Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ne procitav nikade, dali i za vo ambasadata kje se zakazuva online ?
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
23
Сакам да ја споделам радоста со вас. Пред 3-4 дена ми се смени статусот од "Обработва се" во "Изчаква конечно решение", а сега кога проверив ми пишува "Издадено удостоверение"
Само да ви кажам дека поднесов документи во ДАБЧ негде на крајот на јуни, со пасош од прв братучед.[DOUBLEPOST=1438724548][/DOUBLEPOST]
Да не мислите дека ве лажам.
zdravo marjan sakam da te prasam koga podnesuvase za proishod na koj datum vo juni bidejki i jas podnesuvav toga so dokumenti od cicko mi na tatko mi rogjen brat pozz
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
299
Само да ве прашам, кога се земе произход и со комплетни документи, директно се оди во Министерство за Правосудие или треба да се закаже термин?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
6
zdravo marjan sakam da te prasam koga podnesuvase za proishod na koj datum vo juni bidejki i jas podnesuvav toga so dokumenti od cicko mi na tatko mi rogjen brat pozz
Бидејќи овие сељаците од форумот ме банираа на една недела и не можам да го отворам форумот, ти одговарам од акаунтот на другар ми.
Бев на 23 Јуни.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Бидејќи овие сељаците од форумот ме банираа на една недела и не можам да го отворам форумот, ти одговарам од акаунтот на другар ми.
Бев на 23 Јуни.
Сега сељаците од форумот те банираат перманентно. Оди мисири на друг форум кај што нема такви.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Има ли некој кој планира да оди во Софија после 12 септември на конкретен датум за да заедно патуваме или да се организираме за превоз(за бг пасош)?
Пишете во ПП.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
7
Поени од реакции
13
моето искуство со посредникот е следно- бев на 17 јуни во Софиа.поднесов за происход со копија документ од вујкоми пошто он има бг пасош, и нормално ги поврзав преку изводите мој, на мајками, и на вујкоми и ги преведов во софиа.на 3 август добив происход.сега одам следна фаза поднесување на документи за да закажам интервју. она што ми го кажа мојот посредник кој долги години односно над 10 години е во оваа работа и има извадено преку 5000 пасоши е следното: законот кој веќе еднаш го гласаа нема да има второ читање и веќе важи и е на сила делумно не не и официјално пошто не е искочен во сл. весник. процедурите за оние кои немаат никаков близок роднина кој има бг пасош е со потврдата од здружението која чини 30 евра, како и македонски оригинал изводи од една од страните (мајка,татко) на барателот на БГ пасош, како и умреница од баба или дедо.после тоа тие документи треба да се легализираат(преведат) во софија и така ќе може да се добие происход....цената на овие случаеви кои ќе вадат на овој начин е поскапа за разлика од оние кои вадат преку роднини бидејќи има повеќе документи за преведување...отприлика се некаде околу 150 евра за првава фаза односно за добивање происход.
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
моето искуство со посредникот е следно- бев на 17 јуни во Софиа.поднесов за происход со копија документ од вујкоми пошто он има бг пасош, и нормално ги поврзав преку изводите мој, на мајками, и на вујкоми и ги преведов во софиа.на 3 август добив происход.сега одам следна фаза поднесување на документи за да закажам интервју. она што ми го кажа мојот посредник кој долги години односно над 10 години е во оваа работа и има извадено преку 5000 пасоши е следното: законот кој веќе еднаш го гласаа нема да има второ читање и веќе важи и е на сила делумно не не и официјално пошто не е искочен во сл. весник. процедурите за оние кои немаат никаков близок роднина кој има бг пасош е со потврдата од здружението која чини 30 евра, како и македонски оригинал изводи од една од страните (мајка,татко) на барателот на БГ пасош, како и умреница од баба или дедо.после тоа тие документи треба да се легализираат(преведат) во софија и така ќе може да се добие происход....цената на овие случаеви кои ќе вадат на овој начин е поскапа за разлика од оние кои вадат преку роднини бидејќи има повеќе документи за преведување...отприлика се некаде околу 150 евра за првава фаза односно за добивање происход.
Dali mozi da ni dades telefonski broj od toj posrednikot i nie da izvadime?
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
моето искуство со посредникот е следно- бев на 17 јуни во Софиа.поднесов за происход со копија документ од вујкоми пошто он има бг пасош, и нормално ги поврзав преку изводите мој, на мајками, и на вујкоми и ги преведов во софиа.на 3 август добив происход.сега одам следна фаза поднесување на документи за да закажам интервју. она што ми го кажа мојот посредник кој долги години односно над 10 години е во оваа работа и има извадено преку 5000 пасоши е следното: законот кој веќе еднаш го гласаа нема да има второ читање и веќе важи и е на сила делумно не не и официјално пошто не е искочен во сл. весник. процедурите за оние кои немаат никаков близок роднина кој има бг пасош е со потврдата од здружението која чини 30 евра, како и македонски оригинал изводи од една од страните (мајка,татко) на барателот на БГ пасош, како и умреница од баба или дедо.после тоа тие документи треба да се легализираат(преведат) во софија и така ќе може да се добие происход....цената на овие случаеви кои ќе вадат на овој начин е поскапа за разлика од оние кои вадат преку роднини бидејќи има повеќе документи за преведување...отприлика се некаде околу 150 евра за првава фаза односно за добивање происход.
До само пред 2-3 дена имаше ликови на форумов што тврдеа дека не примаат документи на оние без потекло или некој роднина со бг пасош,и сега наеднаш ова...Некој не ја кажува вистината очигледно
 
Член од
3 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
66
http://m.offnews.bg/news/Политика_8/Гражданство-за-всеки-којто-има-роднина-б'лгарин_537014.html
Според предложените измененија се предвижда в'зможност при липса на официални документи, удостоверјавашти произход, так'в да може да б'де доказван с нотариално заверена декларација
I na drugi sajtovi isto citav i nikade ne bea spomnati bugarskite klubovi ili dokumenti od niv. Sekade go pisuvase samo ova so zaverena deklaracija na notar za tie sto nemame nikakov dokument
 
Член од
8 август 2015
Мислења
7
Поени од реакции
13
моето мислење за различните состојби и искуства на форумов е следно- тоа што голем дел од посредниците се фејк односно станале посредници на своја рака и без одобрение од некоја бугарска институција или клуб, е голем проблем и тие луге неможат да им помогнат на оние што сакаме бг пасош, и ги лажат и им зимаат пари џабе...јас знам многу примери од типот на глумецот од народни прикаски лазар бараков кој има неколку стотици луѓе излажано дека посредува за пасош а човекот е жива превара, и еден куп такви слични примери.... само преку вмро-бнд и каракачанов и здруженијата на бугарите во РМ кои исто така се поврзани со партијата се оние кои се вистински посредници и ги држат работите како што треба....најчесно ви кажувам дека Петар Колев како предводник и тие неколку луѓе кои се со него во тимот а се поделени во неколку града низ РМ се единствени посредници кои со сигурност вадат БГ пасош....се друго е превара и замајување на народот...
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
моето мислење за различните состојби и искуства на форумов е следно- тоа што голем дел од посредниците се фејк односно станале посредници на своја рака и без одобрение од некоја бугарска институција или клуб, е голем проблем и тие луге неможат да им помогнат на оние што сакаме бг пасош, и ги лажат и им зимаат пари џабе...јас знам многу примери од типот на глумецот од народни прикаски лазар бараков кој има неколку стотици луѓе излажано дека посредува за пасош а човекот е жива превара, и еден куп такви слични примери.... само преку вмро-бнд и каракачанов и здруженијата на бугарите во РМ кои исто така се поврзани со партијата се оние кои се вистински посредници и ги држат работите како што треба....најчесно ви кажувам дека Петар Колев како предводник и тие неколку луѓе кои се со него во тимот а се поделени во неколку града низ РМ се единствени посредници кои со сигурност вадат БГ пасош....се друго е превара и замајување на народот...
tacno taka.. i da se nadovrzam, koga bese manifestacijata za 5 godisninata na zdruzenieto makedonsko-blgarsko prijatelstvo vo bitola , na site posrednici im bea procitani iminjata i preziminjata i site se kacija na binata za grupna fotografija na celo so Petar Kolev...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom