Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Decki edna mala pomosh, sabajle si go proveriv statusot do toj moment mi beshe prepiskata e ispratena na dopolnitelna proverka vo MP, dodeka sega statusot mi e lipsvat danni, nekoj da nema iskustvo okolu ova,?!?! Helpp :)
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Decki edna mala pomosh, sabajle si go proveriv statusot do toj moment mi beshe prepiskata e ispratena na dopolnitelna proverka vo MP, dodeka sega statusot mi e lipsvat danni, nekoj da nema iskustvo okolu ova,?!?! Helpp :)
Како го пишуваш бројчето - во кој формат?
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Decki edna mala pomosh, sabajle si go proveriv statusot do toj moment mi beshe prepiskata e ispratena na dopolnitelna proverka vo MP, dodeka sega statusot mi e lipsvat danni, nekoj da nema iskustvo okolu ova,?!?! Helpp :)
Sigurno ne go vnesuvas pogresno brojceto ,predhodno si go proveruval bilo ok ,najverovatno ke imas promena na statusot ,ako si od 2013 i brojceto ti e nad 9xxx bi trebalo da e toa[DOUBLEPOST=1462564123][/DOUBLEPOST]
Decki edna mala pomosh, sabajle si go proveriv statusot do toj moment mi beshe prepiskata e ispratena na dopolnitelna proverka vo MP, dodeka sega statusot mi e lipsvat danni, nekoj da nema iskustvo okolu ova,?!?! Helpp :)
Sigurno ne go vnesuvas pogresno brojceto ,predhodno si go proveruval bilo ok ,najverovatno ke imas promena na statusot ,ako si od 2013 i brojceto ti e nad 9xxx bi trebalo da e toa
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Sigurno ne go vnesuvas pogresno brojceto ,predhodno si go proveruval bilo ok ,najverovatno ke imas promena na statusot ,ako si od 2013 i brojceto ti e nad 9xxx bi trebalo da e toa[DOUBLEPOST=1462564123][/DOUBLEPOST]
Sigurno ne go vnesuvas pogresno brojceto ,predhodno si go proveruval bilo ok ,najverovatno ke imas promena na statusot ,ako si od 2013 i brojceto ti e nad 9xxx bi trebalo da e toa
Ама денес е неработен ден во Бугарија, како му се сменило од сабајле до попладне?
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Toa e ok da ne e raboten ,no i nedela e neraboten pa najcesto azuriraneto do sega go vrsea za viken stranata ne rabotese za vikend ili davase vakvi imformacii pa sea se e moguce statusot e deka nema takvi podatoci ili gresni no takvo info pokazuvase i predhodno koga imase azuriranje na stranata
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Dali ima kaj nekogo promeni od famoznata 2013 posle broevite 9000 nagore ? edinstveno sto mozeme da zaklucime spored @makfalanga1 e deka se stasani do 913*......
9199 sum i e na "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"

Sent from my MI 4LTE
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
3 dena nemav moznost da go proveram forumot.bev na pat.
"Ovde se slucila treta svetska vojna".
Decki - jas bev prv od moeto semejstvo koe trgna vo pohod za bg. Pasos.
I sam terav. Imam drugari koi studiraa i ostanaa vo Sofija. Odev kaj niv-spiev za nok ili dve. Mi pomagaa kolku mozea.Makotrpno e. Patot do Sofija e tezok..krivudav...kako sto e i oatot do bg pasos. Brat mi i ostanatite odea preku posrednici.i podobro e.
Jas sum samo so potvrda od bkks od strumica-dobiena vo esenta 2015 ..veke ne pamtam koga tocno-so statistika od selo vo koe 70% bile bugari.so taa potvrda otidov da baram nov proizhod-ne mi dadoa. Taa isra potvrda ja dadov i vo Min.za pravda.
Od dopolnitelna preminav iscekava fi-alen pregled od eksperti.dali pomogna ili ne potvrdata neznam.
Sega cekam.
Vednas ke Ve izvestam za bilo koja promena.
Samo so potvrda sum-bez istoriski dokument ili rodnini.
Broj 6... od 2013.
Ok?[DOUBLEPOST=1462570856][/DOUBLEPOST]3 dena nemav moznost da go proveram forumot.bev na pat.
"Ovde se slucila treta svetska vojna".
Decki - jas bev prv od moeto semejstvo koe trgna vo pohod za bg. Pasos.
I sam terav. Imam drugari koi studiraa i ostanaa vo Sofija. Odev kaj niv-spiev za nok ili dve. Mi pomagaa kolku mozea.Makotrpno e. Patot do Sofija e tezok..krivudav...kako sto e i oatot do bg pasos. Brat mi i ostanatite odea preku posrednici.i podobro e.
Jas sum samo so potvrda od bkks od strumica-dobiena vo esenta 2015 ..veke ne pamtam koga tocno-so statistika od selo vo koe 70% bile bugari.so taa potvrda otidov da baram nov proizhod-ne mi dadoa. Taa isra potvrda ja dadov i vo Min.za pravda.
Od dopolnitelna preminav iscekava fi-alen pregled od eksperti.dali pomogna ili ne potvrdata neznam.
Sega cekam.
Vednas ke Ve izvestam za bilo koja promena.
Samo so potvrda sum-bez istoriski dokument ili rodnini.
Broj 6... od 2013.
Ok?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
3 dena nemav moznost da go proveram forumot.bev na pat.
"Ovde se slucila treta svetska vojna".
Decki - jas bev prv od moeto semejstvo koe trgna vo pohod za bg. Pasos.
I sam terav. Imam drugari koi studiraa i ostanaa vo Sofija. Odev kaj niv-spiev za nok ili dve. Mi pomagaa kolku mozea.Makotrpno e. Patot do Sofija e tezok..krivudav...kako sto e i oatot do bg pasos. Brat mi i ostanatite odea preku posrednici.i podobro e.
Jas sum samo so potvrda od bkks od strumica-dobiena vo esenta 2015 ..veke ne pamtam koga tocno-so statistika od selo vo koe 70% bile bugari.so taa potvrda otidov da baram nov proizhod-ne mi dadoa. Taa isra potvrda ja dadov i vo Min.za pravda.
Od dopolnitelna preminav iscekava fi-alen pregled od eksperti.dali pomogna ili ne potvrdata neznam.
Sega cekam.
Vednas ke Ve izvestam za bilo koja promena.
Samo so potvrda sum-bez istoriski dokument ili rodnini.
Broj 6... od 2013.
Ok?[DOUBLEPOST=1462570856][/DOUBLEPOST]3 dena nemav moznost da go proveram forumot.bev na pat.
"Ovde se slucila treta svetska vojna".
Decki - jas bev prv od moeto semejstvo koe trgna vo pohod za bg. Pasos.
I sam terav. Imam drugari koi studiraa i ostanaa vo Sofija. Odev kaj niv-spiev za nok ili dve. Mi pomagaa kolku mozea.Makotrpno e. Patot do Sofija e tezok..krivudav...kako sto e i oatot do bg pasos. Brat mi i ostanatite odea preku posrednici.i podobro e.
Jas sum samo so potvrda od bkks od strumica-dobiena vo esenta 2015 ..veke ne pamtam koga tocno-so statistika od selo vo koe 70% bile bugari.so taa potvrda otidov da baram nov proizhod-ne mi dadoa. Taa isra potvrda ja dadov i vo Min.za pravda.
Od dopolnitelna preminav iscekava fi-alen pregled od eksperti.dali pomogna ili ne potvrdata neznam.
Sega cekam.
Vednas ke Ve izvestam za bilo koja promena.
Samo so potvrda sum-bez istoriski dokument ili rodnini.
Broj 6... od 2013.
Ok?
брат ги измеша брзините со постов???неможам да ти го разберам,,велиш си тргнам со потврда од бккс клубот да бараш нов происхот ТЕ ОДБИЛЕ,,како тогаш си ошол во министерството со КОЈ происхот????кога не ти дале????/како ти е процедурата!!??
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Sigurno ne go vnesuvas pogresno brojceto ,predhodno si go proveruval bilo ok ,najverovatno ke imas promena na statusot ,ako si od 2013 i brojceto ti e nad 9xxx bi trebalo da e toa[DOUBLEPOST=1462564123][/DOUBLEPOST]
Sigurno ne go vnesuvas pogresno brojceto ,predhodno si go proveruval bilo ok ,najverovatno ke imas promena na statusot ,ako si od 2013 i brojceto ti e nad 9xxx bi trebalo da e toa
Daaa, brojceto mi e 113xx /2013, pocna nervoza da ne fakja, posrednikot mi veli, sigurno gresno vnesuvash, a ne e mozno toa, kako dosega tolku meseci po noviot sistem si sakashe sega da ne saka, svasta[DOUBLEPOST=1462573028][/DOUBLEPOST]
Sigurno ne go vnesuvas pogresno brojceto ,predhodno si go proveruval bilo ok ,najverovatno ke imas promena na statusot ,ako si od 2013 i brojceto ti e nad 9xxx bi trebalo da e toa[DOUBLEPOST=1462564123][/DOUBLEPOST]
Sigurno ne go vnesuvas pogresno brojceto ,predhodno si go proveruval bilo ok ,najverovatno ke imas promena na statusot ,ako si od 2013 i brojceto ti e nad 9xxx bi trebalo da e toa
Daaa, brojceto mi e 113xx /2013, pocna nervoza da ne fakja, posrednikot mi veli, sigurno gresno vnesuvash, a ne e mozno toa, kako dosega tolku meseci po noviot sistem si sakashe sega da ne saka, svasta
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
брат ги измеша брзините со постов???неможам да ти го разберам,,велиш си тргнам со потврда од бккс клубот да бараш нов происхот ТЕ ОДБИЛЕ,,како тогаш си ошол во министерството со КОЈ происхот????кога не ти дале????/како ти е процедурата!!??
Од старите е он, може директно да ја однесе во МП без произод. Ама он сакал и произход, ама го одбиле.
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
9199 sum i e na "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"

Sent from my MI 4LTE
Blagodaram!
Znaci ima nadez, podmrdnaa so 2013....
 

m0r

Член од
25 август 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали некој може да ми каже каде се вади лекарско уверение кое е признато за оваа намена?

Исто така околу потврдата за неосудуваност: На сајтот на Основен суд 1 има два вида формулари
(БАРАЊЕ-КАЗНЕНА ЕВИДЕНДИЈА и БАРАЊЕ-КРИВИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА). Кое од двете се бара за бугарско државјанство?
 
Член од
6 мај 2016
Мислења
19
Поени од реакции
10
За неосудуван ке одиш во суд и на капија ке прашаш каде се ваѓа документ за неосудуван и ко ке поднесиш молба ке те прашаат за каква намена ти е и ти ке им кажеш дека ти е за бугарско државјанство(во документот да е наведено обавезно),а лекарско посреникот ке го прашаш ке ти каже јас го платив 800 ден.(исто така наведено да е и во лекарското одобрение дека ти е за бугарско државјанство)
 
Последно уредено:

m0r

Член од
25 август 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
За неосудуван ке одиш во суд и на капија ке прашаш каде се ваѓа документ за неосудуван и ко ке поднесиш молба ке те прашаат за каква намена ти е и ти ке им кажеш дека ти е за бугарски пасош(во документот да е наведено обавезно),а лекарско посреникот ке го прашаш ке ти каже јас го платив 800 ден.(исто така наведено да е и во лекарското одобрение дека ти е за бугарски пасош)
Посредникот е од друг град и не знаеше баш да ми каже за лекарското уверение. Дали вадел некој во Скопје вакво уверение и каде?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
За неосудуван ке одиш во суд и на капија ке прашаш каде се ваѓа документ за неосудуван и ко ке поднесиш молба ке те прашаат за каква намена ти е и ти ке им кажеш дека ти е за бугарски пасош(во документот да е наведено обавезно),а лекарско посреникот ке го прашаш ке ти каже јас го платив 800 ден.(исто така наведено да е и во лекарското одобрение дека ти е за бугарски пасош)
za Bugarsko drzavjanstvo nikako Bugarski pasos
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom