Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дали некој знае дали има начин да се ажурираат податоци во матичната книга на умрените, како на пример презимето на родителот?
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Кое бројче вие постојано го проверувате? јас имам бројче ама тоа е првото бројче кога се регистрираш во дабч шо го пуштаат на емаил.

Уважаеми г-н/ г-жо ..........,
Вие успешно се записахте за подаване на зајавлене в ДАБЧ.
Номер'т на вашата зајавка е XXXXXXXXXXXXXXX
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Sto mislite dali ke moze da pomogne krstenica od vtora bratucedka na tatko mi? Imam krstenica od nea! Podolgo e za povrzuvanje, ama ako biduva zosto da ne se proba, mislenje?
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Sto mislite dali ke moze da pomogne krstenica od vtora bratucedka na tatko mi? Imam krstenica od nea! Podolgo e za povrzuvanje, ama ako biduva zosto da ne se proba, mislenje?
Vredi da se proba a mislam da ne recam sigurna deka moze. Ipak krstenica e najsigurnoto nesto vo momentot kako sto vidovme tuka na forumot mnogu luge projdoa i so podalecni rodnini ama bitno istite imaa star dokument bugarski bilo krstenica ili voena kniska jas mislam deka proagas. Ne sum sretnala do sega da odbijat so krstenica ili voena kniska.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Кое бројче вие постојано го проверувате? јас имам бројче ама тоа е првото бројче кога се регистрираш во дабч шо го пуштаат на емаил.

Уважаеми г-н/ г-жо ..........,
Вие успешно се записахте за подаване на зајавлене в ДАБЧ.
Номер'т на вашата зајавка е XXXXXXXXXXXXXXX
Зар кога поднесуваш документи ти праќаат e mail?[DOUBLEPOST=1426009748][/DOUBLEPOST]Може некој да ми одговори,малку досадив трет пат прашувам ,која дата се зема во предвид поднесените документи не легализирани или поднесените документи легализирани?Благодарам
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Зар кога поднесуваш документи ти праќаат e mail?
ДА мене ми пратија бројче при прво подавање документи, затоа прашувам кое бројче се проверува, ама изгледа после интервју даваат второ бројче, или пак послем давање на произход не знам, и тоа бројче послем го проверувате ?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
ДА мене ми пратија бројче при прво подавање документи, затоа прашувам кое бројче се проверува, ама изгледа после интервју даваат второ бројче, или пак послем давање на произход не знам, и тоа бројче послем го проверувате ?
Ај малце логика: Бројче дадено од ДАБЧ важи само за ДАБЧ.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
http://www.aba.government.bg/?legal=7
тука проверувам и ми вика


Нјама намерени зајавленија по посочените критерии.

Треба да однесам во ДАБЧ документи до 10ти на 25 феб мји беше првото одење, апосредникот ми вика можело до 23ти март да се однесе
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.913
http://www.aba.government.bg/?legal=7
тука проверувам и ми вика


Нјама намерени зајавленија по посочените критерии.

Треба да однесам во ДАБЧ документи до 10ти на 25 феб мји беше првото одење, апосредникот ми вика можело до 23ти март да се однесе
Добро бе сериозно пасошот како оспен апче го гледаш или што е работава. Чекај до 23ти ќе те одбијат во меѓувреме па плачи тука како они одбиваат нема ред се заебаваат со нас и слични работи што се изначитав. Ако ти се ризикува слободно чекај си. Јас да сум на нивно место за ваквите што им е поважно што посредникот им кажува а не институцијата што ја молат не само што би ги прекинувал туку и посебна листа ќе си правам никогаш да не земат зашто се несериозни.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
master2014
дај олабави малце смири се не си ти администратор тука, си постирам најкултурно ако не ти се чита игнорирај ме, што ти е проблемот човече
Добро бе сериозно пасошот како оспен апче го гледаш или што е работава. Чекај до 23ти ќе те одбијат во меѓувреме па плачи тука како они одбиваат нема ред се заебаваат со нас и слични работи што се изначитав. Ако ти се ризикува слободно чекај си. Јас да сум на нивно место за ваквите што им е поважно што посредникот им кажува а не институцијата што ја молат не само што би ги прекинувал туку и посебна листа ќе си правам никогаш да не земат зашто се несериозни.
Па вашите посредници ако се абдали и немаат врски кој ви е крив, јас го слушам посредников зашто е добар во својата работа, и не се секирајте попрво вас ќе ве одбијат неголи мене.
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Се извинувам доколку не е така,се работи за муабети.Слушнав муабети дека има некаков поп во Благоевград кој дава за пари некакви крштеници и мава печати и сите со таков документ се прекратени.
и јас имам иста таква информација дека не помага таква крштеница. Сето тоа е само бизнис меѓу попот и посредникот. Не наседнувајте на такви работи. Подобро да се почека новиот закон (иако веќе се убивме од чекање;)), отколку да се ризикува. Не дај Боже да биде откриено од Министерството...
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
Decki
master2014
дај олабави малце смири се не си ти администратор тука, си постирам најкултурно ако не ти се чита игнорирај ме, што ти е проблемот човече

Па вашите посредници ако се абдали и немаат врски кој ви е крив, јас го слушам посредников зашто е добар во својата работа, и не се секирајте попрво вас ќе ве одбијат неголи мене.
tuka sme da si pomogneme ne da se prepucavame dajte ako vi se odgovara na postaveno prasanje odgovorete ako ne nego ni citajte site sme napnati I nervozni odkoga pocna godinava da se zaebavaat od bg daj smiretese I koj moze na postaveno prasanje da pomogne neka pomogne koj ne nemora ni da komentira .... ve razbiram site I ja tapkam u mesto I ja se nerviram ali ne se isturam vrs nikogo a najmalce na forumov
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Decki

tuka sme da si pomogneme ne da se prepucavame dajte ako vi se odgovara na postaveno prasanje odgovorete ako ne nego ni citajte site sme napnati I nervozni odkoga pocna godinava da se zaebavaat od bg daj smiretese I koj moze na postaveno prasanje da pomogne neka pomogne koj ne nemora ni da komentira .... ve razbiram site I ja tapkam u mesto I ja se nerviram ali ne se isturam vrs nikogo a najmalce na forumov
Многу повеќе ќе си помогнеме ако не ја преполнуваме темата, и онака има премногу страници и постови во кои едни исти прашања се повторуваат безброј пати. Станува непрегледно за разгледување и за следење.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom