Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Dali nekoj od 2013 ili 2012 ima dobieno BG so potvrda od BKKS i koga ima dobieno ?
Dali so prekratenite od 2013 vo juni mesec (kratea i so 1 bratuced togas i so vujko i sl.) ima nekakvi promeni ?
procitaj 3-4 stranici nanazad, eden clen se pofali samo so BKKS potvrda dobil
 
Член од
17 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
10
PepiPepi te molam moze li da mi kazes so sto document si da ne Baram nazad po forumov, Jas sum so prv bratuced, a imam I prijatel so potvrda od bkk go Ima istot status.

pi
So dokumenti od Tetka, potvrda i od BKK (od Mladenov) i potvrda od MBP (od Kolev ). Neznam zosto imame vakov status? ako ima nekoj info neka spodeli !!![DOUBLEPOST=1471527967][/DOUBLEPOST]
Objasni poubavo so sto dokumenti si, toa e najvazno ako sakas nekoj da se obide da objasni ili spodeli iskustvo
So dokumenti od Tetka, potvrda od klubotod na Mladenov i potvrda od klubot na Kolev . Neznam zosto imame vakov status? ako ima nekoj info neka spodeli !!!
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
17
Поени од реакции
30
Dali nekoj od 2013 ili 2012 ima dobieno BG so potvrda od BKKS i koga ima dobieno ?
Dali so prekratenite od 2013 vo juni mesec (kratea i so 1 bratuced togas i so vujko i sl.) ima nekakvi promeni ?
PRIJATELCE,VRATI NEKOLKU POSTOVI NANAZAD,JAS IMAM I USTE SEDUM DRUGI LUGJE OD OHRID STRUGA I OKOLINATA IMAAT DOBIENO SAMO SO BKKS OD 2013,A BROJCINJATA SE OD 7000 DO 9000!!!!!!!!EDEN CLEN ME PRASUVASE NA FORUMOV DALI SI SO POSREDNIK,DA MU ODGOVORAM DEKA SITE POSREDNICI SE ISTI MU ISPLATIV 400 EVRA NA DVE RATI I OTTOGAS,OCI NE MU VIDOV,BIDEJCI NEMA POVECE INTERES,OSTANAV SAM DA TALKAM PO SITE VRATI!KOJ NE JA POMINAL OVAA KASHA NE ZNAE,ZATOA NA SITE OD SRCE IM POSAKUVAM DA IM SE NASMEVNE SRECATA!!!!!!!!!!!
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
PRIJATELCE,VRATI NEKOLKU POSTOVI NANAZAD,JAS IMAM I USTE SEDUM DRUGI LUGJE OD OHRID STRUGA I OKOLINATA IMAAT DOBIENO SAMO SO BKKS OD 2013,A BROJCINJATA SE OD 7000 DO 9000!!!!!!!!EDEN CLEN ME PRASUVASE NA FORUMOV DALI SI SO POSREDNIK,DA MU ODGOVORAM DEKA SITE POSREDNICI SE ISTI MU ISPLATIV 400 EVRA NA DVE RATI I OTTOGAS,OCI NE MU VIDOV,BIDEJCI NEMA POVECE INTERES,OSTANAV SAM DA TALKAM PO SITE VRATI!KOJ NE JA POMINAL OVAA KASHA NE ZNAE,ZATOA NA SITE OD SRCE IM POSAKUVAM DA IM SE NASMEVNE SRECATA!!!!!!!!!!!
ok,
no vo Juni mesec imase masovno prekinuvanje na postapkite i vo toj period postapkta mi e prekinata, a sum samo so BKKS potvrda i jas bev prekraten, i sega statusot ako proveruvam mi e
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин.
Sto posle ova, dali kaj vas kako so kazvas ti od 7000-9000, bevte prekrateni li ne? i so vi pisuvase na status pole podnesuvanjeto na BKKS, bidejki kaj mene posle "finalna proverka..." sledvase prekratuvanje
Mojot broj e 76XX.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ajde nekoj da mi objasni a i drugi gi interesira sto pomatamu koga se podiga ukazot potocno kade se odi posle i kolku se ceka?dali koga se posiga ukazot se pisuvat nekade i iminjata na decata ili nesto slicno ili samo se zema ukazot?kolku se placa?dali so posrednik ili sam da se odi?odnapred blagodaram
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
9
Поени од реакции
11
I jas sum od 2013, I statusot denivive se smenil , raz od sovetot za grazdanstvo so polozitelno .... :) Dokument odnesov od baba mazena tamu a rodena vo Mk.
Br. 11.xxx
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
zdravo.
Vo postapka sum od 02.03.2013 preku ambasada vo Skopje,na intervju na 05.12.2014,vraten za dopolnitelni dokumenti na 24.07.2015,podneseni dopolnitelni dokumenti na 07.09.2015 krstenice od tetka mi (sestra na tatko mi),vencanica od baba i dedo (roditeli na tatko mi) i od dedo (roditel na tatko mi) sveditelstvo na koj sto pisuva blgarin.Koga ke otvoriv da vidam do kade e sto e statusot mi pisuva:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Dali ima nekoj slicen i sto znaci ova.
Значи да доставиш документ кој го потврдува постоењето на „нагорен“ бугарин (во смисла мајка/татко, баба, дедо, прабаба, прадедо) според условот на ......
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Значи да доставиш документ кој го потврдува постоењето на „нагорен“ бугарин (во смисла мајка/татко, баба, дедо, прабаба, прадедо) според условот на ......
Значи не можи да биди то пошто братми и снами со оригинални документи од крштеница поднесени во битола истиот статус го имаат скоро 3 месеци

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
a kolku cekas za ukaz?mnogu li cekas za ukaz ili vednas sakas ajde ne preteruvajte se znae za dve tri nedeli do mesec dena ce izleze ukazot i ne davete vece
По искуство на форумов,минимум месец дена се чека,месец и пол е некој среден рок.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ако одговараш одговарај како што треба, не изигравај кловн.
ај да те просветлим,,,,поимот БУГАРСКИ КУЛТУРЕН КЛУБ СТРУМИЦА скратеница БККС канцеларија во Скопје седиште Струмица е сега што мислиш каде се вага таа потврда...,.,,[DOUBLEPOST=1471568759][/DOUBLEPOST]
На мајка ми прв братучед со бугарски пасош
чудно само што најдов од мајками прв братучет(ист случај ко твојот)поседува пасош од првите,посреднициве ми велат немало потреба,немало веке да бараат потекло...за да подадам дополнителни документи....патем честито..поз...ИСКОРИСТИГО МУДРО[DOUBLEPOST=1471569406][/DOUBLEPOST]
PRIJATELCE,VRATI NEKOLKU POSTOVI NANAZAD,JAS IMAM I USTE SEDUM DRUGI LUGJE OD OHRID STRUGA I OKOLINATA IMAAT DOBIENO SAMO SO BKKS OD 2013,A BROJCINJATA SE OD 7000 DO 9000!!!!!!!!EDEN CLEN ME PRASUVASE NA FORUMOV DALI SI SO POSREDNIK,DA MU ODGOVORAM DEKA SITE POSREDNICI SE ISTI MU ISPLATIV 400 EVRA NA DVE RATI I OTTOGAS,OCI NE MU VIDOV,BIDEJCI NEMA POVECE INTERES,OSTANAV SAM DA TALKAM PO SITE VRATI!KOJ NE JA POMINAL OVAA KASHA NE ZNAE,ZATOA NA SITE OD SRCE IM POSAKUVAM DA IM SE NASMEVNE SRECATA!!!!!!!!!!!
дане идеш преку онај трчајлажи ЈОНЕ мене толку ми бараше,.,.
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2016
Мислења
26
Поени од реакции
51
Ajde nekoj da mi objasni a i drugi gi interesira sto pomatamu koga se podiga ukazot potocno kade se odi posle i kolku se ceka?dali koga se posiga ukazot se pisuvat nekade i iminjata na decata ili nesto slicno ili samo se zema ukazot?kolku se placa?dali so posrednik ili sam da se odi?odnapred blagodaram
Zdravo Prijatele mnogu ubavo ima objasneto na forumot od strana 953 do 959 vrati se malku nazad I citaj clenovite mnogu ubavo imaat objasneto kade shto kolku Koga ke go podigas ukazot sluzbenickata prasuva koja adresa ke prijavis sakas sluzbena Ili na rodnina Ili posrednik so tebe treba da imas 2 sliki I uplatnica od 30 leva drugo nishto ne ti treba nishto ne te prasuva ni za deca ni za rodnini Pozdrav[DOUBLEPOST=1471588046][/DOUBLEPOST]
Zdravo Prijatele mnogu ubavo ima objasneto na forumot od strana 953 do 959 vrati se malku nazad I citaj clenovite mnogu ubavo imaat objasneto kade shto kolku Koga ke go podigas ukazot sluzbenickata prasuva koja adresa ke prijavis sakas sluzbena Ili na rodnina Ili posrednik so tebe treba da imas 2 sliki I uplatnica od 30 leva drugo nishto ne ti treba nishto ne te prasuva ni za deca ni za rodnini Pozdrav
Moja greska treba da Imas uplatnica od 50 leva za ukaz Za EGN e 30 leva Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Zdravo Prijatele mnogu ubavo ima objasneto na forumot od strana 953 do 959 vrati se malku nazad I citaj clenovite mnogu ubavo imaat objasneto kade shto kolku Koga ke go podigas ukazot sluzbenickata prasuva koja adresa ke prijavis sakas sluzbena Ili na rodnina Ili posrednik so tebe treba da imas 2 sliki I uplatnica od 30 leva drugo nishto ne ti treba nishto ne te prasuva ni za deca ni za rodnini Pozdrav[DOUBLEPOST=1471588046][/DOUBLEPOST]
Moja greska treba da Imas uplatnica od 50 leva za ukaz Za EGN e 30 leva Pozdrav
fala za odgovorot prijatele
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Za da se podigne ukazot nema potreba da se zakazuva elektronski, zatoa sto nema mnogu lugje. Najprvo treba da uplatite 50 leva za ukazot vo postenskata banka. Taa se naogja od Kostas kafe na kosot. Svrtete se so grb na Kostas kafe prodolzete do kraj na ulickata i levo. Tamu ke kazete deka uplakate za ukaz. Ke vi dadat urnek. Ke go popolnite. Provizija e 5 leva. Kaj 9.30 bev vo Ministerstvo za pravosudie (tamu kade sto bev i na intervju). Treba da imate ispecateno dekz brojot vi e odobren( ili protokolot ili od trsenje so status deka vi e potpisan ukazot). Na vrata ke ve prasaat dali imate zakazano elektronski i ve pustaat da odite na 5 kat. Tamu cekate red. Obicno primaat po dvajca. Go pokazuvate ispecatenoto i pasosot i dve fotografii da se novi ne isti kako na proishodot. Potoa vi go naogjaat dosieto. Ke vi dadat eden list na koj pisuvate ime i prezime, data na podiganje na ukazot, toa go popolnuvate na KIRILICA. Ke ve prasaat za adresa, mene ne me prasaa zosto veke ja napisav. Toa e sluzbena adresa na opstinata koja se naogja vo blizina. Istata adresa e istaknata na vlezot na 5 kat. Potpis i ke vi vratat orginalni dokumenti koi ste gi podnele za doplnuvanje. Od tamu odite i pravite dve kopii od ukazot i od pasoso ( slikata na pasosot i vlezot vo Bugarija). Ja barate opstina Sredec. Tamu zemate formulari na eden salter. Gi nosite na kasa da platite. Ako ne mozete da se snajdete ke vi gi popolnat. Normalno ke pocastite 5 leva. Popolnetite formulari gi kopirate. Ke se vratite i vi davaat kvitancija za toa deka ste platile. Obicno za 7 dena vi izleguva maticniot broj. Odite da go zemete vo opstina i odite na slikanje. Slikanjeto e na drug kraj na Sofija vo opstina Slatina. Adresata e ul. Shipkovacki prohod 67. Ova go znam zatoa sto soprugot se slikase. Nie se najdovme so garmin. Ako nemate garmin, mozebi e pametno da zemete taksi. Tamu se plaka za 3 dena 124 leva na lice mesto, za licna karta i pasos. Ve slikaat, za 3 dena go podigate pasosot. Ako planirate vednas da zaminete vo EU pozelno e da izvadite evropska zdravstvena karticka. Taa se vadi vo blizi a na opstinata kade sto ke se slikate. Za cena i ualovi ke vi kazam koga ke izvadam, zatoa sto bez l.karta ne ja davaat. Moze da vi pobaraat dvajca svedoci so bugarsko drzavjanstvo da potvrdat deka ste toa vie. Ke zamolite nekoj od tie sto cekaat, normalno znaete treba da pocastite nekoj lev. Ako na nekoj ne mu e jasno slobodno neka me prasa.
@vlado007
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom