Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
Od dopolnitelni dokumenti odnesov bugarska ucenicka kniska od dedo po majka so povrzuvanje so izvodi iproizhod od zdruzenie na Bugari od Strumica od drustvoto na Lazar Mladenov.Blagodaram na informacijata.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
Пред 3-4 месеца бев да поднесам документи по прв пат. Ми ги примија одма и ми дадоа тоа едно бројце каде што можам да проверувам статус на aba.government.bg и бидејки имам бугарско потекло денеска проверив и статусот ми е следен:

Статус'т на зајавлението е : Издадено удостоверение

И сеа ова што значи? Дека она што го викаат происход ми е дадено и дека нареден чекор е закажување интервју? Така?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Пред 3-4 месеца бев да поднесам документи по прв пат. Ми ги примија одма и ми дадоа тоа едно бројце каде што можам да проверувам статус на aba.government.bg и бидејки имам бугарско потекло денеска проверив и статусот ми е следен:

Статус'т на зајавлението е : Издадено удостоверение

И сеа ова што значи? Дека она што го викаат происход ми е дадено и дека нареден чекор е закажување интервју? Така?
Дека треба да си го подигнеш происходот, после тоа следи закажување на интервју.

Кажи ми, кога ги однесе документите во ДАБЧ дали веднаш им даде дополнителни документи и какви ако не е тајна :) Јас во сеп. поднесов и уште чекам :(
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
Дали знаеш колку време важи происходод бидејки до март нема да можам да закажам интервју бидејки не сум во државава? Посредникот ке ми го земе и ке стои кај него, ама ваљда може да се закаже интервјуто и за покасно?

Документите ги поднесов на 12 ноември 2014, значи пред месец и пол. Од документи однесов бугарска воена книшка од дедо ми (на татко ми татко) извод од родени за мене и за татко ми и извод од мртви за дедо ми.[DOUBLEPOST=1420028671][/DOUBLEPOST]Бај д веј она документите што ги издаваа у Струмица дефинитивно не се валидни. Двајца од пријателите мои кој што беа со мене и кој што имаат документ од тој од Струмица типот ги одбија.
 
Член од
28 мај 2014
Мислења
55
Поени од реакции
67
Pozdrav do site i vi posakuvam vo2015ta da vi se ostvarat site zelbi...i dali nekij ima soznania sto ke se slucuva vo12015ta so bg drzavjanstva ...pozz
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Pozdrav do site i vi posakuvam vo2015ta da vi se ostvarat site zelbi...i dali nekij ima soznania sto ke se slucuva vo12015ta so bg drzavjanstva ...pozz
Поздрав и од тебе,се најдобро во Новата година.Па,се разбира, малку надеж.Сите ќе ги добиеме државјанствата во 2015 година.Доволно чекавне.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Братучед мој извади сега за децата многу брзо. Едниот е 17 години но пак одеше брзо затоа што братучед ми го има пасошот можеби 10тина години и кога извадил он пасош децата имале помалку од 16. Мислам дека 16 години е границата така ми спомена ама еднаш ме корегираа некои но не го препрашав за точно. Значи битно е колку години си имал кога татко ти го има извадено не е битно сега колку имаш.
JАс колку знам е битно колку имаш сега :)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Дали некој има земано Бугарско државјанство со фотокопија од пасош од втор братучед? И да ви честитам нова година на сите. Во новата година секојдневно тука да споделуваме убави вести во кои ќе се фалиме со новите пасоши:P:cool:
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дали знаеш колку време важи происходод бидејки до март нема да можам да закажам интервју бидејки не сум во државава? Посредникот ке ми го земе и ке стои кај него, ама ваљда може да се закаже интервјуто и за покасно?

Документите ги поднесов на 12 ноември 2014, значи пред месец и пол. Од документи однесов бугарска воена книшка од дедо ми (на татко ми татко) извод од родени за мене и за татко ми и извод од мртви за дедо ми.[DOUBLEPOST=1420028671][/DOUBLEPOST]Бај д веј она документите што ги издаваа у Струмица дефинитивно не се валидни. Двајца од пријателите мои кој што беа со мене и кој што имаат документ од тој од Струмица типот ги одбија.
Јас колку што знам за покасно не би требало да има проблем...... Епа брзо си успеал да го земеш. Јас закаснив, во септември ги дадов документите во ДАБЧ, но отпосле најдов дополнителни ( од чичко пасош + од БКК уверение) тек средина на декември ги однесов дополнителните и кузнае кога ќе го земам, ако го земам происходот/

П.С. Среќна и од мене дечки. Мн здравје, љубов и конечно да тргне работава за сите нас :)
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
Де не те разочарам али двајцата дечки што беа со мене и кој што имаа потврда од БКК + пасош од браката нивни ги одбија. Се слушнав со посредникот и баш и за нив ги прашав и рече дека од февруари или март и тие ке бидат прифатени бидејки БКК уше некој таму бирократски ствари немале завршено ко што треба али... живи били па видели.

Јас колку што знам за покасно не би требало да има проблем...... Епа брзо си успеал да го земеш. Јас закаснив, во септември ги дадов документите во ДАБЧ, но отпосле најдов дополнителни ( од чичко пасош + од БКК уверение) тек средина на декември ги однесов дополнителните и кузнае кога ќе го земам, ако го земам происходот/

П.С. Среќна и од мене дечки. Мн здравје, љубов и конечно да тргне работава за сите нас :)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Ме интересира може некој да ти подметне некои лажни документи заинат да не земиш државјанство? Имам една другарка и од нејзината фамилија и се закануваат дека ќе направат нешто само за да не добија.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ме интересира може некој да ти подметне некои лажни документи заинат да не земиш државјанство? Имам една другарка и од нејзината фамилија и се закануваат дека ќе направат нешто само за да не добија.
Кој може тоа да го стори?Бугарите немаат корист од тоа,не е во нивни интерес.Македонците и да сакаат ништо не можат да сторат,бидејќи секој лично си подава документи,и тоа останува во четири очи.Никој до сега не обзнанил за никого,освен за политичарите.Тоа претежно го прават новинарите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom