Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
игра улога. ако е малолетно добива по автоматизам за 3 месеци. полнолетно ја тера цела постапка.
не поентата ми е ако едниот родител има државјанство и ако ти си полнолетен ДАЛИ КЕ ТИ ПРЕБАРУВААТ + ДОКУМЕНТИ за докажување или добиваш без разлика на се...??!?!
 
C

CrazyCounter

Гостин
не поентата ми е ако едниот родител има државјанство и ако ти си полнолетен ДАЛИ КЕ ТИ ПРЕБАРУВААТ + ДОКУМЕНТИ за докажување или добиваш без разлика на се...??!?!
Nisto ne baraat dobivas sekako
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Pisuvav i porano pa sakam da prasam dali ima slucaj kako mojot ili sum edinstvena. Drzavjanstvoto mi izleze pred mesec ipol (po roditel so bugarsko drzavjanstvo) i mi bese prateno vo ambasadata vo Skopje. Bev vo Sofija tamu da go podignam ne mi dozvolija mi rekoa prateno e vo Skopje cekaj tamu da stigne i tamu ke si prijavis i adresa, taka mora. Od ambasada cel mesec me matkaa javi se nareden ponedelnik uste ne se stiganti dokumentite za prijavuvanje na adresa. Otkako konecno stignaa, bev denes da si go zemam drzavjanstvoto i da prijavam adresa. Adresa imam vo Blagoevgrad i prasav dali moze da otidam licno tamu za da podnesam za maticen broj i od ambasada mi vikaat ne, ne moze mora da cekas od tuka da im stigne diplomatskata posta proveri za 3 MESECI dali e stignata, a potoa za slikanje za licna karta i pasos mozes da izberes dali tuka dali tamu ke se slikas. Nemozev da poveruvam sto slusnav.
Vednas otkako ti izleze zamina za sofija,ili cekase nekoe vreme?BTW moze i da pises koga imase intervju?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Почитувани пред 3 месеци подадов документи во Софија, и тоа со потврда од БКК, и сеа проверувам статус ова ми пишува,
Статус'т на зајавлението е : Издадено удостоверение

Што значи ова, позитивно е, има шанси за пасош, да славам :)
Однапред благодарам.
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
како и да е ке го пишам!денес случајно се сретнав со мојот посредник ване од бг.така да имав шанса да го прашам за ситуацијава општо,е сега можеби ке речете посредник е ко сите други но мене сега за сега не ме излажал за ништо како кажал така излегло плус го фалат многу немам лошо слушнато за него со оваа работа е отсекогаш,,но на страна тоа,,,го прашав за потврдите од БККС бидејки настана проблем со нив тој рече Младенов ги тужел на суд и спорот го добил исто рече дека е сменета и директорката,пошто најдов братучед со бг.пас.го прашав за подавање дополнителни документи тој ми рече нема потреба веке потекло не бараат,НЕ МИ ТРЕБАЛО,.,ми понуди и втора опција бидејки јас су од 2012 прекратените да пишам молба за да ме вратат во постапка пак,сега ке чекам негов повик септември за молбата и дај БОЖЕ да ме вратат во процедура...има расположение,,ке даваат пак...така ми кажа,,па да видиме со ГОСПОД НАПРЕД....поз..
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
12
Поени од реакции
12
како и да е ке го пишам!денес случајно се сретнав со мојот посредник ване од бг.така да имав шанса да го прашам за ситуацијава општо,е сега можеби ке речете посредник е ко сите други но мене сега за сега не ме излажал за ништо како кажал така излегло плус го фалат многу немам лошо слушнато за него со оваа работа е отсекогаш,,но на страна тоа,,,го прашав за потврдите од БККС бидејки настана проблем со нив тој рече Младенов ги тужел на суд и спорот го добил исто рече дека е сменета и директорката,пошто најдов братучед со бг.пас.го прашав за подавање дополнителни документи тој ми рече нема потреба веке потекло не бараат,НЕ МИ ТРЕБАЛО,.,ми понуди и втора опција бидејки јас су од 2012 прекратените да пишам молба за да ме вратат во постапка пак,сега ке чекам негов повик септември за молбата и дај БОЖЕ да ме вратат во процедура...има расположение,,ке даваат пак...така ми кажа,,па да видиме со ГОСПОД НАПРЕД....поз..
Кој е тој посредник Ване од БГ? Да не мислиш на Ванчо Јакимовкси од Охрид што живее во Софија?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Cekav edna nedela otprilika. Inaku na intervju bev 7 noemvri 2014[DOUBLEPOST=1470610143][/DOUBLEPOST]
Cekav edna nedela otprilika. Inaku na intervju bev 7 noemvri 2014
Pa ne e mozno tolku brzo da go ispratile za skopje[DOUBLEPOST=1470645041][/DOUBLEPOST]
Cekav edna nedela otprilika. Inaku na intervju bev 7 noemvri 2014[DOUBLEPOST=1470610143][/DOUBLEPOST]
Cekav edna nedela otprilika. Inaku na intervju bev 7 noemvri 2014
Pa ne e mozno tolku brzo da go ispratile za skopje
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
како и да е ке го пишам!денес случајно се сретнав со мојот посредник ване од бг.така да имав шанса да го прашам за ситуацијава општо,е сега можеби ке речете посредник е ко сите други но мене сега за сега не ме излажал за ништо како кажал така излегло плус го фалат многу немам лошо слушнато за него со оваа работа е отсекогаш,,но на страна тоа,,,го прашав за потврдите од БККС бидејки настана проблем со нив тој рече Младенов ги тужел на суд и спорот го добил исто рече дека е сменета и директорката,пошто најдов братучед со бг.пас.го прашав за подавање дополнителни документи тој ми рече нема потреба веке потекло не бараат,НЕ МИ ТРЕБАЛО,.,ми понуди и втора опција бидејки јас су од 2012 прекратените да пишам молба за да ме вратат во постапка пак,сега ке чекам негов повик септември за молбата и дај БОЖЕ да ме вратат во процедура...има расположение,,ке даваат пак...така ми кажа,,па да видиме со ГОСПОД НАПРЕД....поз..
Me bendisva vaka koga pisuvas:)
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Почитувани пред 3 месеци подадов документи во Софија, и тоа со потврда од БКК, и сеа проверувам статус ова ми пишува,
Статус'т на зајавлението е : Издадено удостоверение

Што значи ова, позитивно е, има шанси за пасош, да славам :)
Однапред благодарам.
Удостовррение сите добиваме, почекај со прославата ☺
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
не поентата ми е ако едниот родител има државјанство и ако ти си полнолетен ДАЛИ КЕ ТИ ПРЕБАРУВААТ + ДОКУМЕНТИ за докажување или добиваш без разлика на се...??!?!
Нормално дека ти треба од родителот документ како лична карта или пасош и од тебе извод на родени. У ,,мое време,, пред едно три години пред се да се закомплицира со процедуриве(кои денес не ги разбирам) беше така и времетраењето си беше како кај сите, си чекаш минимум година дена.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom