Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 август 2014
Мислења
13
Поени од реакции
16
Ај сега пошо е закочена страницата да се надеваме ние што сме од 2012 кога ќе си го провериме бројчето да ни се смени од дополнителна во задолжителна и на пролет да си зејме сите пасоши :)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ај сега пошо е закочена страницата да се надеваме ние што сме од 2012 кога ќе си го провериме бројчето да ни се смени од дополнителна во задолжителна и на пролет да си зејме сите пасоши :)
Уште колку ве има од 2012 па вие сте се убиле од чекање ние од 2014 кога ќе дојдеме на ред?
Ајде белким си во право.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Искрено со ова темпо незнам кога овие од 2013 ќе завршат. Нив ги има до 17 500. Ако излегуваат по 2000 бројчиња секој месец тоа е добро до кај април ќе завршат тие од 2013 ама ако продолжат со бавно темпо нз многу ќе се завлечкаа. Кизне како е и кизне како ќе биде
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
2013та сите рекорди ги сруши, од 2010 со 8-9000 илјади, 2011 имаше 11тина мислам, 2012та ако не се лажам точен број 14.258 бројчина имаше, и 2013та рекорд.....нормално оти нема да престигнуваат. Знам 2011та точно ја завршија на време, декември завршуваа почнуваа со нова година, а оваја 2013та цело темпо им го поремети
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
vie koj pojke vreme ja sledite mjs.bg dali mozi da mi kazite kolku vreme nemaat objaveno nov protokol? vo 2014 ima 11907 brojcina, sprema matematikata, negde za 7-9 meseci mozi da gi pominat, ama ovie od 2013 nekako ja matat matematikata ,..... :toe:
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Протокол нема од 06 месецов но тие ќе извадат важно соопштение на крајов од месецов така обично прават. Бла се надеваме дека и 13000 бројчиња та ќе ги разгледаат ама колку е сигурно незнам. Како и да е ќе ги разгледаат сите ама прашање е времето поминато :kafence:
 
Член од
19 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdravo
dali moze da mi kazete otprilika kolku trae procedurata realno za dobivanje drzavjanstvo?Jas sakam da podnesam sega pa za kolku vreme bi mi izleglo drzavjanstvoto i dali moze da se dokaze preku tetka,vujko korenite

pozdrav
 
S

Sukhoi-27

Гостин
zdravo
dali moze da mi kazete otprilika kolku trae procedurata realno za dobivanje drzavjanstvo?Jas sakam da podnesam sega pa za kolku vreme bi mi izleglo drzavjanstvoto i dali moze da se dokaze preku tetka,vujko korenite

pozdrav
Okolu dve godini trae procedurata ako gi imas dopolnitelnite dokumenti po prava linija (vencanica od baba- dedo, voena kniska ili bilo kako dokument na bugarski kade sto e zaveden nekoj tvoj predok)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
zdravo
dali moze da mi kazete otprilika kolku trae procedurata realno za dobivanje drzavjanstvo?Jas sakam da podnesam sega pa za kolku vreme bi mi izleglo drzavjanstvoto i dali moze da se dokaze preku tetka,vujko korenite

pozdrav
Ако почнеш сега ќе треба да ги собереш документите како извод неосудуван лекарско и матични броеви од родителите мислам дека толку беа. Прво се чека за произход односно подддаваш документ за потекло. Откако ќе го добиеш него се аплицира за интервју мислам следи датум кога треба да одеш на интервју. Откако ќе се случи тоа се чека најмалку една година за одговор. Според закон треба во рок да ти одговорат но тоа не се запазува оти има доста апликанти и се случуваат икс причини. Сума сумарум помалку од 2 години Процедурата со се првото одење и интервју и сл. не верувам дека ќе тИ излези бројчето односно одговор за твоето поднесување
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.554
Поени од реакции
5.172
А некој дали ја терал постапката сам, без посредници?
Јас ја терам така ама се си одев преку бг амбасадата во скопје. Ако те интересира нешто слободно прашај.

Sent from my Nexus 7
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
38
a jas eve cekam od avgust da ima promena(znaci eve veke 6meseci) no za zal seuste nema.....:несвест:
Zdravo! I jas cekam veke 3 meseci od dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti. Vo septemvri 2012 bev na intervju. Inaku imam odneseno od prv bratuced sto ima bugarski pasos bidejki ne mozev da najdam drugi dokumenti a dvajca pradedovci moi sluzele vo BG armija :(. Ako nekoj ima iskustvo so voeniot arhiv od Veliko Trnovo neka spodeli. Me interesira sto tocno podatoci baraat od lugeto sto sluzele. Jas znam licni podatoci na dedovcite i vo koj grad sluzele, drugo nisto.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Супер.
Веќе имам удостоверение за произход од ДАБЧ.

Сега ги собирам овие документите од тука http://www.justice.government.bg/Files/chl15.doc

Е сега дали треба овие документи да ги преведувам на бугарски или директ така да ги предадам?

и уште нешто, во молбата што да впишам под "Адрес за кореспонденција в Република Б'лгарија " дека немам адреса во бг?
Фала многу.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.554
Поени од реакции
5.172
Супер.
Веќе имам удостоверение за произход од ДАБЧ.

Сега ги собирам овие документите од тука http://www.justice.government.bg/Files/chl15.doc

Е сега дали треба овие документи да ги преведувам на бугарски или директ така да ги предадам?

и уште нешто, во молбата што да впишам под "Адрес за кореспонденција в Република Б'лгарија " дека немам адреса во бг?
Фала многу.
Претпоставувам ова се однесуваше на мене, друг пат тагирај или цитирај некого ако сакаш да ти одговори пример јас не секогаш ги читам сите постови.
Документите кои се наведени таму (веројатно се тие што ти требаат од таблет сум неможам да ги отварам да проверам) треба сите да бидат преведени и адаптирани на бугарски. Собери ги однеси ги кај некои од преведувачите кои ти се наведени на списокот пред амбасада и ќе ти ги средат, плус ќе ти напишат и таа службена адреса што е.

Sent from my Nexus 7
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom