Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Јас имам еден предлог сите што се со финален статус да кажат дали имаат според нив доставено валидни документи за докажување потекло без оглед дали се со бг екзархија родител со бг пасош итн итн односно дали има некој што има ваков статус а нема никакви документи за потекло. Вака мислам дека би можеле да имаме релевантен заклучок што значи новиов статус . По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Јас сум со родител и брат бугарски државјани,но имам само копија од пасош на родителот доставено,а братот само умено е наведен при интервјуто во амбасада!
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
јас бев на интервју февруари 2014, и на 10 јули 2015 год ми стигна задолжителна проверка, па на 10 август однесов документ од 1-прв братучед...ме интересира сега по новиот систем пинот ме буни...бројот ми е 237*/2014 дали и пинот е истиот број ?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Јас имам еден предлог сите што се со финален статус да кажат дали имаат според нив доставено валидни документи за докажување потекло без оглед дали се со бг екзархија родител со бг пасош итн итн односно дали има некој што има ваков статус а нема никакви документи за потекло. Вака мислам дека би можеле да имаме релевантен заклучок што значи новиов статус . По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Се извинувам не наведов и јас сум со документ од бг екзархија.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
чисто како податок:
10070/2014-Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација
10202/2014-По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
и двете преписки се преку амбасада,преписки подадени по консулски п'т.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
ja imam voena kniska plus krstenica od bugarska egzarhija od dedo mi.pa uste mi stoi obrazuvana prepiska
Да но станува збор за преписки со броеви од 10000/2014 до 1000/2015. А ти незнам дали си помеѓу овие броеви.[DOUBLEPOST=1454439367][/DOUBLEPOST]
чисто како податок:
10070/2014-Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација
10202/2014-По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
и двете преписки се преку амбасада,преписки подадени по консулски п'т.
Чекај можеби не се сите ажурирани денеска првпат се појави овој статус.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
SAMO STO DOJDOV OD SOFIJA PODNESUVAV ZA PROISHOT POSREDNIKOT KAKO STO MI KAZA TAAKA I ISKOCI INACE IMAV ZAKAZANO ZA 11MESEC A DENES GI PREDADOV DOKUMENTITE BEVME EDNO 10 DUSI SITE IMAVME NAPISANO MOLBI DEKA NA ZADADENATA DATA NE MOZE DA DOJDEME I NA SITE NI GI ODOBRIJA MOBITE I NE PRIMIJA U DABC SAMO STO CEKAVME DOKAJ 13-00 PREDNOS IMAA TIE SO IMAA ZAKAZANO NA DENESNA DATA TIE BEA EDNO 15 DUSI., STARCETO STO BESE PRED VRATA VO DABC NA EDNI DECKI IM KAZA DEKA MORA DAIMAS BILO KAKVI RODNINI CICKOVCI BRATUCEDI I ZIMAS PASOS SE NA SE TRGNATO E NA ARNO ZA SEA AI ZA MAKEDONCITE STALNO KE IMA
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
Да но станува збор за преписки со броеви од 10000/2014 до 1000/2015. А ти незнам дали си помеѓу овие броеви.[DOUBLEPOST=1454439367][/DOUBLEPOST]
Чекај можеби не се сите ажурирани денеска првпат се појави овој статус.
jas sum 12**/2015
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
SAMO STO DOJDOV OD SOFIJA PODNESUVAV ZA PROISHOT POSREDNIKOT KAKO STO MI KAZA TAAKA I ISKOCI INACE IMAV ZAKAZANO ZA 11MESEC A DENES GI PREDADOV DOKUMENTITE BEVME EDNO 10 DUSI SITE IMAVME NAPISANO MOLBI DEKA NA ZADADENATA DATA NE MOZE DA DOJDEME I NA SITE NI GI ODOBRIJA MOBITE I NE PRIMIJA U DABC SAMO STO CEKAVME DOKAJ 13-00 PREDNOS IMAA TIE SO IMAA ZAKAZANO NA DENESNA DATA TIE BEA EDNO 15 DUSI., STARCETO STO BESE PRED VRATA VO DABC NA EDNI DECKI IM KAZA DEKA MORA DAIMAS BILO KAKVI RODNINI CICKOVCI BRATUCEDI I ZIMAS PASOS SE NA SE TRGNATO E NA ARNO ZA SEA AI ZA MAKEDONCITE STALNO KE IMA
SE IZVINUVAM MOZE LI DA MI KAZES KAKO ZAKAZA VO BUGARIJA ZA PROISHOD ZASTO I JAS SAKAM DA ZAKAZAM?TI BLAGODARAM
 
Член од
16 април 2015
Мислења
64
Поени од реакции
40
Jas D viza dobiv za 35 dena od predavanjeto na dokumenti vo ambasada ama vrz baza na Udostoverenie za Bugarski Proizhod.Potoa uste 30 dena pominaa od kako so D viza aplicirav za licna karta vrz baza na dozvola za postojan prestoj vo R.Bugarija,fakticki se ceka za dozvola za prestoj koja se dobiva od Min.za Vnatresni raboti.Toa e se vo mojot slucaj.Ti apliciras preku raboten dogovor i mozebi ne e isto.So srekja...Pardon,za finansiski sredstva treba da imas okolu 1500Eu na sopstvena smetka tuka ili vo BG i da zemes sesrtifikat(potvrda)od banka za da go predades so drugi dokumenti vo ambasada.A uverenie za neosuduvanost prevedeno na Bug.jazik od ovlasteni preveduvaci?
imam proishod koja e procedurata za d viza a potoa za licna karta?
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
SAMO STO DOJDOV OD SOFIJA PODNESUVAV ZA PROISHOT POSREDNIKOT KAKO STO MI KAZA TAAKA I ISKOCI INACE IMAV ZAKAZANO ZA 11MESEC A DENES GI PREDADOV DOKUMENTITE BEVME EDNO 10 DUSI SITE IMAVME NAPISANO MOLBI DEKA NA ZADADENATA DATA NE MOZE DA DOJDEME I NA SITE NI GI ODOBRIJA MOBITE I NE PRIMIJA U DABC SAMO STO CEKAVME DOKAJ 13-00 PREDNOS IMAA TIE SO IMAA ZAKAZANO NA DENESNA DATA TIE BEA EDNO 15 DUSI., STARCETO STO BESE PRED VRATA VO DABC NA EDNI DECKI IM KAZA DEKA MORA DAIMAS BILO KAKVI RODNINI CICKOVCI BRATUCEDI I ZIMAS PASOS SE NA SE TRGNATO E NA ARNO ZA SEA AI ZA MAKEDONCITE STALNO KE IMA
dali moze i 2 bratuced da pomine, so vika starceto od dabc ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom