Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
2
Koga bese na intervju i so kakvi dokumenti si?
Intervju juli 2016. So dokumenti: potvrda od zdruzenie MAKEDOSNKO BUGARSKO PRIJATELSTVO, i izvodi odd dedo,[DOUBLEPOST=1506615683][/DOUBLEPOST]
И претхoдниoт нaпишa истo зa тaткo му
Intervju juli 2016. So dokumenti: potvrda od zdruzenie MAKEDOSNKO BUGARSKO PRIJATELSTVO, i izvodi odd dedo, no dedomi e rodenden posle 1920.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Intervju juli 2016. So dokumenti: potvrda od zdruzenie MAKEDOSNKO BUGARSKO PRIJATELSTVO, i izvodi odd dedo,[DOUBLEPOST=1506615683][/DOUBLEPOST]
Intervju juli 2016. So dokumenti: potvrda od zdruzenie MAKEDOSNKO BUGARSKO PRIJATELSTVO, i izvodi odd dedo, no dedomi e rodenden posle 1920.
Ako ne si odnel od uverenieto vo ministerstvo za pravda pobaraj duplikat povrzi so izvodi do dedo ti prevedi legalisiraj i daj gi. Toa ti baraat. Ili ako imas drug dukument[DOUBLEPOST=1506615845][/DOUBLEPOST]Posle 1920hm ne znam mene so edniot dedo 1923 ne me primija pa posle preku pra dedo 1903 me prifatija
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Тоа значи дека советот за државјанство неможел да ти најде бугарско потекло во документите што си ги приложил во преписката напочеток, и ти бараат да однесеш други документи што укажуваат дека еден од твоите предци по директна линија “взхоздјашт” (дедо-тато-ти) се од бугарско потекло, прво и нај основно кажи ни со какви документи тераш постапка?

Ти дадоа датум до кога треба да ги поднесеш соодветните документи кое ќе го утврдат твоето бугарско потекло. Ако го прекорачиш и не однесеш, незнам прв пат гледам на некого ултиматум со датум да даваат.
Vo pravo si, dosega pisese deka prepiskata e na dopolnitelna no nemase rok do koga da se odnesat dopolnitelni dokazi, ova ne e na dobro,90% of nas nemame dopolnitelni dokumenti,da ne pocnet ovie da ne odbivaat :facepalm:
 
D

Drexel

Гостин
[КУОТЕ = "фаттиго, пост: 8182495, чланак: 90698"] Постинг ???

ХТТП: //ввв.доказм.мк/бугарската-влада-најавува-добиване-на-бугарско-дрзхавјанство-за-6-месетси/ [/ КУОТЕ]
Да ли знате нешто о овом предлогу?
Не мешај кратење на рок, со добивање државјанство. Го кратат времето само за нови апликанти кои ќе аплицираат откога законот ќе се изгласа, во овој артикл не најавуваат кратење на законски критериуми за стекнување на државјанство, туку кратење на временската рамка на рок за стекнување државјанство.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Јас повеќе не коментирам на форумов кажав што имав да кажам и може само да си се надеваме ама ко што ми беше пренесено не од некои посредници туку од луѓе од Бугарија нема многу простор за надеж.За брзо сите ке се уверите.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ќе има ли шанса преку прв братучед да се вади сега или го прекратија тоа? имам извод од пра дедо роден 1908 бил бугарски војник,ќе брка работа ?
 
D

Drexel

Гостин
Ќе има ли шанса преку прв братучед да се вади сега или го прекратија тоа? имам извод од пра дедо роден 1908 бил бугарски војник,ќе брка работа ?
Извади потврда од велико трново дека пра дедо ти бил бугарски војник, па потоа поврзи се со него преку изводи и почни ја процедурата, со братучеди тешко оди
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Јас повеќе не коментирам на форумов кажав што имав да кажам и може само да си се надеваме ама ко што ми беше пренесено не од некои посредници туку од луѓе од Бугарија нема многу простор за надеж.За брзо сите ке се уверите.
Вo тoј случaј,дoкoлку е тoчнo тoa штo гo тврдиш финaнсиски ке се oптерети прoцедурaтa.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Јас повеќе не коментирам на форумов кажав што имав да кажам и може само да си се надеваме ама ко што ми беше пренесено не од некои посредници туку од луѓе од Бугарија нема многу простор за надеж.За брзо сите ке се уверите.
Edno ne mi e jasno,lani koga pocnaa da odbivaat se krena golema vreva od zdruzenijata,odea so advokati vo ministerstvoto,davaa intervjua po vesnici I televizii za da se resi problemot I toa vrodi so plod pocnaa da davaat, a sega isti slucaj ama nikade gi nema, site si cutat, pa samo zdruzenijata od nas zarabotija nekolku milioni evra,zosto ne se angaziraat malku, zdruzenijata treba da se grizat za clenovite a ne samo da I'm gi zemaat parite :toe:
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Вечерва ми се смени статусот во финална од цела година задолжителна. Интервју септември во Софија, број 13ххх/2015, преписка 73хх/2016 со документ од брат на дедо.
 

Attachments

D

Drexel

Гостин
Edno ne mi e jasno,lani koga pocnaa da odbivaat se krena golema vreva od zdruzenijata,odea so advokati vo ministerstvoto,davaa intervjua po vesnici I televizii za da se resi problemot I toa vrodi so plod pocnaa da davaat, a sega isti slucaj ama nikade gi nema, site si cutat, pa samo zdruzenijata od nas zarabotija nekolku milioni evra,zosto ne se angaziraat malku, zdruzenijata treba da se grizat za clenovite a ne samo da I'm gi zemaat parite :toe:
Еднаш реков и пак ќе речам дека тие здружениа и нивни потврди се на целосна милост на Политичката волја на Владата на Бугарија, колку желба таа има да даде државјанство врз база на таква потврда, зошто ниту една земја во европа Освен Бугарија, нема ваква шема давање државјанство со клубска потврда базирана на во кое село пра дедо ти е роден и дали има мнозинство бугари таму во тоа село, Тие здружениа можат состаноци и со Борисов и со Иотова да ги држат ама закон си е закон и убаво пишува дека се бара “взходјашт” растечка линија на директни крвни предци, и нивни лични документи каде се изјасниле како бугари, Потврдите не го исполнуваат овој услов за “бугарско потекло” без разлика што е од мнозинско бугарско село, Ром може да се роди во тоа село па сега и негови наследници да бараат државјанство врз база на место кај се родил, На крај на денот законот е над секакви притисоци и конференции со политичари, Додека не се смени ништо не бива.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
Вечерва ми се смени статусот во финална од цела година задолжителна. Интервју септември во Софија, број 13ххх/2015, преписка 73хх/2016 со документ од брат на дедо.
a moze li da kazes koja data vo septemvri bese da znam do kaj se stignati
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom