Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Абе само мене ми се чини или престанаја со прекратување на преписки?Ако следи некој нека каже .
Prestanaja od pred mesec i pol jas gi pratam[DOUBLEPOST=1419958293][/DOUBLEPOST]Ne e nisto cudno protokoli so dopolnitelna ke ima i natamu se duri ne se smeni konkretno procedurata....a koga ke se smeni nikoj neznaj
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас ќе бидам краток и ќе ве замолам за одговор.Бидејќи ми е на некој начин итно, ме интересира како на најбрз начим можам да извадам бугарски пасош, колку тоа се ќе ме кошта одприлика,знаејќи дека татко ми има бугарски пасош изваден пред околу 10 години кој му е обновен и важи до 2020 година.Знам дека тоа р многу олеснителна околност па би ве замолил за иднформации.Благодарам однапред.
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.183
Поени од реакции
1.059
Само едно не е јасно, дали овие што и денес се вратени на дополнителна се од предходниот совет на гражданство или од сегашниот .....
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Јас ќе бидам краток и ќе ве замолам за одговор.Бидејќи ми е на некој начин итно, ме интересира како на најбрз начим можам да извадам бугарски пасош, колку тоа се ќе ме кошта одприлика,знаејќи дека татко ми има бугарски пасош изваден пред околу 10 години кој му е обновен и важи до 2020 година.Знам дека тоа р многу олеснителна околност па би ве замолил за иднформации.Благодарам однапред.
ако си под 12 (мислам дека 12 беше или 14 не ме факај за збор) години, државјанство земаш за месец до два, а ако си над таа возраст, ваљда си 18+ така? Побрзо од година и 5-6 месеци тешко. Олеснителна околност ти е тоа што нема шанса да те вратат на проверка, а инаку времето на чекање ако си над таа возраст ке ти е како секој останат член на форумов.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
ако си под 12 (мислам дека 12 беше или 14 не ме факај за збор) години, државјанство земаш за месец до два, а ако си над таа возраст, ваљда си 18+ така? Побрзо од година и 5-6 месеци тешко. Олеснителна околност ти е тоа што нема шанса да те вратат на проверка, а инаку времето на чекање ако си над таа возраст ке ти е како секој останат член на форумов.
20 години имам.Штета кога не мислел татко ми на време.Ако може преку приватна или тука само д ми одговориш каде првично да се обратам во врска со поднесување документи и слично.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.554
Поени од реакции
5.172
ако си под 12 (мислам дека 12 беше или 14 не ме факај за збор) години, државјанство земаш за месец до два, а ако си над таа возраст, ваљда си 18+ така? Побрзо од година и 5-6 месеци тешко. Олеснителна околност ти е тоа што нема шанса да те вратат на проверка, а инаку времето на чекање ако си над таа возраст ке ти е како секој останат член на форумов.
20 години имам.Штета кога не мислел татко ми на време.Ако може преку приватна или тука само д ми одговориш каде првично да се обратам во врска со поднесување документи и слично.
Ај одговори тука зашто може и на други да им е од корист таа информација, јас поставив прашање како се почнува постапката преку софија каде се закажува за происход каде за интервју и слично ама никој не ми одговори.
ПС не е за мене јас чекам ама идев преку амбасада, а знам дека преку софија е побрзо па братучед ми сака да оди од таму
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Јас ќе бидам краток и ќе ве замолам за одговор.Бидејќи ми е на некој начин итно, ме интересира како на најбрз начим можам да извадам бугарски пасош, колку тоа се ќе ме кошта одприлика,знаејќи дека татко ми има бугарски пасош изваден пред околу 10 години кој му е обновен и важи до 2020 година.Знам дека тоа р многу олеснителна околност па би ве замолил за иднформации.Благодарам однапред.
Брза постапка постои,ама ако платиш 5000 евра,ќе го добиеш за еден месец.Тогаш сите процедури одат веднаш,се е преку ред.Инаку сите ние што чекаме имаме некого,ама работите се усложнија.Влегувам веќе во трета година,три влади се сменија.
 
Член од
7 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
prepiska od 2012 godina vratena na dopolnitelna do podnesuvanje na dopolnitelni dokumenti na 25.9.2014.Pred nedela dena sum so drug status prepiskata se namira vo zadolzitelna procedura za soglasuvanje so zainteresiranite institucii.dali ima nekakva nadez so ovoj status.Blagodaram za informacija.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
prepiska od 2012 godina vratena na dopolnitelna do podnesuvanje na dopolnitelni dokumenti na 25.9.2014.Pred nedela dena sum so drug status prepiskata se namira vo zadolzitelna procedura za soglasuvanje so zainteresiranite institucii.dali ima nekakva nadez so ovoj status.Blagodaram za informacija.
Тоа значи дека ти е вратена во процедура и за 1 месец максимум ќе ти биде одобрена молбата за добивање на бугарско државјанство. Потоа треба да чекаш потпис од вицепрезидентот. Се на се уште еден и пол месец ќе имаш бугарски пасош.
 
Член од
6 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
prepiska od 2012 godina vratena na dopolnitelna do podnesuvanje na dopolnitelni dokumenti na 25.9.2014.Pred nedela dena sum so drug status prepiskata se namira vo zadolzitelna procedura za soglasuvanje so zainteresiranite institucii.dali ima nekakva nadez so ovoj status.Blagodaram za informacija.
Kakov dopolnitelen dokument odnese ako moze da pises?
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.183
Поени од реакции
1.059
Кога веќе и новата влада враќаат на дополнителна, имам едно прашање.... Дали е доволен документ што мој втор братучед има пасош, дали тоа може да помогне за дополнителен документ....
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Кога веќе и новата влада враќаат на дополнителна, имам едно прашање.... Дали е доволен документ што мој втор братучед има пасош, дали тоа може да помогне за дополнителен документ....
Зошто да не може, само поврзи го со изводи.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.846
20 години имам.Штета кога не мислел татко ми на време.Ако може преку приватна или тука само д ми одговориш каде првично да се обратам во врска со поднесување документи и слично.
Братучед мој извади сега за децата многу брзо. Едниот е 17 години но пак одеше брзо затоа што братучед ми го има пасошот можеби 10тина години и кога извадил он пасош децата имале помалку од 16. Мислам дека 16 години е границата така ми спомена ама еднаш ме корегираа некои но не го препрашав за точно. Значи битно е колку години си имал кога татко ти го има извадено не е битно сега колку имаш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom