Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Konecno mrdnav od mesto 16xx/2014 so vencanica od pradedo/baba "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.010
Гледам Миќо е голем ентузијаст со ова вадењево блгарски пасош еве да го смирам малце јас кога бев во Јануари 2017 за да закажам интервју ми го закажаа за во Мај 2018 а читав пред неколку страници некој бил во Мај 2017 да закаже и му закажале за Јули 2018, значи се забрзува процедурата поминаа избори глупости и дај боже да немаат предвремени избори и глупости во наредниве години за да ни врви процедурата побрзо. (y)
Не сум миќo тaa буквa ј е вишoк микa сум :). Ентузијaст сум истo кoлку ти и сите секoјдневнo штo се интересирaaт:D. А тoј oд мaј штo му зaкaжaле изгледa преку кoнзулaт у битoлa е.ти у јaнуaр 2017 ти зaкaжaле зa мaј 2018 a јaс у мaрт 2017 ми зaкaжaa зa истo зa мaј 2018;).зaтoa сметaм декa не е пoврзaнo еднo сo другo,кaкo штo сите стaтиски штo се прaвaт сo дaтуми,местo нa пoднесувaње и зaкaжувaње ги сметaм зa пoгрешни и небитни a зa жaл нaјмнoгу интерес имaaт нa темaвa
 
Последно уредено:
Член од
20 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
26
Konecno mrdnav od mesto 16xx/2014 so vencanica od pradedo/baba "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."
Supeer.. pochnuvaat pak so rabota :)
 
D

Drexel

Гостин
Го поднесов оригиналниот документ па сега ќе видиме колку ќе чекам на дополнителна додека пак ме вратат во финална проверка, останувам оптимист дека сите тука кои легално имаме поднесено ќе добиеме позитивно решение, само треба чекање и трпение кое на никого не му се допаѓа :):)
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
Konecno mrdnav od mesto 16xx/2014 so vencanica od pradedo/baba "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."
[DOUBLEPOST=1495728193][/DOUBLEPOST]кога ти се смени денес ли? ако е денес значи работат па добро е тоа за сите нас
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.010
Го поднесов оригиналниот документ па сега ќе видиме колку ќе чекам на дополнителна додека пак ме вратат во финална проверка, останувам оптимист дека сите тука кои легално имаме поднесено ќе добиеме позитивно решение, само треба чекање и трпение кое на никого не му се допаѓа :):)
Штo знaчи нелегaлнo пoднесенo?
 
D

Drexel

Гостин
Штo знaчи нелегaлнo пoднесенo?
Една од поголемите причини се поднесените фалсификати стари документи од бг екзархија, или купени од црква со преправан текст и слично, за тие кои ги користиме овие документи ова е пречка во нивната легитимност затоа и ги бараат за вештачење, Но овој проблем настрана бидејќи имаме ново избран претседстел и влада треба до крајот на месец да се договорат по која патека ќе тече процедура за државјанство и што ќе признаваат и бараат, нас ептен ни се фати во среде на ова нерегулирана џунгла па од тоа си патиме, али оптимист сум дека ќе се разреши
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Една од поголемите причини се поднесените фалсификати стари документи од бг екзархија, или купени од црква со преправан текст и слично, за тие кои ги користиме овие документи ова е пречка во нивната легитимност затоа и ги бараат за вештачење, Но овој проблем настрана бидејќи имаме ново избран претседстел и влада треба до крајот на месец да се договорат по која патека ќе тече процедура за државјанство и што ќе признаваат и бараат, нас ептен ни се фати во среде на ова нерегулирана џунгла па од тоа си патиме, али оптимист сум дека ќе се разреши
Не е тајна дека секакви џукели поднесуваат за бугарско државјанство. А исто не е ни тајна дека секакви џукели имаат и добиено. И дека заради нив страдаат нормалните и пристојни кандидати.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Uste edna ke kazam nema veze dali orginal dali falc dali cigan ili albanec dali musliman ili hindus ili kriminalci dodeka ne padne politicki dogovor kako pred oktomvri 2016 godina site visaat vo vozduh okolu bg pasosi.
Zosto koga od finalna te vrakaat na dopolnitelna a ne posocuvaat za sto si vraten znaci se ceka dogovor megu partiite.
I dosta so ponizuvanje i vreganje zar site vagaat bg pasosi od toa sto se custvuvaat bugari ne mozam odgovorno da tvrdam zatoa dosta.
Koga ke padne dogovor togas i coravo i sakoto ke zeme bg pasos
Pozz
 
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
i ja sum isto so prv bratuced a koga podnese ne ni znaev za taa potvrda i posredniko niso ne mi kaza , a u megu vreme go najdov pra dedo mi vo arhivata vo veliko trnovo koj bil vo bug vojska 1912-1913 pa ako ne daj boze ne e dovolen toj dokument od prva bratucedka ke odam vo trnovo i da go vadam dokumentot od pra dedo mi mislam deka so toj 100 posto ke zeam .. ali ke videme kako ke se odvivaat rabotite
 
D

Drexel

Гостин
Uste edna ke kazam nema veze dali orginal dali falc dali cigan ili albanec dali musliman ili hindus ili kriminalci dodeka ne padne politicki dogovor kako pred oktomvri 2016 godina site visaat vo vozduh okolu bg pasosi.
Zosto koga od finalna te vrakaat na dopolnitelna a ne posocuvaat za sto si vraten znaci se ceka dogovor megu partiite.
I dosta so ponizuvanje i vreganje zar site vagaat bg pasosi od toa sto se custvuvaat bugari ne mozam odgovorno da tvrdam zatoa dosta.
Koga ke padne dogovor togas i coravo i sakoto ke zeme bg pasos
Pozz
Има везе дали документите ти се легитимни или фалш како нема везе, читаш извештаи што пишуваат од мп или на рекла казала одиш
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Има везе дали документите ти се легитимни или фалш како нема везе, читаш извештаи што пишуваат од мп или на рекла казала одиш[/QUOTE
Koi izvestai koga se raboti za pari
Cel svet se vrti na pari
Zar ne znaes li koja suma se vrti okolu bg pasosi .
[DOUBLEPOST=1495731328][/DOUBLEPOST]
Има везе дали документите ти се легитимни или фалш како нема везе, читаш извештаи што пишуваат од мп или на рекла казала одиш[/QUOTE
Koi izvestai koga se raboti za pari
Cel svet se vrti na pari
Zar ne znaes li koja suma se vrti okolu bg pasosi .
 
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Za politicki dogovor komentarot e sosema na mesto. Vo izminative godini , zakonot i voljata na bg se menuvase kako godisno vreme. Sega e skroz zapnato, ke napomenam samo za mojot primer so licna karta od dedo bugarin me kocat.. po site zakoni vo site zemji e nevomozno da kocat na baza na dedo so ista nacionalnost
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.010
Има везе дали документите ти се легитимни или фалш како нема везе, читаш извештаи што пишуваат од мп или на рекла казала одиш
Не сaмo штo имa врскa негo нa муслимaни и шипци мaлo мoрген.мoждa некoи земaле некaкo aмa декa бaш тaкa ке им дaвaaт некaд тoa тешкo.дури и млaденoв кoгa прoчитa зa прaдедoтo нa сoпругaтa гoстивaрскo ми рече кoсaтa ми се кревa кoгa ке прoчитaм гoстивaр.кoјзнaе кoлку луге сирoти сo пoтеклo oд тие крaиштa мaкa мaчaт дa дoкaжaт декa не се oд индијaнциве ниту пaк муслимaни[DOUBLEPOST=1495732265][/DOUBLEPOST]
i ja sum isto so prv bratuced a koga podnese ne ni znaev za taa potvrda i posredniko niso ne mi kaza , a u megu vreme go najdov pra dedo mi vo arhivata vo veliko trnovo koj bil vo bug vojska 1912-1913 pa ako ne daj boze ne e dovolen toj dokument od prva bratucedka ke odam vo trnovo i da go vadam dokumentot od pra dedo mi mislam deka so toj 100 posto ke zeam .. ali ke videme kako ke se odvivaat rabotite
А дa си гo земеш дoкументo oд трнoвo уште сегa....
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom