Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Od minatata nedela mojata prepiska od 2013 koja bese na dopolnitelna postpaka, so odneseni dokumenti od voen arhiv, posle skoro godina dena e vratena vo normala, odnosno za zadolzitelna proverka za instituciite. Istiot slucaj e i so brat mi i negovata e povtorno na razgleduvanje za zainteresiranite institucii a bese na dopolnitelna, i nemase podneseno nikakvi dopolnitelni dokumenti. Isto slucaj i so dvajca durgari od istata godina. Bez dopolnitelni dokumenti i kaj niv.
Samo jas li ostanav bez promena na status od 2013
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Jas koga vadev co septemvri ovaa godina bese potrebno:
Predcite dedo ili pra dedo da se rodeni vo period od 1900-1920 godina. Spored toa ima tamu statistika dali vo mestoto kade sto bile rodeni lugeto vo toj period se izjasnuvsle za bugari. Stoi se so brojki kolku se izjasnile bugari kolku srbi kolku grci kolku turci. Ako mnozinstvoto za konkretnoto selo ili grad bilo bugarsko imalo bugarska egzarhija ili skolo na bugarski jazik izdavaat potvrda ako nema ne izdavaat. So potvrdata davaat i kopija od statistikata za dokaz. Primer: imase covek so predci od selo Bogomila Veles i ne mu izdadoa potvrda zosto mnogu mal del se izjasnile za bugari.
Od BKKS li e ? Posto na mene mi pisuva deka spored nekoja statistika od 1900, ali ne mi dadoja na mene kopija od statistitika
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Od BKKS li e ? Posto na mene mi pisuva deka spored nekoja statistika od 1900, ali ne mi dadoja na mene kopija od statistitika
DA od BKKS na Lazar.[DOUBLEPOST=1447628612][/DOUBLEPOST]
Od BKKS li e ? Posto na mene mi pisuva deka spored nekoja statistika od 1900, ali ne mi dadoja na mene kopija od statistitika
Epa ne znam zosto ne ti dale. Mora da go dokazes toa vnatre napisanoto i so statistikata i so site dokumenti sto ti se vo potvrdata prevedeni
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
DA od BKKS na Lazar.[DOUBLEPOST=1447628612][/DOUBLEPOST]
Epa ne znam zosto ne ti dale. Mora da go dokazes toa vnatre napisanoto i so statistikata i so site dokumenti sto ti se vo potvrdata prevedeni
a kratovskiot kraj pod kogo bilo vo toj period? mu treba informacija na prijatel ded mu e roden 1913 vo slegovo
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Jas koga vadev co septemvri ovaa godina bese potrebno:
Predcite dedo ili pra dedo da se rodeni vo period od 1900-1920 godina. Spored toa ima tamu statistika dali vo mestoto kade sto bile rodeni lugeto vo toj period se izjasnuvsle za bugari. Stoi se so brojki kolku se izjasnile bugari kolku srbi kolku grci kolku turci. Ako mnozinstvoto za konkretnoto selo ili grad bilo bugarsko imalo bugarska egzarhija ili skolo na bugarski jazik izdavaat potvrda ako nema ne izdavaat. So potvrdata davaat i kopija od statistikata za dokaz. Primer: imase covek so predci od selo Bogomila Veles i ne mu izdadoa potvrda zosto mnogu mal del se izjasnile za bugari.
toa taka za da se izvadi potvrda od BKKS od strumica,a MAKEDOSKO BUGARSKO ZDRUZENIE sto e so sediste vo bitola a ima ogranoci i vo poveke gradovi nebaraat takvi statistiki,izdavaat na site makedonci
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
toa taka za da se izvadi potvrda od BKKS od strumica,a MAKEDOSKO BUGARSKO ZDRUZENIE sto e so sediste vo bitola a ima ogranoci i vo poveke gradovi nebaraat takvi statistiki,izdavaat na site makedonci
Da ama na telefon vo dabc kazaa deka prioritet se od bkks i deka treba da ima dokaz na kakva osnova e dobieno. Iako i dvete zdruzenija se priznati ako se javis tie ke ti go naglasat bugarski kulturen klub skopje
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Da ama na telefon vo dabc kazaa deka prioritet se od bkks i deka treba da ima dokaz na kakva osnova e dobieno. Iako i dvete zdruzenija se priznati ako se javis tie ke ti go naglasat bugarski kulturen klub skopje
jas bev vo strumica kaj lazar tocno pred edna godina i zedov potvrda od klubot bez rodninska vrska,no takvi statistiki ne mi barase togas samo deklaracija podpolniv na notar i dobiv proizhod od DABC vrz osnova na toa,a sega ete poinakva procedura e,neznam samo ponataka vo ministerstvo dali bi mi pravele nekakov problem ili nema vrska
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Jas koga vadev co septemvri ovaa godina bese potrebno:
Predcite dedo ili pra dedo da se rodeni vo period od 1900-1920 godina. Spored toa ima tamu statistika dali vo mestoto kade sto bile rodeni lugeto vo toj period se izjasnuvsle za bugari. Stoi se so brojki kolku se izjasnile bugari kolku srbi kolku grci kolku turci. Ako mnozinstvoto za konkretnoto selo ili grad bilo bugarsko imalo bugarska egzarhija ili skolo na bugarski jazik izdavaat potvrda ako nema ne izdavaat. So potvrdata davaat i kopija od statistikata za dokaz. Primer: imase covek so predci od selo Bogomila Veles i ne mu izdadoa potvrda zosto mnogu mal del se izjasnile za bugari.
од збор до збор сево ова е ТОЧНО истото и мене ми го кажаја........[DOUBLEPOST=1447641341][/DOUBLEPOST]
toa taka za da se izvadi potvrda od BKKS od strumica,a MAKEDOSKO BUGARSKO ZDRUZENIE sto e so sediste vo bitola a ima ogranoci i vo poveke gradovi nebaraat takvi statistiki,izdavaat na site makedonci
ЕДНО да си знаете ТОА здружение битолско е оформрно вчера и поради некоја причина мене не сакаја да ми издадат потврда (незнам зошто) сум слушнал дека некого одбиле со нивните потврди не им ги прифатиле,но БККС еден од најстарите нивната потврда е појака од другите,не им правам реклама,немам удел во тоа....[DOUBLEPOST=1447642346][/DOUBLEPOST]ИГНОРИРАЈТЕ ја првата минута....................

https://www.youtube.com/watch?v=WDumt7rAF7g
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
jas bev vo strumica kaj lazar tocno pred edna godina i zedov potvrda od klubot bez rodninska vrska,no takvi statistiki ne mi barase togas samo deklaracija podpolniv na notar i dobiv proizhod od DABC vrz osnova na toa,a sega ete poinakva procedura e,neznam samo ponataka vo ministerstvo dali bi mi pravele nekakov problem ili nema vrska
Se nadevam deka nema da imas problem a ako imas togas vadi nova potvrda
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
vcera me zamisli eden clen na forumot so tolerancijata na nosenje dop.dokumenti.ne znam dali drzi mesto posto ne znam ako si zadocnel poveke od 6 meseci badiela ti bilo posle toa da nosis jas kasnam ne 6 tuku 9 seuste sum na dopolnitelna dali iako gi nosam postoi moznost da ne daj boze da me prektatat dali nekoj ima iskustvo so ovaa problematika.?
A podnese li nova molba so dokumentot sto go dostavi.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Само што се јавив во Бг Амбасада во Скопје, за термин за легализација најрано февруари-страшно !!!........ Има ли некој што скоро бил во Софија, ќе ги носам документите во Понеделник, за колку време ќе ми бидат готови ? Инаку преведени ми се, само да ги легализирам треба.

И дали има некој за накај Софија, да делиме такси. Тргам во понеделник од Скопје.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
:oftopik: Mene ne me vlece nisto kon srbija i jugoslavija. Srbofob sum i mrazam se sto e srbsko! :pipi:
Фрустрациите остави ги на друго место, тука нема место за омраза.тука е секој добредојден без разлика на верата или националноста. А поготово што се кандидираш за бугарско државјанство затоа што блгарите патриоти не мразат никого туку ја сакаат својата нација. Нема место за ФОБИ на форумот по ниедна основа
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Od minatata nedela mojata prepiska od 2013 koja bese na dopolnitelna postpaka, so odneseni dokumenti od voen arhiv, posle skoro godina dena e vratena vo normala, odnosno za zadolzitelna proverka za instituciite. Istiot slucaj e i so brat mi i negovata e povtorno na razgleduvanje za zainteresiranite institucii a bese na dopolnitelna, i nemase podneseno nikakvi dopolnitelni dokumenti. Isto slucaj i so dvajca durgari od istata godina. Bez dopolnitelni dokumenti i kaj niv.
So sreka! Koe brojce ste? I koga odnesovte dopol dok?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom