Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Stranata na ministerstvoto kade proveruvame statusot nesto ne raboti moznoe da ima nesto novo posle ova ke vidime :)
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dali nekoj drug ima vakov status i dali nekoj znae sto sledi posle ovaj status ..inaku sum od 2012 so ftor bratuced .... Pozz do site !
@bugarkata A sto status ti pishuvashe prethodno ?[DOUBLEPOST=1457788524][/DOUBLEPOST]
Од образована преписка, втора фаза е преписката се намира в согласуване с задолжителни институции или во превод датотека се наоѓа во задолжителна процедура во согласност. Значи дека документите се пратени во МВР и ДАБЧ на преглед и државна безбедност. Мене уште ми стои статусот образувана преписка, а бројот ми е 8.../2015.После прегледот од овие институции ако се е во ред се менува статусот во финален преглед пред гласање во совет на гражданство. Ова ми го кажаа од министерството преку пријатели од бг.
@paparak Dali mozebi znaesh otkako dokumentite se vrateni na doplnitelna proverka, koi status odi po red MVR ili MP ?
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Dali imal nekoj iskustvo so Nikola-Kalesho od bitola. Dali brka rabota ili e prevarant.
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
ПЕТАР КОЛЕВ ми рече неможе невозможно е,,,ни сега ни во иднина,,,,само наново процедура[DOUBLEPOST=1457747237][/DOUBLEPOST]
Da ama toa bese do septemvri oktomvri, potoa posrednikot mi kaza deka treba da se priceka do sredina na februari za da ima nesto novo za prekratenite, pa zatoa prasuvam ako nekoj nesto znae.
Nema da se vrakaat vo procedura veke prekinatite
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Има ли некој информација за нов закон од 1март,јас сум со бројче 2012 и посредникот ми вика треба наново по нов закон од 1март и не барале потекло
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Od kade ti e informacijatq,od nekoja selska birtija?
Kako sto se zboruva seuste ima sansi za prekratenite, sostojbata tuka e zaglavena, a ne se otfrleni. prekratena znaci prekinata na odreden period po povtornoto razgleduvanje. Na posrednicite inaku najpoveke im odgovara odnovo procedura bidejki povtorno gi zemaat parite, zatoa site insitiraat na toa pa i lugje na VMRO koi isto dobivaat pari od toj bisnis. Inaku naskoro bi trebalo da se razjasni.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Kako sto se zboruva seuste ima sansi za prekratenite, sostojbata tuka e zaglavena, a ne se otfrleni. prekratena znaci prekinata na odreden period po povtornoto razgleduvanje. Na posrednicite inaku najpoveke im odgovara odnovo procedura bidejki povtorno gi zemaat parite, zatoa site insitiraat na toa pa i lugje na VMRO koi isto dobivaat pari od toj bisnis. Inaku naskoro bi trebalo da se razjasni.
Мене двајца посредници ми кажаа дека треба наново
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Прекратена постапка значи дека одново треба да се почне процедурата наново. Многу кандидати не однеле дополнителни документи или не им уважиле тоа што однеле. Има разни случаеви од луѓе што се бараат на потерница, или дале несоодветни здраствен документ. Секој случај е приказна за себе. Пред август 2015 не признаваа документи од братучеди или чичковци туку само по права линија. Некој може и да помине од прекратена во задолжителна, но и Јулијан Ангелов рече дека мора да се почне наново. Не тврдам туку кажувам што слушнав
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ти благодарам за одговорот. за колку време ја заврши оваа постапка во општина? кога поднесле моиве за да земат изводи му кажале дека нема шанси да се преправи нешто зашто баба ми и дедо ми се починати, единствено некаква изјава на нотар во Македонија да направат мајка ми и вујко ми со двајца сведоци,дека станува збор за истите луѓе, но не знам таа изјава дали ќе ја прифатат во бг?Позз[DOUBLEPOST=1457765264][/DOUBLEPOST]
Да има матични броеви на мајка ми и на вујко ми. ти благодарам
Не матични броеви на мајка ти и на вујко ти, за матични броеви на нивните родители зборувам. Ако татко им (дедо ти) на едниот извод е напишан Трајко, а на друг Трајчо, тогаш имаш проблем, ама ако Трајко и Трајчо се напишани со ист матичен број на изводите на мајка ти и вујко ти, тоа е доказ дека станува збор за истиот човек. Ме сфаќаш?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom