Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
23
ljuge dali znaete deka brojcinjata od 2012 od 9000 i nekoe se vrateni pak vo zadolzitelna procedura i deka e odobreno preku bratuced cicko vujko i tn...
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Pa dosega ne se e nekoj pofalil od bratuced I tn deka e prodolzeno pak vo zadolzitelna, do Dusha I oni neznaat so praat moe mislenje se e evropa so kje kaze pustite tolku volku onolku I nas Samo ne dupcat mislea deka kje ima so document star povekje pa ajde da videme da ne navalaat baagi, videa vejke nema so dokumenti so idat pa ajde kje gledame vie da gi pustame so rodnini Demek podnesenite vejke probuvat izmenuvat ama drzat limit taka nekako dovagja nekoj Ako ima pozitivno iskustvo neka pishe obavezno da ne ohrabre, a ne poslednite 10 strani samo pcofki, jas ova ona ti li be koj be... Veza nema ima prostor za zabava I tenzii neka si trazat mesto tuka e bitno navreme da se informirame...
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
od kade pa na tebe taa informacija koga se finalni raboti okolu zakonot ne siri dezinformacii.
Jas nikogas ne siram dezinformacii,toa go znaat mnogu na forumot mnogu infirmacii prv GI postirav,a ako ne ti e jasno togas vlezi na sajtot na narodnoto sobranie i vidi ja procedurata kak zakonoproektot stava zakon i ako oni lazat togas jas se izvinuvam na site
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
23
neznam jas sega gi gledav i mojot posrednik mi taka rece deka pocnale da odobruvaat taka bidejki imal sega slucaj na cicko da mu bide vratena vo zadolzitelna procedura i deka za proishodot mozelo i preku bratuced i cicko da se dobie
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
За кадрите кои се високо квалификувани пасошот е последно нешто што се гледа.
Сега секој има шанси за работа во ЕУ. Ако го бива де.
Така е само во теорија, праксата го покажува спротивното. Не е невозможно, но сепак е отежнато.

Конкретно за Англија, со немањето на ЕУ пасош изборот на работодавци ти се сведува само на оние компании кои имаат дозвола за спонзорство на странски работник надвор од ЕУ. Дозволата која се обновува го чини работодавецот пари, исто и процедурата за најмувањето која оди преку адвокати. Не само што е финансиски товар, туку дополнително го комплицира процесот бидејќи тој мора да го оправда вработувањето на странски работник. В. Британија води политика на намалување на имиграцијата надвор од ЕУ кога веќе не можат да ја контролира онаа од ЕУ поради договорот за слобода на движење на луѓето.

Како резултат на тоа, Англичаните претпочитаат работници кои се од унијата. Честопати се случувало да ме контактираат заинтересирани регрутери со понуда за работа мислејќи дека Македонија е членка на ЕУ. Откако ќе им кажам дека не е, ќе ми вратат порака дека работодавецот ја нема лиценцата за да ме вработи иако профилот и искуството одговара на описот на работната позиција.

Исто, со самото тоа што си не-ЕУ граѓанин преговарачката позиција за плата ти е послаба бидејќи го изложуваш работодавецот на екстра трошоци. Визата ти е временски ограничена и врзана за само за тој работодавец, не можеш да смениш работно место ако добиеш подоцна подобра понуда. Овие информации ми се од директен контакт со регрутери од агенции во В. Британија.
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
neznam jas sega gi gledav i mojot posrednik mi taka rece deka pocnale da odobruvaat taka bidejki imal sega slucaj na cicko da mu bide vratena vo zadolzitelna procedura i deka za proishodot mozelo i preku bratuced i cicko da se dobie
Јас пред некој ден се јавив кај др посредник да прашам, за чичковци братучеди за происход, ми кажа сега за сега не може.....да се почека као законот.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Така е само во теорија, праксата го покажува спротивното. Не е невозможно, но сепак е отежнато.

Конкретно за Англија, со немањето на ЕУ пасош изборот на работодавци ти се сведува само на оние компании кои имаат дозвола за спонзорство на странски работник надвор од ЕУ. Дозволата која се обновува го чини работодавецот пари, исто и процедурата за најмувањето која оди преку адвокати. Не само што е финансиски товар, туку дополнително го комплицира процесот бидејќи тој мора да го оправда вработувањето на странски работник. В. Британија води политика на намалување на имиграцијата надвор од ЕУ кога веќе не можат да ја контролира онаа од ЕУ поради договорот за слобода на движење на луѓето.

Како резултат на тоа, Англичаните претпочитаат работници кои се од унијата. Честопати се случувало да ме контактираат заинтересирани регрутери со понуда за работа мислејќи дека Македонија е членка на ЕУ. Откако ќе им кажам дека не е, ќе ми вратат порака дека работодавецот ја нема лиценцата за да ме вработи иако профилот и искуството одговара на описот на работната позиција.

Исто, со самото тоа што си не-ЕУ граѓанин преговарачката позиција за плата ти е послаба бидејќи го изложуваш работодавецот на екстра трошоци. Овие информации ми се од директен контакт со регрутери од агенции во В. Британија.
Пак ќе ти повторам се зависи кого го знаеш и колку те бива. Ако не те бива имај и амерички пасош џабе ти е.
Имам двајца пријатели албанец и турчин во Англија. Едниот има фирма и си донесе 3-ца братучеди од Тетово таму. Англичаните ги плаќа помалку од братучедите. Им среди се од документи и буквално ми кажа го чинело само 3 месеца чекање и бутање мала сума во нечие џепче. Чивекот гради згради таму и е топ. Отиде пред 10 години БЕЗ ЕУ ПАСОШ.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Така е само во теорија, праксата го покажува спротивното. Не е невозможно, но сепак е отежнато.

Конкретно за Англија, со немањето на ЕУ пасош изборот на работодавци ти се сведува само на оние компании кои имаат дозвола за спонзорство на странски работник надвор од ЕУ. Дозволата која се обновува го чини работодавецот пари, исто и процедурата за најмувањето која оди преку адвокати. Не само што е финансиски товар, туку дополнително го комплицира процесот бидејќи тој мора да го оправда вработувањето на странски работник. В. Британија води политика на намалување на имиграцијата надвор од ЕУ кога веќе не можат да ја контролира онаа од ЕУ поради договорот за слобода на движење на луѓето.

Како резултат на тоа, Англичаните претпочитаат работници кои се од унијата. Честопати се случувало да ме контактираат заинтересирани регрутери со понуда за работа мислејќи дека Македонија е членка на ЕУ. Откако ќе им кажам дека не е, ќе ми вратат порака дека работодавецот ја нема лиценцата за да ме вработи иако профилот и искуството одговара на описот на работната позиција.

Исто, со самото тоа што си не-ЕУ граѓанин преговарачката позиција за плата ти е послаба бидејќи го изложуваш работодавецот на екстра трошоци. Визата ти е временски ограничена и врзана за само за тој работодавец, не можеш да смениш работно место ако добиеш подоцна подобра понуда. Овие информации ми се од директен контакт со регрутери од агенции во В. Британија.
Ако отидеш таму ке најдеш дупки во законот ако ги побараш иако е ризично.Бг пасош е сепак најдобра варијанта.Не сите што заминуваат во еу имаат еу пасош има и др варијанти што човек треба да е таму да ги дознае
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Така е само во теорија, праксата го покажува спротивното. Не е невозможно, но сепак е отежнато.

Конкретно за Англија, со немањето на ЕУ пасош изборот на работодавци ти се сведува само на оние компании кои имаат дозвола за спонзорство на странски работник надвор од ЕУ. Дозволата која се обновува го чини работодавецот пари, исто и процедурата за најмувањето која оди преку адвокати. Не само што е финансиски товар, туку дополнително го комплицира процесот бидејќи тој мора да го оправда вработувањето на странски работник. В. Британија води политика на намалување на имиграцијата надвор од ЕУ кога веќе не можат да ја контролира онаа од ЕУ поради договорот за слобода на движење на луѓето.

Како резултат на тоа, Англичаните претпочитаат работници кои се од унијата. Честопати се случувало да ме контактираат заинтересирани регрутери со понуда за работа мислејќи дека Македонија е членка на ЕУ. Откако ќе им кажам дека не е, ќе ми вратат порака дека работодавецот ја нема лиценцата за да ме вработи иако профилот и искуството одговара на описот на работната позиција.

Исто, со самото тоа што си не-ЕУ граѓанин преговарачката позиција за плата ти е послаба бидејќи го изложуваш работодавецот на екстра трошоци. Визата ти е временски ограничена и врзана за само за тој работодавец, не можеш да смениш работно место ако добиеш подоцна подобра понуда. Овие информации ми се од директен контакт со регрутери од агенции во В. Британија.
ова јас го проверив во германија истиот систем е....ТОЧНОЕ...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Spored sobranieto zakonot treba da dojde na dneven red za glasanje do dva meseci od koga komisijata ke go prifati zakonskiot proekt.Taka e spored rabotata na sobranieto.
== Членовите на постојаните комисии го дискутираат законопроектот не порано от 24 часа и не покасно от 3 седмици от добивањето. Тие представуваат на председателот на Народното собрание и на председателот на водечката комисија мотивиран доклад. За прво гласување докладите по законопроектите се представуваат не покасно от два месеца от нивното внесување .==
Законопроектите се гласаат не покасно от два месеца от нивното внесување, значи од 4.02. 2015. Комисијата треба да го разгледа за најмногу три недели.Сега, што комисијата касни, тоа е друго, законски до сега веќе требаше да биде изгласан.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Ако отидеш таму ке најдеш дупки во законот ако ги побараш иако е ризично.Бг пасош е сепак најдобра варијанта.Не сите што заминуваат во еу имаат еу пасош има и др варијанти што човек треба да е таму да ги дознае
Тоа варира од држава до држава, секоја си има своја имиграциона политика, некаде е полиберална. Мојот одговор се однесуваше само за В. Британија.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
pa i ministerot imase 1 mesec da se proiznese za predlok na dopuna na zakonot inaku ne se menuva zakonot samo se dodavaat izmenite pa on se iznese za rok 1 nedela taka da i do krajot na mesecot juni dopunata na zakonot za drzavjanstvo ke se donese
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Пак ќе ти повторам се зависи кого го знаеш и колку те бива. Ако не те бива имај и амерички пасош џабе ти е.
Имам двајца пријатели албанец и турчин во Англија. Едниот има фирма и си донесе 3-ца братучеди од Тетово таму. Англичаните ги плаќа помалку од братучедите. Им среди се од документи и буквално ми кажа го чинело само 3 месеца чекање и бутање мала сума во нечие џепче. Чивекот гради згради таму и е топ. Отиде пред 10 години БЕЗ ЕУ ПАСОШ.
Јас можам да ти набројам примери за индивидуалци кои успеале и од Африка, но тоа не ја отсликува општата состојба и имиграционата политика на една земја.

Знаеш ли колку се пријавуваат на огласот кои ги бива? Зарем регрутерот може сите стотина кандидати да ги провери посебно?

Првиот критериум по кој се прави елиминација е дали имаш право да живееш и работиш во земјите на ЕУ. После се гледа дали твоето искуство на резимето одговара на потребите на компанијата. На крај, се праќа списокот до компанијата за да ги спроведе интервјуата на 10 кандидати за да им го провери знаењето. Со немањето ЕУ пасош шансите да стигнеш до оваа фаза ти се минимални.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Јас можам да ти набројам примери за индивидуалци кои успеале и од Африка, но тоа не ја отсликува општата состојба и имиграционата политика на една земја.

Знаеш ли колку се пријавуваат на огласот кои ги бива? Зарем регрутерот може сите стотина кандидати да ги провери посебно?

Првиот критериум по кој се прави елиминација е дали имаш право да живееш и работиш во земјите на ЕУ. После се гледа дали твоето искуство на резимето одговара на потребите на компанијата. На крај, се праќа списокот до компанијата за да ги спроведе интервјуата на 10 кандидати за да им го провери знаењето. Со немањето ЕУ пасош шансите да стигнеш до оваа фаза ти се минимални.
Немањето на ЕУ пасош не значи ништо. Ако ја имаш неопходната квалификација, работно искуство и препораки нема начин да не те примат никаде.
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
ljuge dali znaete deka brojcinjata od 2012 od 9000 i nekoe se vrateni pak vo zadolzitelna procedura i deka e odobreno preku bratuced cicko vujko i tn...
Знаеме,но тоа што е фактичка состојба т.е дека повеќе од половина од 2012 се прекратени и прекинете со ширењето на дезинформации чичковци,вујковци итн.,а дел од посредниците за да си ги наполнат џебовите само пуштаат невистинити муабети.

Форумов има наслов,за Англија,Германија,Африка итн. дискутирајте на други форуми,патем имаше некни некој ставено нов линк на таа тема,на кајгана форумов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom