Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Има некој логичен одговор зошто и бројки накај 8000/2014 ги враќаат на дополнителна, нели они беа со регуларни произходи од ДАБЧ, поздрав
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Има некој логичен одговор зошто и бројки накај 8000/2014 ги враќаат на дополнителна, нели они беа со регуларни произходи од ДАБЧ, поздрав
Логичен одговор е дека не сакаат да даваат пасоши како порано.Ги пополнија квотите за давање државјанства....барем засега.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Има некој логичен одговор зошто и бројки накај 8000/2014 ги враќаат на дополнителна, нели они беа со регуларни произходи од ДАБЧ, поздрав
Proizhodite od dabc pocnaa da gi priznavaat i bez dokaz za poteklo od star dokument odnosno so povtdi od bugarskite zdruzenija nekade mesec po prvoto glasanje na zakonot, letoto ovaa godina[DOUBLEPOST=1448662802][/DOUBLEPOST]I ne postojat nikakvi kvoti. Ni drzavjanstvoto e materijalno dobro ni nacionalnosta i nie lugeto sme proizvod sto se plasira na pazarot za da ima granica na pobaruvackata. Site sto se po poteklo bugari imaat pravo da pobaraat od drzavata drzavjanstvo. Sekako deka site nema da dobijat a toa moze da bide od poveke raboti.
 
Последно уредено:

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Ima li nekoj na forumov od 2014 sto dobil proishod So dokazano poteklo a e vraten na dopolnitelna
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Kaj mene odneseni dopol dok vo januari i seuste nema promena na status, brojce od 2013.
Kaj tebe kako e situacijata koga odnese dopol ?
i jas sum na dopolnitelna proverka. dokumenti za poteklo dostaviv vo dekemvri minatata godina i eve veke cela godnina cekam a statusot ne e promenet.
I jas uste chekam, nema aber nikakov. Pred dve nedeli se javiv i mi rekoja da se javam Januari...
Na koj broj se javuvate? Jas eve veke edna nedela zvonam na tel: 00359 2 9237 474 ama nikoj ne se javuva. Mu pisuvam na e mail: bgcitizen@justice.government.bg/ i od tamu nema odgovor.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Дали некој до сега ги има контаткирано ДАБЧ преку email?(претпоставувам овеј е email-от: aba@aba.government.bg поставен на нивната web страна)
Прашањето ми е дали одговараат назад и дали треба да му се пишува на бугарски? Јас конкретно сакам да ги прашам за статусот не мојот происход да ми кажат бројче затоа што го немам, поддавав преку Конзулат и се надевам дека до сега апликацијата е влезена во процедура и има некаков статус.
jas im pisav vejke 5 pati i nemam nikakov odgovor taka da imas google translater prevedi si i imsprati da vidis mozebi ke ti vrata pozz so srejka[DOUBLEPOST=1448703563][/DOUBLEPOST]
Логичен одговор е дека не сакаат да даваат пасоши како порано.Ги пополнија квотите за давање државјанства....барем засега.
im odgovara na bugarite da davaat pasosi veruvaj i ke davaat se dodeka ne dojde noz do koska dodeka ne gi stegna i pak ke napomenam komisijata ubavo si navede deka tie sto nemaat stari dokumenti da davaat so blizni rodnini i ako nemas blizni rodnini da davaat so potvrdi zatoa sto izjavija deka vo makedonija bile prisilno osteteni stari dokumenti za da se skrijaat bugarite vo neja eve na primer jas i kako mn drugi nemame nisto bugarsko i tie sto imaat ova ona pak nese se bugari.T urcite bile tursko bugarite bile bugarsko srbite bile srpsko se nadevam deka sum vo pravo ali sepak bitno e da si zemime pasosi a to kako mu e st mu e ne e ni bitno so srejka na site i sto skoro do pasosi pozz
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
i jas sum na dopolnitelna proverka. dokumenti za poteklo dostaviv vo dekemvri minatata godina i eve veke cela godnina cekam a statusot ne e promenet.

Koe brojce si Mrmi?

Na koj broj se javuvate? Jas eve veke edna nedela zvonam na tel: 00359 2 9237 474 ama nikoj ne se javuva. Mu pisuvam na e mail: bgcitizen@justice.government.bg/ i od tamu nema odgovor.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Дечки, со происходот добив и документ за разрешување, престој, во Ќустендил (посредникот ми го пиша, како град на живеење), сега сакам да се смени, да биде Софија. Дали знаеете како се менува тоа или пак можам махинално отпосле да го сменам кога ќе се добие државјанството? Фала Ви

Пишуваш адреса кога го подигаш указот тогаш ќе те прашаат да пишиш адреса. Ако не си стигнал до тоа мислам дека може да се пишиш у Софија.[DOUBLEPOST=1448706355][/DOUBLEPOST]
Пишуваш адреса кога го подигаш указот тогаш ќе те прашаат да пишиш адреса. Ако не си стигнал до тоа мислам дека може да се пишиш у Софија. А без пробле мислам дека ќе го смениш од кога ќе земеш државјанство. Само мислам декаќе те кошта 50 евра некаде.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Логичен одговор е дека не сакаат да даваат пасоши како порано.Ги пополнија квотите за давање државјанства....барем засега.
Логичен одговор е дека не сакаат да даваат пасоши како порано.Ги пополнија квотите за давање државјанства....барем засега.
@Candy @nikolce24 bi trebalo tie brojcinja okolu 8000/2014 da prilozile dokumenti vo Dabc zosto Dabc prestana da izdava proizhod bez star dokument fevruari 2014, a tie brokcinja bile na intervju juni/juli/avgust 2014 sto znaci proizhod izvadile posle fevruari 2014, toa nesto me buni, pisete sto mislite. Poz
 
D

Daniel_faca

Гостин
@Candy @nikolce24 bi trebalo tie brojcinja okolu 8000/2014 da prilozile dokumenti vo Dabc zosto Dabc prestana da izdava proizhod bez star dokument fevruari 2014, a tie brokcinja bile na intervju juni/juli/avgust 2014 sto znaci proizhod izvadile posle fevruari 2014, toa nesto me buni, pisete sto mislite. Poz
Mislam deka od 1 dekemvri 2014 vi dabc pocnaa da baraa dokument za poteklo imase oficijalno na nivnata web strana
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Mislam deka od 1 dekemvri 2014 vi dabc pocnaa da baraa dokument za poteklo imase oficijalno na nivnata web strana
Uste letoto juni mesec koga bevme so drugar mi vo DABC sluzitelot na vratta ne prasa imate li dokumenti za poteklo jas rekov da drugar mi rece ne potoa vlegovme I istoto ne prasaa mene mi odobrija a na drugar mi go odbijaaa uste juni mesec se baraa dok za poteklo ova so se na dopolnotelna jas mislam deka I'm baraat da dostavat original dokaz kako na primer na proizhodot mu pisuva vrz so osnova e izdaden no mozebi sakat da gi poglednat original dokumentite zosto mene petar kolev mi rece deka za pisuvanje pisuva vrz koja osnova e izdaden proizhodot no sepak e podobro da go imas dostaveno I original dokumentot taka da jas mislam toe zosto se vrateni na dopolnitelna jas mojot si go dostaviv pa koga ke dojde red da me pregledat ke vi kazam :)
 
S

Sukhoi-27

Гостин
@Candy @nikolce24 bi trebalo tie brojcinja okolu 8000/2014 da prilozile dokumenti vo Dabc zosto Dabc prestana da izdava proizhod bez star dokument fevruari 2014, a tie brokcinja bile na intervju juni/juli/avgust 2014 sto znaci proizhod izvadile posle fevruari 2014, toa nesto me buni, pisete sto mislite. Poz
Povtorna proverka da vidat dali vo DABC se smenile rabotite ili seuste im izdavaat proishodi na Kosovari i Albanci.Treba da se zeme vo predvid deka vo Bugarija funkcionira se na princip na kvoti.Na primer po kvota primaat studenti na opredelenii fakulteti kako sto e momentalnata sostojba na pazarot i spored kvoti gi pustaat da diplomiraat (ne e kako kaj nas).Za ludje od strana sto studiraat tamu toa ne vazi.Najverovatno za ovaa godina gi popolnija kvotite za drzavjanstva pa sega usporuvaat rabota.Site ke dobijat so imaat dopolnitelni samo ke pocekaat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom