Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Zdravo decki,
Imam podneseno za bg pasos uste vo 2005god vo 2009 na moeto brojce pisuvase prekratena prepiska od togas nisto nemam prevzemeno.Pa sovet ili iskustvo sto ponataka dali da podnesuvam nova procedura ili pak mozam da prodolzam so istata
 
D

Drexel

Гостин
gospod znae ne se sekavam :) znaci sigurno mora nova nema sansi da se vidi ako fali nekoj dokument da se prodolzi znam samo deka site dokumenti bea vo red cicko mi posreduvase togas so istite dokumenti brat mi veke ima pasos 5godini
Sigurno moras od ponovo cim ti e prekratena, vo toa vreme se zimalo samo so izjava na notar, sega treba da prilozis cvrsti dokumenti za drzavjanstvo
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Sigurno moras od ponovo cim ti e prekratena, vo toa vreme se zimalo samo so izjava na notar, sega treba da prilozis cvrsti dokumenti za drzavjanstvo
Pochvrst dokument od to deka brat mu ima bg pasosh, amin![DOUBLEPOST=1490284481][/DOUBLEPOST]
gospod znae ne se sekavam :) znaci sigurno mora nova nema sansi da se vidi ako fali nekoj dokument da se prodolzi znam samo deka site dokumenti bea vo red cicko mi posreduvase togas so istite dokumenti brat mi veke ima pasos 5godini
Si imash brat so bg pasosh i taka che si aplicirash. Ne ti trebit nisho drugo dokument... taka mislam.
ako trebit nesho plus neka me dopolnit nekoj sho pojche znajt sho drugi dokumenti trebit da dostavish
 
D

Drexel

Гостин
Pochvrst dokument od to deka brat mu ima bg pasosh, amin![DOUBLEPOST=1490284481][/DOUBLEPOST]
Si imash brat so bg pasosh i taka che si aplicirash. Ne ti trebit nisho drugo dokument... taka mislam.
ako trebit nesho plus neka me dopolnit nekoj sho pojche znajt sho drugi dokumenti trebit da dostavish
Ако има брат со бг пасош не би требале воопшто да го прекратат посебно и во 2005/09 период сигурно или не се повржал убаво или на интервју згрешил нешто...незнам сеа
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
gospod znae ne se sekavam :) znaci sigurno mora nova nema sansi da se vidi ako fali nekoj dokument da se prodolzi znam samo deka site dokumenti bea vo red cicko mi posreduvase togas so istite dokumenti brat mi veke ima pasos 5godini
Пошто веќе си регистриран во системот на ДАБЧ нема потреба да закажуваш за произход...оди на нивната страна таму ти пишува што документи ти требаат за дупликат произход и со тие документи и+ извод твој и на брат ти преведени и легализирани на бугарски и копија од бугарскиот пасош и л.к на брат ти можиш слободно секој работен ден да отидеш до Софија до ДАБЧ и да поднесеш.[DOUBLEPOST=1490285630][/DOUBLEPOST]
Ако има брат со бг пасош не би требале воопшто да го прекратат посебно и во 2005/09 период сигурно или не се повржал убаво или на интервју згрешил нешто...незнам сеа
Во тој период не бараа документ за потекло само со декларација се завршуваше работа.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. :busi:
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Fala luge dali e najubavo da odam preku posrednik ili sam direkno ali neznam dali ke se snajdam imate li vie nekoj da mi preporacate za da me upati posrednik ili preku ambasada i dali znaete kolkav ke bide periodot na cekanje
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
33
Поени од реакции
39
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. :busi:
Bravo .Pocnaa da se razrabotuvat pred izborite.Ako moze da ni kazes koga bese na intervju i deka i brojot na prepiskata.pozz.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Bravo .Pocnaa da se razrabotuvat pred izborite.Ako moze da ni kazes koga bese na intervju i deka i brojot na prepiskata.pozz.
Intervju bev septemvri 2016, broj na prepiska 11xxx/2016 , inaku statusot mi se smeni pred 7-10 dena ne znam tocno. Nekako epten brzo se smeni :) se nadevam deka ke prodolzi vaka i deka nema da ima nikakvi problemi.

Eden cekor sum poblisku do Avstralija :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
33
Поени од реакции
39
Fala luge dali e najubavo da odam preku posrednik ili sam direkno ali neznam dali ke se snajdam imate li vie nekoj da mi preporacate za da me upati posrednik ili preku ambasada i dali znaete kolkav ke bide periodot na cekanje
Naj dobro e da si odis preku posrednik Po moe mislam deka tie mnogu dobro si ja znaat rabotata no ima sto znam i prevaranti.Trosocite se dvizat okolu 500ev do zimane na pasos.Se odi cetri pet pati.Do sega procedurata traese ako ti e se vo red okolu dveipol godini no sega e nesto podolgo.Sega so pasosot od bradti sekako dobivas drzavjanstvo.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
За издавање на извод интернационален да не го има некој барањето неможам онлине да го најдам. И за извод на венчани интернационален ми треба.
 
I

Immigration man

Гостин
Ja

Ja sum imala ista muka ,edva sam nasla dva Ziva starca za izjavu deka poznavali deda mi ....tri Dana u dva sela ama uspelo se I priznali mi vo mp[DOUBLEPOST=1490130895][/DOUBLEPOST]
Pa u decemar mi bilo finalen a 6 februari 2017 deka Sam dobila ,nee mnogo
a ti gi odnese vo bugarija na notar ?ili
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom