Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
Ne sum samo jas i na drugi dobija ukaz pa im vratija i taka ostana veke nemam nadez nema stabileb posrednik da platis i da znaes ke zavris tabota koga trebase da zimaat pari so glava garantiraa sega koga se zezna ne moes da dobus nikoj ama toa e taka trebalo da bide

Sent from my GT-I9515 using Tapatalk
Брат изгледа твојто е било ка ни се сменија на сите статусите погрешка .. на сите после ни ги вратија старите .. а најдобро е да идеш да си питаш пошто од указ неможе да те вратат назад јас како што знам а можно е да има некоја системска грешка пак .. иди прашај си батали го посредникот да не ја заебеш работата
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Samo sto se slusnav so posrednikot,mi rece deka za 10 do 15 dena ke se znae sto ke bidi za site nie sto cekame so potvrdi i bracedi.Inace posrednikot e Ace od cv.Nikole i e posteno coece.[DOUBLEPOST=1465134002][/DOUBLEPOST]
Па во ред е де.Тие се 2013 а ти си 2014 и се еден
Сепак мислам дека има некаков редослед во промената на статусите, еден пријател со сопругата беа на интервјунекаде мај/јуни 2013 год, бројчњата на двајцата се 70хх/2013, јас бев на интервју во Јануари 2014.
Јас поднесов дополнителени документи копија од бг лк од брат ми, a од нив едниот поднесе бг лична карта од вујко му, а другиот не поднесе никакви документи.
Сега двајцата они се со статус "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство." а кај мене стои "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство".
Дополнителните документи ги поднесов пред нив
чекор пред тебе.Тој без документи тешко дека ке помини а тој со вујкото има некакви шанси само ако се расчистат недоразбирањата мегу ДАБЧ и МП.Ти имаш реални шанси да добиеш указ.
Последна промена од денес, јас сум сеуште на дополнителна проверка, другарот што однесе документи од вујко му го прекратија, а жена му што не однесе никакви дополнителни документи и се смени статусот во "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"
 
A

andrea85

Гостин
Последна промена од денес, јас сум сеуште на дополнителна проверка, другарот што однесе документи од вујко му го прекратија, а жена му што не однесе никакви дополнителни документи и се смени статусот во "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"
Lotarija ;)
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Vnimavjte na posrednikot Stole od Sveti Nikole nedoverliv covek na kogo ne treva da mu se veruva.

Sent from my GT-I9515 using Tapatalk
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Последна промена од денес, јас сум сеуште на дополнителна проверка, другарот што однесе документи од вујко му го прекратија, а жена му што не однесе никакви дополнителни документи и се смени статусот во "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"
No comment!!!Treba odenje na lice mesto drugo care nema.Mozno e da e tehnicka greska vo sistemot a mozno da e i cudo :) Bugarija i se e mozno...
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
A so kakvi dopolnitelni dokumenti si ? Dali si potvrda od klubovi ili nesto drugo ?
Nisam sa potvrdom. Izvodi iz maticne knjie grodjenih i uverenje iz opstine Bosielgrad da su otac i deda bugarske ancionalnosti. To je prepis iz maticne knjige rodjenih.[DOUBLEPOST=1466106411][/DOUBLEPOST]
A so kakvi dopolnitelni dokumenti si ? Dali si potvrda od klubovi ili nesto drugo ?
Nisam sa potvrdom. Izvodi iz maticne knjie grodjenih i uverenje iz opstine Bosilegrad da su otac i deda bugarske ancionalnosti. To je prepis iz maticne knjige rodjenih.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Nisam sa potvrdom. Izvodi iz maticne knjie grodjenih i uverenje iz opstine Bosielgrad da su otac i deda bugarske ancionalnosti. To je prepis iz maticne knjige rodjenih.[DOUBLEPOST=1466106411][/DOUBLEPOST]
Nisam sa potvrdom. Izvodi iz maticne knjie grodjenih i uverenje iz opstine Bosilegrad da su otac i deda bugarske ancionalnosti. To je prepis iz maticne knjige rodjenih.
A ti si imal kvalitetni dokumenti.So sreka da ti e.
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Brojot ne e tocen jas sum 2013 so intervju vo oktom 12... Broj sum
Prvo procitaj lepo pa onda komentarisi. Ja sam lepo napisao da mi je proizhod od 2013 a da sam na intervju bio 2014. Zasto bih lagao....nemam razloga. Da sam hteo mogao sam i da vam ne odgovaram na poruke. Pozz[DOUBLEPOST=1466106578][/DOUBLEPOST]
Brojot ne e tocen jas sum 2013 so intervju vo oktom 12... Broj sum
Prvo procitaj lepo pa onda komentarisi. Ja sam lepo napisao da mi je proizhod od 2013 a da sam na intervju bio 2014. Zasto bih lagao....nemam razloga. Da sam hteo mogao sam i da vam ne odgovaram na poruke. Pozz
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Разбрав дека мојот прадедо служел бугарска војска негде од 1917 до 1920, во варна само незнам точна година и незнам кој полк,
Им пишав пред два дена во Велико трново и се поврзав со мојот прадедо со изводи
Еве сега што ми вратија ако знае некој како точно треба да му пишам нека ми помогне
Еве што ми вратија



Уважаеми господине,
Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”, утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја /лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис, тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.
След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција „ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на исканата информација.
За изв'ршване на проучването относно службата на граждани на Македонија в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.

Д. Вачева,
Началник на отдел "ИАДИТ"
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Разбрав дека мојот прадедо служел бугарска војска негде од 1917 до 1920, во варна само незнам точна година и незнам кој полк,




тотално ист случај ко мојот..
 
Член од
17 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.


Koe e znacenjeto na ovoj tekst ?

Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
 
Член од
16 април 2015
Мислења
64
Поени од реакции
40
koga se poddava molba za dopol.dokumenti koj br. na prepiska se pisuva? toj br. sto go zapisuvaat na kartonceto od intervjuto ili prviot, toj sto go pisuvame kako br. na molba ili pinot?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom