Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
J

joe.b

Гостин
Извинете што ви упаѓам у полемикиве, ми треба помош за другар, па еве во негово име ќе прашам да не отвара акаунт нов за џабе. :)

-----------------------------------------------------------------------------
се имам два три пати распрашано, два-три РАЗЛИЧНИ одговори добив.
јас сум роден во Бургас,СЛУЧАЈНО! така испаднало тогаш. 80тите.
Никогаш не сум се замарал со вадење на бугарски пасош не сум имал потреба. Чисто ме занима да си прашам, никогаш не знам кога ќе ми затреба и дали ќе ми затреба. Од документи имам отпусен лист од болницата во Бургас наводно сум имал кога сум се родил акт за раждане така нешто ``извод од матична книга на родените`` вероватно ќе му дојде на македонски. Ама мајка ми негде го зафрлила уште пред 20 години и нема теорија да го најдам. Пошто како се вратиле моите заедно со мене со посредништво на амбасадата на СФРЈ (вероватно со нивна пропусница некоја за мене) како што сме се вратиле назад во тогашна (СФРЈ - СР Македонија) одма почнале со процедура за наши документи и никој не се замарал тогаш за документите што ги добиле од Бугарија, едноставно зафрлени се негде и нема наоѓање.
Која е сега за мене процедурата за вадење на бугарски пасош? пошто ви викам, различни луѓе, различни одговори, некој ми вика одма можеш да извадиш, некој ми вика исто ко и секој македонец, без разлика каде е роден. Сите различно. Не сум отишол не сум се замарал до амбасада да прашам, ај викам тука да прашаме.
Фала ви многу.
-------------------------------------------------------------------------
 
Член од
29 јуни 2007
Мислења
17
Поени од реакции
4
Извинете што ви упаѓам у полемикиве, ми треба помош за другар, па еве во негово име ќе прашам да не отвара акаунт нов за џабе. :)

-----------------------------------------------------------------------------
се имам два три пати распрашано, два-три РАЗЛИЧНИ одговори добив.
јас сум роден во Бургас,СЛУЧАЈНО! така испаднало тогаш. 80тите.
Никогаш не сум се замарал со вадење на бугарски пасош не сум имал потреба. Чисто ме занима да си прашам, никогаш не знам кога ќе ми затреба и дали ќе ми затреба. Од документи имам отпусен лист од болницата во Бургас наводно сум имал кога сум се родил акт за раждане така нешто ``извод од матична книга на родените`` вероватно ќе му дојде на македонски. Ама мајка ми негде го зафрлила уште пред 20 години и нема теорија да го најдам. Пошто како се вратиле моите заедно со мене со посредништво на амбасадата на СФРЈ (вероватно со нивна пропусница некоја за мене) како што сме се вратиле назад во тогашна (СФРЈ - СР Македонија) одма почнале со процедура за наши документи и никој не се замарал тогаш за документите што ги добиле од Бугарија, едноставно зафрлени се негде и нема наоѓање.
Која е сега за мене процедурата за вадење на бугарски пасош? пошто ви викам, различни луѓе, различни одговори, некој ми вика одма можеш да извадиш, некој ми вика исто ко и секој македонец, без разлика каде е роден. Сите различно. Не сум отишол не сум се замарал до амбасада да прашам, ај викам тука да прашаме.
Фала ви многу.
-------------------------------------------------------------------------
Probaj da ja kontaktiras opstinata kaj sto si roden (za da ne odis tamu) I kazi im prezime, tatkovo ime, ime i data na raganje, i zamoli gi da ti kazat dali vo aktot za razdane dali pisuva EGN (toa e maticen broj) ako imas togas za brzo vadis pasos a ako nemas togas kako i sekoj makedonec
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
33
Поени од реакции
36
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
Danas mi se promenio status. Ja sam od 2013. proizhod a intervju 2014.
So kakvi dokumenti dobi ukaz? Sto dostavi kako dopolnitelni dokazi?
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
Danas mi se promenio status. Ja sam od 2013. proizhod a intervju 2014.
i jas sum proishod 2013 a intervju 2014 koj broj si brate pozz i cestitki
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
39
Поени од реакции
33
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
Jas sum od 2013 preku vujko denes prepiskata mi e prekratena sto znaci toa ako najdam drugi dokumenti za poteklo mora cela procedura od pochetok ?

Sent from my GT-I9515 using Tapatalk
Како бе другар ти е прекратена ? Ти пред 1 месец и нешто беше напишал дека си на потпис потоа те вратиле пак на финална како е тоа можно ? иди прашај си таму на лице место да нема некоја заебанција не биди наивен неможе да те прекратат ако веке чекаш потпис..
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Како бе другар ти е прекратена ? Ти пред 1 месец и нешто беше напишал дека си на потпис потоа те вратиле пак на финална како е тоа можно ? иди прашај си таму на лице место да нема некоја заебанција не биди наивен неможе да те прекратат ако веке чекаш потпис..
Ne sum samo jas i na drugi dobija ukaz pa im vratija i taka ostana veke nemam nadez nema stabileb posrednik da platis i da znaes ke zavris tabota koga trebase da zimaat pari so glava garantiraa sega koga se zezna ne moes da dobus nikoj ama toa e taka trebalo da bide

Sent from my GT-I9515 using Tapatalk
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
39
Поени од реакции
33
Ne sum samo jas i na drugi dobija ukaz pa im vratija i taka ostana veke nemam nadez nema stabileb posrednik da platis i da znaes ke zavris tabota koga trebase da zimaat pari so glava garantiraa sega koga se zezna ne moes da dobus nikoj ama toa e taka trebalo da bide

Koj broj si cisto za kontrola do kaj se i sto dokument podnese? Neveruvam deka e prekinata bez obrazlozenie
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
39
Поени од реакции
33
71** 2013
192** 2012

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.

Ovaa ti go pisuvase posledno?
[DOUBLEPOST=1466104155][/DOUBLEPOST]
71** 2013
192** 2012

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.

Ovaa ti go pisuvase posledno?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom