Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво колеги. Едно прашање во врска со превод, заверка и легализација на документи во Софија. Дали е потребно мое лично присуство во софија за да се преведат, заверат на нотар И легализираат 2 изводи и 1на крштеница? Под тоа присуство не мислам да ме видат дека сум таму, туку дали треба некаде да се потпишам при извршување на некоја одделна работа или може и посредник да ја заврши оваа работа без да има потреба и јас да одам таму? Фала
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Дали е можно откако ке се подигни указот за службена адреса да се одбери некоја од Петрич пример или мора таа Леге 6?
 
Член од
6 октомври 2016
Мислења
52
Поени од реакции
3
dali i na nekoj drug so go ima zemeno ukazot od konzulatot vo bitola mu rekoja po 2 meseci da odi sofija po maticen broj
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Прегледај го приврзокот 161744 Zdravo na site ima nekoj so promeni od dopolnitelna od 2014 god, mojta prepiska e zaglavena vo ovoj status veke 14 meseci so odneseni dokumeti. Pozdrav
Imaat li rokovi nekakvi za red veke gledam nema .od iterviju imam fkupno 31 mesec.
Druze,podnesi pismena molba na salter vo Ministerstvo za pravosudie sosite navedeni dokumenti sto gi imas predadeno. Statusot na mojata sopruga se smeni vo finalen posle 18 dena. Istoto ocekuvamda se sluci i so mojata prepiska, pozdrav
 
C

CrazyCounter

Гостин
Дали е можно откако ке се подигни указот за службена адреса да се одбери некоја од Петрич пример или мора таа Леге 6?
moze vo bilo koj grad, primer ako imas rodnini ili bliski prijateli moze nivnata adresa da ja navedes sekako so nivna soglasnost ;)
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Дали ако си преку амбасада можеш да си го подигнеш указот од софија за побрзо или ти го праќаат по дипломатска пошта?
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Neka mi pise nekoj vo inbox sto ima sam zemano ukaz od neodamna mi treba sovet, fala

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
zdravo drustvo edno prasanje : dali e vistina deka za adresa, maticen broj, pasos i licna karta cenata e 150 evra i se toa za eden mesec da se sredit i da izlezat i 200 evra isto taka za site ovie raboti no se da se zavrsit za samo dva dena. Dali e to amozno ili sepak mora da pomini soodvetno vreme ? I dali ako zemis BG vozacka trebit od MKD da se otkazis ili ... ?
според она што јас го платив, без посредник, за адреса и егн цената е 15 евра, за извод ако немаш еве уште од 10 до 30 евра во зависност од брзината на постапкатаа, и после за пасош и лк сликање 30 евра по нормална процедура за месец дена... што значи во најскап случај му доаѓа некаде 75 евра, и плус одењето два пати до Софија ќе му дојде и помалку од 150 евра... а за два дена варијантата знам дека сликање во тој случај е 60 евра мислам, така да пресметај како ќе му дојде[DOUBLEPOST=1482138089][/DOUBLEPOST]
Dajte kontakt od nekoj posrednik sto pravi grupa za podiganje na ukaz i podnesuvanje na dokumenti za pasos za januari 2017
немам друже контакти од посредници, ама ваљда ќе се најде некој на форумов што има
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
според она што јас го платив, без посредник, за адреса и егн цената е 15 евра, за извод ако немаш еве уште од 10 до 30 евра во зависност од брзината на постапкатаа, и после за пасош и лк сликање 30 евра по нормална процедура за месец дена... што значи во најскап случај му доаѓа некаде 75 евра, и плус одењето два пати до Софија ќе му дојде и помалку од 150 евра... а за два дена варијантата знам дека сликање во тој случај е 60 евра мислам, така да пресметај како ќе му дојде[DOUBLEPOST=1482138089][/DOUBLEPOST]
немам друже контакти од посредници, ама ваљда ќе се најде некој на форумов што има
А откако го подигна указот што направи следно може малку помош пошто на 29-ти идам за Софија по указот. И дали бараат на сликање извод обичен или меѓународен?Фала!
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
А откако го подигна указот што направи следно може малку помош пошто на 29-ти идам за Софија по указот. И дали бараат на сликање извод обичен или меѓународен?Фала!
значи го подигнуваш указот и после одиш да поднесеш документи за егн во општината каде што ќе пријавиш адресата, и за да го добиеш егн-то се чека недела дена. Ти препорачувам истовремено да си имаш и извод, мислам дека не е битно дали е обичен или меѓународен, во случајот јас имав меѓународен, и уште кога ќе поднесеш за егн да го дадеш изводот за превод и легализација... имаш канцеларии што вршат такви работи спроти Судската палата во центарот, цената е некаде 20 лева за една недела... од кога ќе го земеш егн-то, заедно со указот и изводот одиш да се сликаш за пасош и лк. кога ќе подигнеш указот многу битно е да пријавиш адреса, уште тогаш да знаеш на која адреса ќе пријавиш престој.
 
D

dimitars

Гостин
А откако го подигна указот што направи следно може малку помош пошто на 29-ти идам за Софија по указот. И дали бараат на сликање извод обичен или меѓународен?Фала!
Jas sum isto na 29 za podiganje ke ti pomognam dokolku sakas. Od 1530 sum zakazan.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Jas sum isto na 29 za podiganje ke ti pomognam dokolku sakas. Od 1530 sum zakazan.
јас сум од 15.40 ќе се видиме секако поздрав[DOUBLEPOST=1482144649][/DOUBLEPOST]
значи го подигнуваш указот и после одиш да поднесеш документи за егн во општината каде што ќе пријавиш адресата, и за да го добиеш егн-то се чека недела дена. Ти препорачувам истовремено да си имаш и извод, мислам дека не е битно дали е обичен или меѓународен, во случајот јас имав меѓународен, и уште кога ќе поднесеш за егн да го дадеш изводот за превод и легализација... имаш канцеларии што вршат такви работи спроти Судската палата во центарот, цената е некаде 20 лева за една недела... од кога ќе го земеш егн-то, заедно со указот и изводот одиш да се сликаш за пасош и лк. кога ќе подигнеш указот многу битно е да пријавиш адреса, уште тогаш да знаеш на која адреса ќе пријавиш престој.
Благодарам за инфото!!!За адреса Леге 6 реон Средец така таа е службената?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
според она што јас го платив, без посредник, за адреса и егн цената е 15 евра, за извод ако немаш еве уште од 10 до 30 евра во зависност од брзината на постапкатаа, и после за пасош и лк сликање 30 евра по нормална процедура за месец дена... што значи во најскап случај му доаѓа некаде 75 евра, и плус одењето два пати до Софија ќе му дојде и помалку од 150 евра... а за два дена варијантата знам дека сликање во тој случај е 60 евра мислам, така да пресметај како ќе му дојде[DOUBLEPOST=1482138089][/DOUBLEPOST]
немам друже контакти од посредници, ама ваљда ќе се најде некој на форумов што има
fala druze na odgovorot
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom