Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
МЕ ИНТЕРЕСИРА дали има некој подадено,за кога закажуваат за интервју,се надевам ДАЈ БОЖЕ нешто остана од декември,,ве молам само сигурна информација,ВЕ МОЛАМ ЗА ОДГОВОР.....[DOUBLEPOST=1457224314][/DOUBLEPOST]http://www.aba.government.bg/?legal=4
Брат ми поддаде во јануари оваа година, интервју му закажаа кај 20 ноември.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
36
Поени од реакции
57
Брат ми поддаде во јануари оваа година, интервју му закажаа кај 20 ноември.
"Evo taze vesti iz ministarstva.Bio sam 12.02. u Sofiji da zakazem intervju.Zakazali su mi za 17.11."
Ovo je sa srpskog foruma koji je inace mnogo siromasniji s informacijama...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Се надевам дека не е многу повторливо прашање али има 1000 страни

Ќе може некој да ми каже каде е најевтино и најсигурно за поднесување за пасош?

Фала
Moze moze naevtino i najsigurno ti e preku ambasada e sega sto se ceka malku povece vreme toa e drug muabet
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Pozdrav
Dali ja pocnaja 2015 i ako e pocnata do kade se stignati.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Другар ми беше пред месец време, поднесе документи и му закажаа интервју дури за месец ноември.
Јас лани овоа време само месец време чекав за интервју од поднесување на документите.
Може влијае тоа што кај мене се двајца родители со документи кај него само еден, нека објасне некој зашо толку време ќе чека дечкото само за интервју ?
ИЗВИНИ брат,,,,,,,за оваа година 2016 или другата 2017?????????????????[DOUBLEPOST=1457313992][/DOUBLEPOST]
Брат ми поддаде во јануари оваа година, интервју му закажаа кај 20 ноември.
ЛЕЛЕ ако имам среќа да ми закажат и мене во ноември оваа година КЕ ИЗВАДАМ скарата,музиката,и автомацката, КЕ ПРОСЛАВИМ:vozbud:,,ДА НЕ Е САМО 2017 како повекето што ми кажуваат...
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
ИЗВИНИ брат,,,,,,,за оваа година 2016 или другата 2017?????????????????[DOUBLEPOST=1457313992][/DOUBLEPOST]
ЛЕЛЕ ако имам среќа да ми закажат и мене во ноември оваа година КЕ ИЗВАДАМ скарата,музиката,и автомацката, КЕ ПРОСЛАВИМ:vozbud:,,ДА НЕ Е САМО 2017 како повекето што ми кажуваат...
Pa valjda e za 2016...?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Се чека оти има народ во редот, ништо не е готово за 3 месеца.

Лично јас поднесов во ДАБЧ документи (по втор пат) точно на средината на јули (2015), произходот ми испадна за месец и пол. Додека ги собрав другите документи и додека почекав одмори и слично отидов во Софија да закажам интерврју на крајот на септември (2015). Тогаш интервјуто ми го закажаа за 22-ри февруари (2016) година. Еден човек што беше со мене и чекавме во ред имаше некој проблем со документите не влезе одма внатре, јас влегов во 10:30 ми закажаа на 22-ти, човекот заврши работа во 12:30 и му тогаш му закажа на 24-ти февруари. Значи рачунајте во септември два саата беа два дена, а денеска колку е...

Инаку да не се чудите од каде волку гужва, не сме само ние македонцитете што поднесуваме барања. Само да знаете колку турци, албанци, срби и украинци има таму во редот, поготово ако надојдат сите украинци каде според некои анализи во Украина живеат 1 милион со некакво си потекло од Бугарија и Романија.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Луѓе, мислете малце логички. Не е важно дали различни луѓе имаат или немаат исти презимиња. Важно е еден ист човек да не фигурира на различни документи со различно име или презиме. На документите пишува кој кому е родител, така се добива роднинската поврзаност, а тоа е сѐ што ти треба. Ситуацијата ти е чиста, можеш да се поврзеш со братучед ти, само дали ќе ти дадат "пасош" на таа основа, не е сосема сигурно. Читам дека некои добиваат, јас бев одбиен, ама твое е да си пробаш и да се надеваш. А процедурата ќе ти потрае.
Кој период беше одбиен ? Одбиен за происход од ДАБЧ или за државјанство ?
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Се чека оти има народ во редот, ништо не е готово за 3 месеца.

Лично јас поднесов во ДАБЧ документи (по втор пат) точно на средината на јули (2015), произходот ми испадна за месец и пол. Додека ги собрав другите документи и додека почекав одмори и слично отидов во Софија да закажам интерврју на крајот на септември (2015). Тогаш интервјуто ми го закажаа за 22-ри февруари (2016) година. Еден човек што беше со мене и чекавме во ред имаше некој проблем со документите не влезе одма внатре, јас влегов во 10:30 ми закажаа на 22-ти, човекот заврши работа во 12:30 и му тогаш му закажа на 24-ти февруари. Значи рачунајте во септември два саата беа два дена, а денеска колку е...

Инаку да не се чудите од каде волку гужва, не сме само ние македонцитете што поднесуваме барања. Само да знаете колку турци, албанци, срби и украинци има таму во редот, поготово ако надојдат сите украинци каде според некои анализи во Украина живеат 1 милион со некакво си потекло од Бугарија и Романија.
Се
Се чека оти има народ во редот, ништо не е готово за 3 месеца.

Лично јас поднесов во ДАБЧ документи (по втор пат) точно на средината на јули (2015), произходот ми испадна за месец и пол. Додека ги собрав другите документи и додека почекав одмори и слично отидов во Софија да закажам интерврју на крајот на септември (2015). Тогаш интервјуто ми го закажаа за 22-ри февруари (2016) година. Еден човек што беше со мене и чекавме во ред имаше некој проблем со документите не влезе одма внатре, јас влегов во 10:30 ми закажаа на 22-ти, човекот заврши работа во 12:30 и му тогаш му закажа на 24-ти февруари. Значи рачунајте во септември два саата беа два дена, а денеска колку е...

Инаку да не се чудите од каде волку гужва, не сме само ние македонцитете што поднесуваме барања. Само да знаете колку турци, албанци, срби и украинци има таму во редот, поготово ако надојдат сите украинци каде според некои анализи во Украина живеат 1 милион со некакво си потекло од Бугарија и Романија.
Се слoжувaм сo тoa мегутoa и несе рaбoти несе aжурни некaкo се oпуштени пoјди oд врaтa нељубезни пa нaтaму. Нaј кеф им е нa кoгa пoчивкa и гoтoвo кете тепaт пoниживaчки.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Кој период беше одбиен ? Одбиен за происход од ДАБЧ или за државјанство ?
Од ДАБЧ бев одбиен, лани летото. Од Петар Колев бев охрабрен да аплицирам со прв братучед, ама ете не бидна.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Од ДАБЧ бев одбиен, лани летото. Од Петар Колев бев охрабрен да аплицирам со прв братучед, ама ете не бидна.
Ama toj petar kolev i taa moclata ne znam kako se vikase od bitola od zdruzenieto se nikoj i nisto iako mnogu tuka go velicaat. Od niv ne zavisi ama bas nisto i ne se sposobni za nisto. ne e eden sto se zaebal so niv do sega...
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Од ДАБЧ бев одбиен, лани летото. Од Петар Колев бев охрабрен да аплицирам со прв братучед, ама ете не бидна.
Сo сигурнoст дoбивaш прoисхoт сo пoтврдa oд здрузение oд Струмицa
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom