Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Druze da ne imas nekoja informacija kako da zemam bilo kakov dokument od BKK ili nesto drugo za dopolnitelna
BКК е избришан од регистерот на ДАБЧ, а и на форумов до ден денес не се појави ниту еден човек што му помогнало уверението од БКК. И јас извадив, али сосема непотребно излезе, џабе фрлени пари и мака до Струмица што се акав.....најдобро ти е да почекаш доколку се смени законот, др чаре без документи мн тешко.
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ако имам родител со пасош дали побрзо ќе излезе, за разлика од редовна пороцедура. Имам 22 години па за тоа сакам да прашам.

поздрав
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Spored godini ne samo za maloletnici i toa kako sto znam ako si 14 godini ima procedura so 3 mesec
Pozdrav
 
Член од
1 март 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Кога имаш презиме на ИЌ Што бараш бугарски документи и на која основа ќе ти ги издадат ?
Извади си хрватски пасош. Има милиони опции
Imam drugari sto zemaa i so ИЌ no mene me zatece smena na vlada itn itn a za hrvatski pasos pojma nemam i ne mi teknalo ako imas info pisi
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Е супер, баш интересно, дали може да се дознае дали тој закон доколку се донесе ќе важи за сите што се заглавени во процедурата, бидејќи сите што се веќе поминати се со постоечкиот закон и дали ќе треба од ново да аплицираат, на мој роднина му беше одбиена молбата, му рекоа ако сака може од ново да почне(чекање и нервози нови две години). Сите се надеваат на новиот закон, но не е сигурно дали ќе ги опфати оние кои веќе се пресудени со стариот
Според мене ако ги донесат измените во законот за БЧ,ќе важи за оние што ќе поднесат документи после неговото донесување и дека нема да игра никаква улога за оние што се моментално на дополнителна или оние што се прекратени преписки.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Ако имам родител со пасош дали побрзо ќе излезе, за разлика од редовна пороцедура. Имам 22 години па за тоа сакам да прашам.

поздрав
Познавам ваков случај, на мој пријател синот аплицираше со копија од пасош и произход од татко му, има година и пол веќе како чека за пасош од денот на интервјуто, што значи процедурата си трае исто за сите, никој не е во предност. Само произходот му го издадоа брзо во рок од месец-два ми се чини без никаков проблем, се' друго е исто.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Ако имам родител со пасош дали побрзо ќе излезе, за разлика од редовна пороцедура. Имам 22 години па за тоа сакам да прашам.

поздрав

sprema mojot posrednik eve kako ke ti odi procedurata

ke ide odma na intervju
i ke ceka od 6 meseci do 1 god da i izleze drzavjanstvoto
pobrza ke e od vas
 
Член од
5 ноември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
15
Според мене ако ги донесат измените во законот за БЧ,ќе важи за оние што ќе поднесат документи после неговото донесување и дека нема да игра никаква улога за оние што се моментално на дополнителна или оние што се прекратени преписки.
Kako da ne,spored tebe....Togas ne trebase ni nas da ne vratat na dopolnitelka po noviot zakon od 2014god...
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Kako da ne,spored tebe....Togas ne trebase ni nas da ne vratat na dopolnitelka po noviot zakon od 2014god...
Ги мешате и законите и институциите, редоследот е:
1 . земаш произход т е потекло од дабч
2. со произходот поднесуваш за државјанство во мин, за правда
законот е дека треба да имаш бг потекло за да добиеш државјанство, по стариот закон се зимаше со изјава за самоопределба, така и јас земав произход од дабч, и со тоа поднесов за државјанство, само што поднесов се смени законот, и додека да дојде на ред мојата преписка за разгледување законот е веќе во сила, што значи и за мене важи дека треба да имам потекло и мораше да однесам дополнителни документи, и сите што се веќе прегледани и вратени на дополнителна со даден рок за достава на дополнителни документи малку е веројатно дека ќе ги вратат пак на разгледување без достава на документи само зашто се сменил законот, исто како што не им ги поништија државјанствата на оние кои веќе добија со обична изјава
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ги мешате и законите и институциите, редоследот е:
1 . земаш произход т е потекло од дабч
2. со произходот поднесуваш за државјанство во мин, за правда
законот е дека треба да имаш бг потекло за да добиеш државјанство, по стариот закон се зимаше со изјава за самоопределба, така и јас земав произход од дабч, и со тоа поднесов за државјанство, само што поднесов се смени законот, и додека да дојде на ред мојата преписка за разгледување законот е веќе во сила, што значи и за мене важи дека треба да имам потекло и мораше да однесам дополнителни документи, и сите што се веќе прегледани и вратени на дополнителна со даден рок за достава на дополнителни документи малку е веројатно дека ќе ги вратат пак на разгледување без достава на документи само зашто се сменил законот, исто како што не им ги поништија државјанствата на оние кои веќе добија со обична изјава
Јас колку што знам неможе да се одземе државјанство освен ако е добиено по пат на натурализација или од државен интерес и тоа до 5 години мислам после тоа неможе да се одземе. Оние кои земале државјанство според хашката и меѓународната ковенција со утврдување на идентитетот поткрепен со документи неможе да биде одземено таквото државјанство. Тоа се само шпекулации на тие кои имаат проблем да ни објаснат зошто да не земеме Бугарско државјанство и измислуваат триста глупости, де војска ќе се служело де ќе се плаќало де ќе неможеле да го обноват пасошот итн итн........
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Na kolku vreme izleguvaat protokolite oti sega izlegoa vo petok mislam bese dali moze da se ocekuva i utre nekoi ubavi novosti ili si imaat nekoj red ne najdov nesto takvo da procitam da postiral nekoj
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Na kolku vreme izleguvaat protokolite oti sega izlegoa vo petok mislam bese dali moze da se ocekuva i utre nekoi ubavi novosti ili si imaat nekoj red ne najdov nesto takvo da procitam da postiral nekoj
Мислам дека на почетокот од неделата има соопштение а накрајот протоколи барем така тераат во последно време.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom