Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ne si me razbral ocigledno
Jas zborev generalno od januari pa navaka so doaganjeto na bojko borisov edna rabota a druga rabota vcera citav na bg sajt deka naznacuvanjeto na borisov za pretsedatel ne znaci deka se odnesuva samo za dabc za proishod tuku negova izjava bese generalno i za dabc da, no i za prepiskite za ukaz.
bar taka jas procitav..
Според ова што го пиша у превод искача дека у мкд Тодоров има ингеренции во МВР.
Новиов во дабч ќе може да олесни добивање на происход на мкд луѓе, а тоа понатака може да повлече олеснување за добивање државјанство. Ама ги засега оние кои допрва ќе аплицираат за происход (можеби ќе им се издава еднакво веродостоен происход само со изјава или со признавање на братучеди и слично а не како до сега само со предци), ама нема да им смени ништо на оние кои веќе го поминале тој процес и се заглавени во министерство чекајки да им ја одобрат молбата
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Според ова што го пиша у превод искача дека у мкд Тодоров има ингеренции во МВР.
Новиов во дабч ќе може да олесни добивање на происход на мкд луѓе, а тоа понатака може да повлече олеснување за добивање државјанство. Ама ги засега оние кои допрва ќе аплицираат за происход (можеби ќе им се издава еднакво веродостоен происход само со изјава или со признавање на братучеди и слично а не како до сега само со предци), ама нема да им смени ништо на оние кои веќе го поминале тој процес и се заглавени во министерство чекајки да им ја одобрат молбата
Jasno mi e .
Jas ne zborev za proishodite i za dabc tuku po pregleduvanjeto na denesnive portokoli i prepiski pisav deka rabotive odat nakaj podobro i se mislev za drzavjanstvo ne mi bese namerata so mojov post da zboram za proishod i dabc.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
69
Според ова што го пиша у превод искача дека у мкд Тодоров има ингеренции во МВР.
Новиов во дабч ќе може да олесни добивање на происход на мкд луѓе, а тоа понатака може да повлече олеснување за добивање државјанство. Ама ги засега оние кои допрва ќе аплицираат за происход (можеби ќе им се издава еднакво веродостоен происход само со изјава или со признавање на братучеди и слично а не како до сега само со предци), ама нема да им смени ништо на оние кои веќе го поминале тој процес и се заглавени во министерство чекајки да им ја одобрат молбата
ako go izglasat zakonot normalno e da im davaat proishod na tie sto ke apliciraat i tuka nema da bide nikakvo olesnuvanje ako ne go izglassat pa sto ke im e proishod ako nemmat star dokument
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Значи мене не ми е јасно во врска со потеклото и старите документи, јас сега сум во дабч и ми бараат стар документ за потекло, дали одкако ќе добијам происход во дабч, повторно послем некаде во постапката се бара пак стар документ или за потекло?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Значи мене не ми е јасно во врска со потеклото и старите документи, јас сега сум во дабч и ми бараат стар документ за потекло, дали одкако ќе добијам происход во дабч, повторно послем некаде во постапката се бара пак стар документ или за потекло?

Со сегашните услови кога ке ги поднесеш происход и другите документи во министерството за правда или поточно ке аплицираш за државјанство можат да ти побараат стар документ врз кој си се повикала кога си аплицирала и добила происход за да видат дали е оригинал или како што они кажуваат има матни работи во дабч со издавање на уверение за происход. Ако немаш документи издадени од бугарските власти за потекло од дедо, баба тогаш може да ти ја прекратат постапката. Така е сега, а со новиот закон ке се олесни процедурата за докажување на потеклото и на кој многумина кои сме во некаква процедура се надеваме
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Значи мене не ми е јасно во врска со потеклото и старите документи, јас сега сум во дабч и ми бараат стар документ за потекло, дали одкако ќе добијам происход во дабч, повторно послем некаде во постапката се бара пак стар документ или за потекло?
Razlikata sto te buni e vo toa sto
Lugeto ovde na forum od 2012 i 2013 sto cekaat ukaz za drzavjanstvo t.e pasos i pritoa odnele dokumenti posle proishodot e vo toa sto tie koga go zele proishodot go zele samo so izjava za bugarsko poteklo i koga go smenija zakonot golem del od 2012 i cela 2013 se vrateni na dopolnitelna bidejki se semeni zakonot.
E sega bidejki otkako stapi toj nov zakon od lani nemozes ni proishod da zemes bez stari dokumenti uste od samiot start te secat za apliciranje na proishod bidejkinemas stari dokumenti (ima slucaevi sto se zele vo 2014 proishod bez dokumenti radi nepravolnisti vo dabc) sega od 2015 nikoj ne e zel bez stari dokumenti za poteklo. Mislam deka ti objasniv toa sto te bunese.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Исти курац , различно паковање. Џабе и на новата влада на Борисов , јасно е дека се притиснати одгоре и дека нема веќе лесно издавање пасоши.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
jas sum od 27 januar so svidetelstvo.. uste cekam ... razbrav do 13 januar se stignati... ti koj januar si ?
Ако може да те замолам, чим го земеш происходот да ме известиш. Зошто и јас сум негде после тебе, отприлика почеток на февруари.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
луге не ве разбирам!!!пример јас чекам да ми излезе бројчето,и на дополнителна сум од 2012,е сега што предвидува новиот закон ако биде изгласан,ШТО НОСИ ке добијам државјанство без да ми бараат глупости или ке ме клоцнат(НЕДАЈ БОЖЕ) може ли некој да објасни попросто?????
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Според ова што го пиша у превод искача дека у мкд Тодоров има ингеренции во МВР.
Новиов во дабч ќе може да олесни добивање на происход на мкд луѓе, а тоа понатака може да повлече олеснување за добивање државјанство. Ама ги засега оние кои допрва ќе аплицираат за происход (можеби ќе им се издава еднакво веродостоен происход само со изјава или со признавање на братучеди и слично а не како до сега само со предци), ама нема да им смени ништо на оние кои веќе го поминале тој процес и се заглавени во министерство чекајки да им ја одобрат молбата
Нормално дека тодоров има ингеренции у мвр, и се јавува на брклата и решен проблем, лош пример даде
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Нормално дека тодоров има ингеренции у мвр, и се јавува на брклата и решен проблем, лош пример даде
Не е више бркла, а сега и со новите наочари...
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Здраво
Сакам да прашам, од кога ќе се поднесат документи за колку време ќе те викнат на интервју дали може да ми кажи некој ?[DOUBLEPOST=1426810135][/DOUBLEPOST]Здраво
Сакам да прашам, од кога ќе се поднесат документи за колку време ќе те викнат на интервју дали може да ми кажи некој ?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
За 30-тина дена би требало според некое прописи од ДАБЧ. Е сеа во реалност за колку време ке те викнат зависи од темпото со кое ги разгледуваат документите во ДАБЧ.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Aj vaka drugo prasanje sto e so tie sto se vrateni na dopolnitelna proverka i se zaglaveni vo pravosudie dali ako se izglasa noviot zakon za niv ke se olesni nesto ili na tie turi im k.....?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom