Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Луѓе, изгледа ќе ми треба извод за во неколку бугарски институции, ама ми е неразумно да морам да вадам повеќе изводи и за сите нив одвоено да плаќам превод и легализација. Дали некој до сега заверувал копија од веќе преведен и легализиран извод? Или поточно вака:
извод -> превод на бугарски -> легализација -> копија -> заверка на нотар
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Како поранешен студент во Бугарија, можам да кажам дека исти се и Македонците што студираат таму. Универзитетите во Бугарија се места во кои се зборува тивко, каде и најголемиот простак Бугарин се стишува и се однесува пристојно. А Македонците си довикуваат од едниот до другиот крај на ходникот "Ристооо, земА ли го испито??!!". Да не спомнувам дека влегуваат и во расправии со професори на сред предавање, а тотално непотковани со материјата.
I vo Germanija na fakultet se imam srameno od nasi kako lupaat gluposti i vleguvaat vo diskusii so profesori, a totalno nemaat pojma sto zboruvaat. Zatoa na intervju treba toa da se gleda. Zatoa treba i avtobiografijata da se gleda na koj kolku mu sece. Ne mora da e doktor na nauki, ama mora da znae da se izrazi i da dokaze deka e pismen.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
A da stavat na vrata edna dupka pa na site glavite vnatre i najlesno ke gi kontroliraat.Abe ajde lugje pa sekoj si ima pravo na svoj zivot i na izrazuvanje.Nie sme nepismeni oni pismeni lele ,nemoze site lugje vo isti kos da gi stavame ima i dobri i losi i po pismeni i po nepismeni kako i prstite na rakata ili visinata na lugjeto ,beli crni ........Site sme nie lugje.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
A da stavat na vrata edna dupka pa na site glavite vnatre i najlesno ke gi kontroliraat.Abe ajde lugje pa sekoj si ima pravo na svoj zivot i na izrazuvanje.Nie sme nepismeni oni pismeni lele ,nemoze site lugje vo isti kos da gi stavame ima i dobri i losi i po pismeni i po nepismeni kako i prstite na rakata ili visinata na lugjeto ,beli crni ........Site sme nie lugje.
Вo прaвo си штo си нaпишaл сaмo спoред мoите сфaќaњa зa еднo не си.aкo некoјa држaвa членкa нa еу те удoсти дa бидеш нејзин грaѓaнин и ти издaде пaсoш штo е еднaквo нa живoт,нa шaнсa дa си ги oствaриш сништaтa штo тукa никoгaш немa дa мoжеш дa ги дoживееш реднo е мaкaр кoлку и дa е некoј неписмен или лoш мaкaр дa се пoтруди дa вoзврaти нa дoбринaтa сo дoбринa a дa не збoрaм декa сo непристoјнo oднесувaње ги руши шaнсите нa oстaнaтите кoј утре мoже дa не им се пружи истaтa шaнсa зaрди лoшo искуствo сo oвие кoј веке земaле држaвјaнствa a не гo ценaт дoвoлнo. oвде штo се викa се мoлиме кoленичиме дa дoјдеме дo држaвјaнствo бугaрскo и кaкo требa дa не нaречaт aкo утре плукaме пo тaa истa држaвa
 
Последно уредено:

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација.

Шо значи ова некој да ми објасни? Не за превод него во која фаза сум со државјанството? Што треба да пишува кога треба да одам да си земам адреса или кој и да е следен чекор?

Ова го проверувам на страната за бројчињата што е.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Kako be ako se dogovora kako be nema da davaa neli patriotite so glasovi od bugari vo stranstvo dobija vlast i vetuvaa podrska vo site aspekti a sega ako se dogovoraa po sto prae dve nedeli po izborite ne se dogovorija ili se namestija i sega koj ne ebe nas ama pazi narodot pamti ke gi kazni narednooo pozzzz
Pa gledaj ovie denovi bugarskata tv nova ima novinarsko istrazuvanje i intervjurirale neko od makedonija za slabiot odziv na parlamentarnite bugarski izbori Vo makedonija.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација.

Шо значи ова некој да ми објасни? Не за превод него во која фаза сум со државјанството? Што треба да пишува кога треба да одам да си земам адреса или кој и да е следен чекор?

Ова го проверувам на страната за бројчињата што е.

Мене тој статус ми се смени од кога го зедов пасошот.
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Мене тој статус ми се смени од кога го зедов пасошот.
Епа како да знам кога треба да идам да си земам државјанството ако не го напишат тие тоа? Нели демек затоа е тоа бројче да проверуваме кога ке излезе?
 
D

Daniel_faca

Гостин
Pa gledaj ovie denovi bugarskata tv nova ima novinarsko istrazuvanje i intervjurirale neko od makedonija za slabiot odziv na parlamentarnite bugarski izbori Vo makedonija.
Slabiot odziv zavisi od mnogu faktori mislam imase kazni na prethodnite izbori deka glasale a ne bile prijaveni veruvam deka licno vo bugarija glasale kade sto se po adresa deka vo mk ambasadata i konzulatot nema kapacitet da glasaat site bugari vo mk ova bese problem i na prethodnite parlamentarni izbori ako ne davaat poveke drzavjanstva se negiraat sami sebe i ovde ne e narodot budala da bara drzavjanstvo od drzava sto ne gi
saka i priznava dojde vreme torbesite i albancite da bidat bugari nema myabet ama se e za pari....
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
4
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Za kolku vreme ke se promeni ovaj status i kolku vreme ke cekam za potpis na ukazot ako mozi nekoj da mi objasni
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Za kolku vreme ke se promeni ovaj status i kolku vreme ke cekam za potpis na ukazot ako mozi nekoj da mi objasni
Околу 10 месеци , после на финална од 2-6 месеци и така
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Slabiot odziv zavisi od mnogu faktori mislam imase kazni na prethodnite izbori deka glasale a ne bile prijaveni veruvam deka licno vo bugarija glasale kade sto se po adresa deka vo mk ambasadata i konzulatot nema kapacitet da glasaat site bugari vo mk ova bese problem i na prethodnite parlamentarni izbori ako ne davaat poveke drzavjanstva se negiraat sami sebe i ovde ne e narodot budala da bara drzavjanstvo od drzava sto ne gi
saka i priznava dojde vreme torbesite i albancite da bidat bugari nema myabet ama se e za pari....
tochno velish.... i plus.... trebit da e tuka vo mk pa da glasat..... a koj e toj sto ostanva vo mk a zede bg pasosh.....
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
44
Aman veke do koga vaka?ima li nekoja informacija uste kolku lugje sme zaglaveni vo 2013?veke I nepamtam kolku vreme sum na dopolnitelna
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
tochno velish.... i plus.... trebit da e tuka vo mk pa da glasat..... a koj e toj sto ostanva vo mk a zede bg pasosh.....
Пoлитикaтa нa пaтрoиoтите кaрaкaчaнoв и oстaнaтите е дa се дaдaт штo пoвеке пaсoши нa мaкедoнци веке пoдoлгo време и тaa се прaви зa нaредни 100гoдини не е кaкo кaј нaс сегa вaкa утре дoшле други пу пу не вaжи тoa им е нaциoнaлнa стрaтегијa нa сите пaртии вo бугaријa рaзликaтa е вo прoцедурaтa некoј јa прaви пoлеснa a некoј пoтешкa меѓутoa единствени се пo тoa прaшaње пa зaрем не дaвaa држaвјaнствa кoгa не беa герб и пaтриoтите нa влaст?чистo се сoмневaм декa зa избoрите пaтриoтите се нaдевaле нa глaсoвите oд мaкедoнците сo бугaрскo држaвјaнствo.и ние штo бaрaме бугaрски пaсoши и тие штo дaвaaт си имaме зaцртaнo некaквa цел
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Луѓе, изгледа ќе ми треба извод за во неколку бугарски институции, ама ми е неразумно да морам да вадам повеќе изводи и за сите нив одвоено да плаќам превод и легализација. Дали некој до сега заверувал копија од веќе преведен и легализиран извод? Или поточно вака:
извод -> превод на бугарски -> легализација -> копија -> заверка на нотар
ednas preveduvas i legaliziras i uste nekolku kopii zavereni na notar
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom