Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Сметам дека новава страна и нејзиниот режим се многу поефикасни за нас. Имаме на достап многу повеќе информации плус преписките ни се заштитени да така супер од Бугариве што ни дадоа повеќе информации и пристапности за нашите преписки.

Самите статуси се многу едноставни и разбирливи јас не знам зошто не ви се јасни.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Преписките од 2015 ќе ги започнат со разгледување од април месец. Рано е сеуште за било каков исход.
Процрдурално треба да поминат 1 година и 5 месеци, преписката преди да биде одобрена се анализира низ триста чуда од министерство до полиција, се чешла на милион начини во тоа не се сомневам.
Процедурално е така, доказ за тоа се многубројни поранешни преписки.
Истото важи и за дополнителните како што и некој кажа погоре, ако помине првиот воз се чека исто толку време како што се чека и при првата процедура од интервју до разгледување а тоа се 1 година и 5 месеци. Сума симарум за 3 години како што кажав.
Алелуја им најдовме конечно НЗС на Бугарите :).
Види низ протоколите наназад и ќе видиш дека од 2015 имаат разгледано и излезено во протокол до 1000, нз точно во кој беше од мобилен сум сега ќе го најдам и ќе го постирам после да видиш дека не е така како што викаш од април да почнат со разгледување на 2к15
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Види низ протоколите наназад и ќе видиш дека од 2015 имаат разгледано и излезено во протокол до 1000, нз точно во кој беше од мобилен сум сега ќе го најдам и ќе го постирам после да видиш дека не е така како што викаш од април да почнат со разгледување на 2к15
тие што се од 2015 а им се разгледани преписките се деца до 14 години, натурализирани спортисти, инвеститори и сл., за нив постапката е многу по брза...///познавам 3ца од 2015 кои што се до 1000/2015 а се на експертска проверка
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
дефинитивно тие статуси што ги пишува на мене,тебе,томе,братучекта ми и итн инт. на сите ни е заедничко дека бевме во задолжителна во претходниот систем сега ни е дека чекаме финален експертска проверка.....значи стар систем ЗАДОЛЖИТЕЛНА е еднакво на финална експертска проверка**моја претпоставка
.... nema vrska tvoeto mislenje sprema mene, eve jas sum obrazuvana prepiska seuste.. ova finalna ekspertska proverka go imat prvite brojcinja od 2015 i poslednite brojcinja od 2014... ova e nov status i ovaj status e lesno razbirliv i kazuva deka naskoro ke vi bidat provereni molbite..
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
.... nema vrska tvoeto mislenje sprema mene, eve jas sum obrazuvana prepiska seuste.. ova finalna ekspertska proverka go imat prvite brojcinja od 2015 i poslednite brojcinja od 2014... ova e nov status i ovaj status e lesno razbirliv i kazuva deka naskoro ke vi bidat provereni molbite..
Ako ovie od 2014 poslednite I'm go pisi istoto I samo na tie pocetnite od 2015 go pisi istoto a na dr obrazovan togas znaci deka si vi pravo inaku deka od april ke ja pocnat 2014 ne veruvam ako uspeat do mart fa ja iscistst 2014 posto uste malku ostana togas ke ja zapocnat porano 2015 da ne se odgleduvame na procedurata od lani sekoja godina si e razlicna po sebe kako zavrsuvaat edna taka zapocnuvaat dr godina se zavisi od toa koga ke bide zavrsena 2014 no tamu nekade ke bide mart najdocna april
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
.... nema vrska tvoeto mislenje sprema mene, eve jas sum obrazuvana prepiska seuste.. ova finalna ekspertska proverka go imat prvite brojcinja od 2015 i poslednite brojcinja od 2014... ova e nov status i ovaj status e lesno razbirliv i kazuva deka naskoro ke vi bidat provereni molbite..
образувана--->екпрертен преглед---->прегледана, за поптис----->потпишана**
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Ako ovie od 2014 poslednite I'm go pisi istoto I samo na tie pocetnite od 2015 go pisi istoto a na dr obrazovan togas znaci deka si vi pravo inaku deka od april ke ja pocnat 2014 ne veruvam ako uspeat do mart fa ja iscistst 2014 posto uste malku ostana togas ke ja zapocnat porano 2015 da ne se odgleduvame na procedurata od lani sekoja godina si e razlicna po sebe kako zavrsuvaat edna taka zapocnuvaat dr godina zavisi koga se zavrsi od toa koga ke bide zavrsena 2014 no tamu nekade ke bide mart najdocna april
pa jas proveruvav brojcina po konzulski pat.. do 200 stingnav i nacekav brojcijna so istiot status.. kako so kazav moeto brojce 40** uste sedi vo obrazovana prepiska i 100 broevi + - okolu mene go imat istiot status[DOUBLEPOST=1454429770][/DOUBLEPOST]
образувана--->екпрертен преглед---->прегледана, за поптис----->потпишана**
ova drzi voda :) ama eksperten pregled sprema mene ne znaci zadolzitelna.. ali sepak vrememeto ke kazi[DOUBLEPOST=1454430633][/DOUBLEPOST]@vasedan sega vazno e dali za brzo ke vi se smeni prepiskata vo razgledana / odobrena ili vo nesto sosem novo za nas.. jas mislam deka za 2 nedeli do 1mesec ke ve pregledat i ke se smeni vo odobrena ili vratena na dopolnitelna ( sekoj so srekata i so dokumentot za poteklo) :)
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
pa ja proveruvav brojcina po konzulski pat.. do 200 stingnav i nacekav brojcijna so istiot status.. kako so kazav moeto brojce 40** uste sedi vo obrazovana prepiska i
pa jas proveruvav brojcina po konzulski pat.. do 200 stingnav i nacekav brojcijna so istiot status.. kako so kazav moeto brojce 40** uste sedi vo obrazovana prepiska i 100 broevi + - okolu mene go imat istiot status[DOUBLEPOST=1454429770][/DOUBLEPOST]
ova drzi voda :) ama eksperten pregled sprema mene ne znaci zadolzitelna.. ali sepak vrememeto ke kazi[DOUBLEPOST=1454430633][/DOUBLEPOST]@vasedan sega vazno e dali za brzo ke vi se smeni prepiskata vo razgledana / odobrena ili vo nesto sosem novo za nas.. jas mislam deka za 2 nedeli do 1mesec ke ve pregledat i ke se smeni vo odobrena ili vratena na dopolnitelna ( sekoj so srekata i so dokumentot za poteklo) :)
Tocno sega izgleda deka vaka se odviva procedurata posle intervju e obrazovana posle toa dopaga ovoj status itn... so znaci koga ke se dojde do ovoj status si pred razgleduvanje nedela dve ili mesec taka nesto
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
zdravo,nov sum na forumov.imam brojce od12**/2015 i mene mi pisuva obrazuvana prepiska vo noviot sistem,a vo stariot bev vo zadolzitelna.[DOUBLEPOST=1454431720][/DOUBLEPOST]
тоа е веќе нешо како задолжителн, и на братучетка ми стои исто а е со број 6**/2015
kakvi dokumenti ima predadeno bratucetkati,sto tolku brzo mu e promenet statusot
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Јас имам еден предлог сите што се со финален статус да кажат дали имаат според нив доставено валидни документи за докажување потекло без оглед дали се со бг екзархија родител со бг пасош итн итн односно дали има некој што има ваков статус а нема никакви документи за потекло. Вака мислам дека би можеле да имаме релевантен заклучок што значи новиов статус . По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
zdravo,nov sum na forumov.imam brojce od12**/2015 i mene mi pisuva obrazuvana prepiska vo noviot sistem,a vo stariot bev vo zadolzitelna.[DOUBLEPOST=1454431720][/DOUBLEPOST]
kakvi dokumenti ima predadeno bratucetkati,sto tolku brzo mu e promenet statusot
баба ни е бугарка, родена е таму баба ни...бројот и е 61*/2015[DOUBLEPOST=1454433344][/DOUBLEPOST]
Јас имам еден предлог сите што се со финален статус да кажат дали имаат според нив доставено валидни документи за докажување потекло без оглед дали се со бг екзархија родител со бг пасош итн итн односно дали има некој што има ваков статус а нема никакви документи за потекло. Вака мислам дека би можеле да имаме релевантен заклучок што значи новиов статус . По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
1. На мене е тој статус, документ-родител со бугарски пасош(108**/2014)
2. на братучетка ми, извод за раѓање од баба (61*/2015)
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Јас имам еден предлог сите што се со финален статус да кажат дали имаат според нив доставено валидни документи за докажување потекло без оглед дали се со бг екзархија родител со бг пасош итн итн односно дали има некој што има ваков статус а нема никакви документи за потекло. Вака мислам дека би можеле да имаме релевантен заклучок што значи новиов статус . По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Jas imam od mojot pra dedo dostaveno bugarsko krstelno :)
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
I mene mi se smeni denes statusot vo eksperten pregled, inace sum 11..4/2013[DOUBLEPOST=1454435690][/DOUBLEPOST]
Јас имам еден предлог сите што се со финален статус да кажат дали имаат според нив доставено валидни документи за докажување потекло без оглед дали се со бг екзархија родител со бг пасош итн итн односно дали има некој што има ваков статус а нема никакви документи за потекло. Вака мислам дека би можеле да имаме релевантен заклучок што значи новиов статус . По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Jas sum so dokument od voen arhiv
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
баба ни е бугарка, родена е таму баба ни...бројот и е 61*/2015[DOUBLEPOST=1454433344][/DOUBLEPOST]
1. На мене е тој статус, документ-родител со бугарски пасош(108**/2014)
2. на братучетка ми, извод за раѓање од баба (61*/2015)
ja imam voena kniska plus krstenica od bugarska egzarhija od dedo mi.pa uste mi stoi obrazuvana prepiska
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Јас имам еден предлог сите што се со финален статус да кажат дали имаат според нив доставено валидни документи за докажување потекло без оглед дали се со бг екзархија родител со бг пасош итн итн односно дали има некој што има ваков статус а нема никакви документи за потекло. Вака мислам дека би можеле да имаме релевантен заклучок што значи новиов статус . По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Дали од овие има и некој со втор братучед или со потврди од БККС
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom