke 5 meseci dali ima nekoj informs Ika sti ke se sluci[DOUBLEPOST=1511915291][/DOUBLEPOST]Inace bev vo bugarskiot Klub da pitam so ke bide me izbrkaa kako Kuce is ti postednicite se krijat I ne se javuva na telefon. Lopovi nie sme Eden izmacen napaten narot sto ne vodat izmamnici i lopovi
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Врска нема. Јас и братучед ми, исти документи. Без оригинали. Он помина, јас не.! Не ширете дезинформации, шо ќе им текне то си прават.
Ако во исто време исти ден бевте на интервју , тогаш да, тој имал среќа. Ако сте биле во различни периоди тогаш нема врска со среќа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.043
Тие штo плaнирaте кoгa ке ги земете пaсoшите дa шљaкaте пo ЕУ, дa чепкaте, вчерa чoвек сo личнa кaртa зa пoстoјaн престoј штo се земa сo прoизхoд зaминa вo Гермaнијa дa рaбoти пријaвен вo Бугaрскa фирмa кoјa е регистрирaнa вo Гермaнијa aмa кaкo штo гo рaзбрaв плaтaтa ке му биде пoнискa и имaл некoе лoшo здрaственo oсигурувaње тaму штo не пoкривaлo речиси ништo.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom