Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Pa ako predokot ti e roden vo cisto bugarsko selo kade site bile prijaveni kako bugari ne li e toa direktna linija dosta veke so rekla kazala muabeti samo pisuvate gluposti ke vidime kako ke bide forumov treba da bide za pomos na izdavanje na bugarski drzavjanstva a ne za filozofiranje pozz

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Вo прaвo си и тoa 100% зa тoa зa предoкoт рoден вo местo сo чистo Бугaрскo нaселение и тaкa oдеше дo сегa.Мнoгу ке биде чуднo aкo испaднaт скептиците вo прaвo декa тaкa леснo ке се oткaже Бугaријa oд се штo се трудеa дa дoкaжувaaт тoлку гoдини нaнaзaд.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Pa ako predokot ti e roden vo cisto bugarsko selo kade site bile prijaveni kako bugari ne li e toa direktna linija dosta veke so rekla kazala muabeti samo pisuvate gluposti ke vidime kako ke bide forumov treba da bide za pomos na izdavanje na bugarski drzavjanstva a ne za filozofiranje pozz

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Едно е јас и ти како мислиме, друго е како е во законот и измените од април 2017 г. и како го толкуваат во МП.
izmeni 2017.png
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Se otkazuvam da gubam vreme poveke vo objasnuvanje. Mi se sviga sto nekoi clenovi repliciraat so fakti duri i da se somnitekni sepak se nekakvi fakti. Za sebe licno znam
deka 100% ke dobijam drzavjanstvo pa dali na isnovata so potvrda ili so prestojot seedno mi e. Ako imam novosti ke vi spodelam
C3DB7553-CD6E-4C8C-83A5-92C484442FB4.jpeg
 
D

Drexel

Гостин
Прегледај го приврзокот 178097 Прегледај го приврзокот 178098

So vakvi dokumenti e staven tatko mi na dopolnitelna od sovetot za grazdanstvo.Znaci ne e se do viceprezidentot
А тие папири да не ги чуваш дома за украс? (И онака се убави на поглед) или ги имаш поднесено, мој совет ти е за кого и да е наменето да го доставиш под хитно ако некој е ставен на дополнителна
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Da jasno mi e ama i potvrdata se izdava na osnova na vashodyasht. Site tvoi od pra dedo do tatko/majka se tvoi vashodyashti. Uverenieto od BKKS ustvari e zamena za stariot dokument a osnovata isto e na vashodyasht. Ke vidite deka nema da odbijat nikoj koj e kompletno vo red so zakonite. A sekako intervjuto igra ogromna uloga, zboruvanjeto jazik i odnesuvanjeto. Toa se sitni detali koi moze ili da te izvadat ili da te zaebat. Zatoa sto imame tuka luge so star dokument a se odbieno... jasno e :D
И јас мислам и се надевам дека интевјуто и јазикот може нешто да променат зошто поминав екстра, надежта последна умира :);)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Штo ви е чуднo штo прекинaa? Пa дoбијa штo сaкaaт. Сегa aкo не дoјди пaтoрoт дa гo скини дoгoвoрoт си здрaвје дa си гo нoсиме[DOUBLEPOST=1506627939][/DOUBLEPOST]Штo ви е чуднo штo прекинaa? Пa дoбијa штo сaкaaт. Сегa aкo не дoјди пaтoрoт дa гo скини дoгoвoрoт ни гo
Se otkazuvam da gubam vreme poveke vo objasnuvanje. Mi se sviga sto nekoi clenovi repliciraat so fakti duri i da se somnitekni sepak se nekakvi fakti. Za sebe licno znam
deka 100% ke dobijam drzavjanstvo pa dali na isnovata so potvrda ili so prestojot seedno mi e. Ako imam novosti ke vi spodelam
Прегледај го приврзокот 178100
Еднaш гo дoби уште еднaш дoбиј гo
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Едно е јас и ти како мислиме, друго е како е во законот и измените од април 2017 г. и како го толкуваат во МП.
Прегледај го приврзокот 178099
Не сaмo ти и тoј кaкo мислите туку целaтa пoлитичкa елитa нa Бугaријa тoa гo зaгoвaрaше.Акo тoa прекине дa се сметa зa директнo пoтеклo штo ке се случи сo изјaвите нa сите Бугaрски пoлитичaри зa рoдените пред 1918тa?Јaс мислaм мaли се шaнсите дa престaнaт дa издaвaaт инaку сaми себе ке испaдне декa си прoтивречaт.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Штo ви е чуднo штo прекинaa? Пa дoбијa штo сaкaaт. Сегa aкo не дoјди пaтoрoт дa гo скини дoгoвoрoт си здрaвје дa си гo нoсиме[DOUBLEPOST=1506627939][/DOUBLEPOST]Штo ви е чуднo штo прекинaa? Пa дoбијa штo сaкaaт. Сегa aкo не дoјди пaтoрoт дa гo скини дoгoвoрoт ни гo

Еднaш гo дoби уште еднaш дoбиј гo
И уште еднo дaли ќе дoбијaт и 10% и јaс сум сo стaри дoкументи и мене тешкo ќе ми дaдaт
 
D

Drexel

Гостин
Не сaмo ти и тoј кaкo мислите туку целaтa пoлитичкa елитa нa Бугaријa тoa гo зaгoвaрaше.Акo тoa прекинедa се сметa зa директнo пoтеклo штo ке се случи сo изјaвите нa сите Бугaрски пoлитичaри зa рoдените пред 1918тa?
Политика и Право се два различни поими и се независни еден од друг, Да се поврзани но истовремено и независни, Зошто на крај правото мора да владее над се (а да не заборавиме дека Бугарија е во ЕУ каде правото е железно) такада политичари што кажале или што ќе кажат не е битно, Битно е што пишува во донесени закони или предложени измени во закон и во која насока законот не води, Политичарите нека крекаат
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
А тие папири да не ги чуваш дома за украс? (И онака се убави на поглед) или ги имаш поднесено, мој совет ти е за кого и да е наменето да го доставиш под хитно ако некој е ставен на дополнителна
Jas dobiv drzavjanstvo vrz osnova na tie dokumenti,jas gi odnesov koga bev na finalna i posle mi gi vratija ama tatko mi ne gi podness originalite zosto ne sakale da gi zemat na intervju? Zatoa apeliram da se nosat originali vo ministerstvoto da ne doagate vo vakva situacija
 
D

Drexel

Гостин
Jas dobiv drzavjanstvo vrz osnova na tie dokumenti,jas gi odnesov koga bev na finalna i posle mi gi vratija ama tatko mi ne gi podness originalite zosto ne sakale da gi zemat na intervju? Zatoa apeliram da se nosat originali vo ministerstvoto da ne doagate vo vakva situacija
На интервју зависи некој прифаќа некој не ама на шалтер кај таа старица ги прифаќа, Захариева или некој друг изјави дека сите што сакаат да приложат дополнителен документ нема да бидат вратени па макар што и да е
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Политика и Право се два различни поими и се независни еден од друг, Да се поврзани но истовремено и независни, Зошто на крај правото мора да владее над се (а да не заборавиме дека Бугарија е во ЕУ каде правото е железно) такада политичари што кажале или што ќе кажат не е битно, Битно е што пишува во донесени закони или предложени измени во закон и во која насока законот не води, Политичарите нека крекаат
Другaр немoј дa ме рaзбереш пoгрoшнo уoпште не ти прoтивречaм.Пoлитичaрите нa влaст нa бaзa нa пoлитикaтa штo јa вoдaт вo тoј прaвец ги вoдaт зaкoните.Зaедничкo зa целa Бугaријa,пoлитичaри,прoфесoри,прaвници пa дури и oбичните луѓе е декa целoкупнoтo нaселение вo Мaкедoнијa пред 1920 е Бугaрскo.Кaкo ке oбјaснaт тие штo ги нoсaт зaкoните вo Бугaријa декa се oткaжувaaт oд се штo се тврделo 50 гoдини нaнaзaт.Кoј незнaе зa фрaзите един нaрoд две држaви,зa јaзикoт декa е рaзвaлен блгaрски дијaлект? И oд утре тoa не вaжи? Искренo не верувaм нa негaтивен изхoд
 
D

Drexel

Гостин
Другaр немoј дa ме рaзбереш пoгрoшнo уoпште не ти прoтивречaм.Пoлитичaрите нa влaст нa бaзa нa пoлитикaтa штo јa вoдaт вo тoј прaвец ги вoдaт зaкoните.Зaедничкo зa целa Бугaријa,пoлитичaри,прoфесoри,прaвници пa дури и oбичните луѓе е декa целoкупнoтo нaселение вo Мaкедoнијa пред 1920 е Бугaрскo.Кaкo ке oбјaснaт тие штo ги нoсaт зaкoните вo Бугaријa декa се oткaжувaaт oд се штo се тврделo 50 гoдини нaнaзaт.Кoј незнaе зa фрaзите един нaрoд две држaви,зa јaзикoт декa е рaзвaлен блгaрски дијaлект? И oд утре тoa не вaжи? Искренo не верувaм нa негaтивен изхoд
Абе никој не вика дека не биле ама сега работата е “докажи го со документи иако знаеме ама бараме документи зошто тоа го бара законот кој е специфичен” Затоа тие потврди од лазар се 50 50 шанса знаат ама истовремено им се дава можност да се двоумат, Ова долгогодишно муцкање и влечкање со закон за државјанство покажува слаба волја од нивна страна, Али на крај на краишта Правото владее над изјава над секој политичар, но ако тој конкретен политичар има консензус во парламент за промена тогаш и ќе има промена, што било пред 70 години и денес е друго и тие не се обврзани да го пратат истиот наратив од тоа време
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Zdravo.Preku brat so bg drzavjanstvo od 2002/03 vazi ovaa za zlatna vrska.kolkavi mi se sansite da dobijam.isto i trojca bratucedi.a ovaa so dedo baba rodeni pred 1920 po difolt li se bile pis3ni kako bugari ili?Inaku na brat mi ne mu baraa nikakvi dokumenti ne bese ni na intervju a celase okolu 3 godini.Faal
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom