Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Pa taka moze pod 1918 taka mi rekoa ne go izmisliv jas toa za tuka da siram dezinformacii ili da lazam[DOUBLEPOST=1507403155][/DOUBLEPOST]
Pa taka moze pod 1918 taka mi rekoa ne go izmisliv jas toa za tuka da siram dezinformacii ili da
Pa sto velis deka so potvrdi od zdruzenie neprimaat , zenati bila so potvrda ti gi primija dokumentite ili ne?[DOUBLEPOST=1507404346][/DOUBLEPOST]
Jas sum so dokumenti od dedomi ucenicka kniska i vojnicka knista Bugarska ama e roden 1929 pa mi baraa od pra dedoni posmrtnica edvaj ja najdov sreca so on e roden 1989 inace mi rekoa djabeti e ne podnesuj nema da zemis pasos[DOUBLEPOST=1507401570][/DOUBLEPOST]

Uste sum uklucen na vcerasniot datum hehehe inace jas sum preko posrednik preko Djoko od Strumica ako mislite deka lazam ce vi go dadam negoviot broj pa licno prasajte
Ako e dedoti roden 1929 kako e mozno da ima voena kniska bugarska bil premnogu mlad za da sluzel vojska vo vtora svetska vojna
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
vaka lugje edno da se razbereme vagjaneto proishod ne e golem problem bidejki toa e edna razrabotena sema na dabc i posrednicite.davaat proishodi na skoro site.vistinskiot problem e toa sto sega se zategnaa rabotite od koga e dojden noviot videprezident koj strikno go pocituva zakonot i nema sto da se lutime.bez promeni na zakon nema drzavjanstvo za nas preku rodnini i potvrdi.vo promeni vo zakonot ne veruvam deka ke ima ,ama sekoj ke ima moznost za sina karta i da raboti vo bugarija najmalku pet godini ke zeme drzavjanstvo.na golemo se zboruva za toa i vo bugarija iima nedestatok na rabotna sila bidejki se iseleni nad 2 milioni bugari.e toa ke bide sigurno taka.epa corba
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
63
Поени од реакции
35
Pa sto velis deka so potvrdi od zdruzenie neprimaat , zenati bila so potvrda ti gi primija dokumentite ili ne?[DOUBLEPOST=1507404346][/DOUBLEPOST]
Ako e dedoti roden 1929 kako e mozno da ima voena kniska bugarska bil premnogu mlad za da sluzel vojska vo vtora svetska vojna
Pa tija posrednik so mi ja izvadi potvrdata od kavadarci koga si gi zemav dokumentite za zenami ima zakazan a za podavanje na 31 januari dure sega koga mi gi dade dokumentite mi kaza deka mnogu tesko e da zeme drzavjanstvo dali me svana sega[DOUBLEPOST=1507404718][/DOUBLEPOST]
Pa sto velis deka so potvrdi od zdruzenie neprimaat , zenati bila so potvrda ti gi primija dokumentite ili ne?[DOUBLEPOST=1507404346][/DOUBLEPOST]
Ako e dedoti roden 1929 kako e mozno da ima voena kniska bugarska bil premnogu mlad za da sluzel vojska vo vtora svetska vojna
Dedomi ne e eroden 1989 tuku pradedo mi e roden togas a dedomi e roden 1929 za toa mi baraa dokumenti za pradedomi[DOUBLEPOST=1507404772][/DOUBLEPOST]
Pa tija posrednik so mi ja izvadi potvrdata od kavadarci koga si gi zemav dokumentite za zenami ima zakazan a za podavanje na 31 januari dure sega koga mi gi dade dokumentite mi kaza deka mnogu tesko e da zeme drzavjanstvo dali me svana sega[DOUBLEPOST=1507404718][/DOUBLEPOST]
Dedomi ne e eroden 1989 tuku pradedo mi e roden togas a dedomi e roden 1929 za toa mi baraa dokumenti za pradedomi
Prababami e rodena 1904[DOUBLEPOST=1507404906][/DOUBLEPOST]
Pa tija posrednik so mi ja izvadi potvrdata od kavadarci koga si gi zemav dokumentite za zenami ima zakazan a za podavanje na 31 januari dure sega koga mi gi dade dokumentite mi kaza deka mnogu tesko e da zeme drzavjanstvo dali me svana sega[DOUBLEPOST=1507404718][/DOUBLEPOST]
Dedomi ne e eroden 1989 tuku pradedo mi e roden togas a dedomi e roden 1929 za toa mi baraa dokumenti za pradedomi[DOUBLEPOST=1507404772][/DOUBLEPOST]
Prababami e rodena 1904[/QUOT akoj kaza deka zluzel vo 2 svecka vojna
[DOUBLEPOST=1507405221][/DOUBLEPOST]
Pa sto velis deka so potvrdi od zdruzenie neprimaat , zenati bila so potvrda ti gi primija dokumentite ili ne?[DOUBLEPOST=1507404346][/DOUBLEPOST]
Ako e dedoti roden 1929 kako e mozno da ima voena kniska bugarska bil premnogu mlad za da sluzel vojska vo vtora svetska vojna
Eve sega ja citam kniskata i tocno ce ti kazam sluzel vojska od 1950 do 1952 god[DOUBLEPOST=1507405527][/DOUBLEPOST]
Pa tija posrednik so mi ja izvadi potvrdata od kavadarci koga si gi zemav dokumentite za zenami ima zakazan a za podavanje na 31 januari dure sega koga mi gi dade dokumentite mi kaza deka mnogu tesko e da zeme drzavjanstvo dali me svana sega[DOUBLEPOST=1507404718][/DOUBLEPOST]
Dedomi ne e eroden 1989 tuku pradedo mi e roden togas a dedomi e roden 1929 za toa mi baraa dokumenti za pradedomi[DOUBLEPOST=1507404772][/DOUBLEPOST]
Prababami e rodena 1904[DOUBLEPOST=1507404906][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1507405221][/DOUBLEPOST]
Eve sega ja citam kniskata i tocno ce ti kazam sluzel vojska od 1950 do 1952 god
Kniskata ucenicka e Bugarska a voenata kniska e Jugoslovenska na koja pise deka e Bugarin toa mesto kade se rodene s.Svonci togasno Bugarsko segasno Srpsko
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Pa tija posrednik so mi ja izvadi potvrdata od kavadarci koga si gi zemav dokumentite za zenami ima zakazan a za podavanje na 31 januari dure sega koga mi gi dade dokumentite mi kaza deka mnogu tesko e da zeme drzavjanstvo dali me svana sega[DOUBLEPOST=1507404718][/DOUBLEPOST]
Dedomi ne e eroden 1989 tuku pradedo mi e roden togas a dedomi e roden 1929 za toa mi baraa dokumenti za pradedomi[DOUBLEPOST=1507404772][/DOUBLEPOST]
Prababami e rodena 1904[DOUBLEPOST=1507404906][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1507405221][/DOUBLEPOST]
Eve sega ja citam kniskata i tocno ce ti kazam sluzel vojska od 1950 do 1952 god[DOUBLEPOST=1507405527][/DOUBLEPOST]
Kniskata ucenicka e Bugarska a voenata kniska e Jugoslovenska na koja pise deka e Bugarin toa mesto kade se rodene s.Svonci togasno Bugarsko segasno Srpsko
Imas dobri dokumenti ke svrsis rabota prijatel fala sto spodeli informacii
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
znaci naebavme vo ovaja vukojebina ama aj ke bide podobro samo sto dojde zivotot i novata era.HAHAHHAHA da ti ebam srejkata da ti ebam.i
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
znaci naebavme vo ovaja vukojebina ama aj ke bide podobro samo sto dojde zivotot i novata era.HAHAHHAHA da ti ebam srejkata da ti ebam.i
Mora da se nadevame,ne veruvam deka otkoga izlegoa na TV I zboruvaa deka ke olesnuvale postapka za da mozat 53000 od makedonija da zemele sega da gi odbijat skoro site, ne mi se veruva, poveketo sme preku podalecni rodnini I potvrdi
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
Decki kako odi procedura za dobivanje na drzavjanstvo za dete, jas imam drzavjanstvo soprugata nema, Sega sakam da podnesam za deteto, a preku nego da izvadi I soprugata t.e. majkata. Moze li toa da odi preku ambasada vo Skopje zasto deteto e ustvari bebe od godina Dena ne bi patuvale.Iskustvo I sovet molam
 
D

Drexel

Гостин
Decki kako odi procedura za dobivanje na drzavjanstvo za dete, jas imam drzavjanstvo soprugata nema, Sega sakam da podnesam za deteto, a preku nego da izvadi I soprugata t.e. majkata. Moze li toa da odi preku ambasada vo Skopje zasto deteto e ustvari bebe od godina Dena ne bi patuvale.Iskustvo I sovet molam
Ако ти си државјанин бебето ќе треба да го заведеш како родено во амбасада во скопје и одма се завршува работа, од прилике вака е за бебиња нивното раѓање се регистрира во амбасада на држава чии државјанин си, а со сигурност можам да ти кажам дека жена ти неможе да добие државјанство преку бебето.
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
Ако ти си државјанин бебето ќе треба да го заведеш како родено во амбасада во скопје и одма се завршува работа, од прилике вака е за бебиња нивното раѓање се регистрира во амбасада на држава чии државјанин си, а со сигурност можам да ти кажам дека жена ти неможе да добие државјанство преку бебето.
Ok, da nema nedorazbiranje bebeto veke ima polna godina, ne e novorodence, ne znam Dali toa menuva nesto, a kako soprugata da dojde do drzavjanstvo, dokolku deteto dobie togas dali se zema vo predvid krvna vrska od prvA linija bidejki taa Mu e majka a toa da receme deka e drzavjanin?
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Ако ти си државјанин бебето ќе треба да го заведеш како родено во амбасада во скопје и одма се завршува работа, од прилике вака е за бебиња нивното раѓање се регистрира во амбасада на држава чии државјанин си, а со сигурност можам да ти кажам дека жена ти неможе да добие државјанство преку бебето.
Da,ama sigurno moze da raboti vo zemjite na EU (dokolku vi e toa celta) i da gi uziva site prava kako gragjanite na clenkite na Unijata. Znam sigurno zosto imam prijateli koi ziveat vo Britanija. Mazot e so Bugarski pasos a soprugata so Makedonski.
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Decki kako odi procedura za dobivanje na drzavjanstvo za dete, jas imam drzavjanstvo soprugata nema, Sega sakam da podnesam za deteto, a preku nego da izvadi I soprugata t.e. majkata. Moze li toa da odi preku ambasada vo Skopje zasto deteto e ustvari bebe od godina Dena ne bi patuvale.Iskustvo I sovet molam
Decki kako odi procedura za dobivanje na drzavjanstvo za dete, jas imam drzavjanstvo soprugata nema, Sega sakam da podnesam za deteto, a preku nego da izvadi I soprugata t.e. majkata. Moze li toa da odi preku ambasada vo Skopje zasto deteto e ustvari bebe od godina Dena ne bi patuvale.Iskustvo I
[DOUBLEPOST=1507409014][/DOUBLEPOST]Soprugot mi ima bg pasos I preku nego din mi zede za 10 dena I sega jas cekam preku sin mi I momentalno cekam za ukaz
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
Da,ama sigurno moze da raboti vo zemjite na EU (dokolku vi e toa celta) i da gi uziva site prava kako gragjanite na clenkite na Unijata. Znam sigurno zosto imam prijateli koi ziveat vo Britanija. Mazot e so Bugarski pasos a soprugata so Makedonski.
Celta Gore Dole e taa samo sto baram nacin I soprugata da dobie bugarsko drzavjanstvo a inaku pokraj Mene moze I ona da ziv3ee I rab vo Eu
 
D

Drexel

Гостин
Ok, da nema nedorazbiranje bebeto veke ima polna godina, ne e novorodence, ne znam Dali toa menuva nesto, a kako soprugata da dojde do drzavjanstvo, dokolku deteto dobie togas dali se zema vo predvid krvna vrska od prvA linija bidejki taa Mu e majka a toa da receme deka e drzavjanin?
Вака значи државјанство се добива

Пра дедо -> дедо -> тато -> син/ќерка

Значи жена ти во ниеден случај неможе да добие државјанство врз бебето тоа е фактички и законски невозможно, Еден случај да добие е да сте живееле во бг мажени така 5 години и тогаш таа таму да аплицира на основа на натурализација дека е мажена за бугарски државјанин
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
[DOUBLEPOST=1507409014][/DOUBLEPOST]Soprugot mi ima bg pasos I preku nego din mi zede za 10 dena I sega jas cekam preku sin mi I momentalno cekam za ukaz
Dali procedura e preku ambasada ili preku Sofija? I kolku dolgo cekate na ukaz? Prasuvam zosto znam deka postojano ima promeni I Novi zakoni[DOUBLEPOST=1507409564][/DOUBLEPOST]
Вака значи државјанство се добива

Пра дедо -> дедо -> тато -> син/ќерка

Значи жена ти во ниеден случај неможе да добие државјанство врз бебето тоа е фактички и законски невозможно, Еден случај да добие е да сте живееле во бг мажени така 5 години и тогаш таа таму да аплицира на основа на натурализација дека е мажена за бугарски државјанин
Fakticki krvna linija, srodstvo se smeta Po prava linija vo Eden pravec, odnosno od postari kon pomladi a ne obratno. Ti blagodaram za informacija. A Dali znaete kako e polesno za soprugata da dobie Dokument za prestoj I rabota vo EU, dokolku I deteto e EU drzavjanin ili samo ako sum jas EU drzavjanin ili mozebi nema razlika?
 
Член од
1 октомври 2017
Мислења
21
Поени од реакции
16
Ne drugar mojta sopruga e so takva potvrda mi rekoa deka ne moze[DOUBLEPOST=1507401046][/DOUBLEPOST]
Mnogu e zategnata situacijata jas imam prijatel so vade so dokumenti od brat mu so ima dokumenti cekase 6 meseci na dopolnitelna i mu ja prekinaa postapkata
i zhena mi e momentalno na istata situacija i ja stopiraa postapkata i sega i baraat umrenica od dedo i pra dedo
a jas imam od se samo od pra dedo tesko se vadi..kako da izvadam nz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom